Złożenie sprawozdania ADR – tylko do końca lutego
Zgodnie z przepisami ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, uczestnicy transportu drogowego ADR muszą złożyć roczne sprawozdanie dotyczące swojej działalności. Termin na przekazanie dokumentu za 2024 rok upływa 28 lutego 2025 r., a więc zostało zaledwie kilka dni na złożenie corocznego sprawozdania. Sprawdź, kto jest do tego zobowiązany, jak wygląda wzór dokumentu i gdzie należy go złożyć, a także – ile wynosi kara spóźnienie.
Kto jest zobowiązany do złożenia sprawozdania ADR?
Obowiązek ten dotyczy nie tylko przewoźników drogowych, ale również innych uczestników transportu towarów niebezpiecznych:
✅Nadawcy,
✅Odbiorcy,
✅Rozładowcy.
Każdy z nich musi przygotować i wysłać raport do odpowiedniego wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego, zgodnie z miejscem swojej siedziby lub zamieszkania.
Jak złożyć sprawozdanie ADR? Wzór
Sprawozdanie można przesłać w wersji papierowej lub skorzystać z nowoczesnych rozwiązań elektronicznych. Istnieje możliwość jego przekazania za pośrednictwem platformy ePUAP, na skrzynki przypisane do poszczególnych Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. Dla ułatwienia procesu publikujemy aktualny wzór sprawozdania ADR.
Ile wynosi kara za brak sprawozdania rocznego ADR?
Wysokość kary z brak sprawozdania rocznego ADR zależy od tego, ile czasu przewoźnik spóźnił się ze złożeniem dokumentów:
– spóźnienie do 14 dni – 200zł,
– spóźnienie min. 14 dni i więcej – 2 000 zł,
– spóźnienie min. 3 miesiące i więcej – 5 000 zł.
‼️Ważne: Nałożenie kary może dotyczyć również uczestników transportu, którzy złożyli sprawozdanie w terminie. Dzieje się tak w przypadku wysłania dokumentu do niewłaściwego ITD. Dlatego należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego inspektoriatu, właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania uczestnika transportu.
Źródła: Art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych, gov.pl