Wolne za święto Trzech Króli w sobotę – kiedy obowiązuje kierowców?
W tym roku 6 stycznia wypada w sobotę i wielu przedsiębiorców transportowych zastanawia się, czy pracującemu w tym dniu kierowcy należy się dzień wolny do odebrania. Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko wtedy, kiedy spełnia on odpowiednie warunki.
Dzień wolny za 6 stycznia – warunki do spełnienia przez kierowcę
Przepisy Kodeksu Pracy dopuszczają pracę w dni ustawowo wolne od pracy tylko w określonych przypadkach. Zalicza się do nich praca w branży transportowej. Pracę w niedziele i święta kierowców zawodowych regulują przepisy Kodeksu Pracy, które jasno mówią o ich prawie do dnia wolnego, jeśli spełniają oni następujące warunki:
- zatrudnieni są w równoważnym systemie czasu pracy,
- zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę (chociaż coraz częściej pracodawcy wyznaczają dni wolne niezależnie od formy zatrudnienia),
- wykonują pracę przez średnio 5 dni w tygodniu.
Oznacza to, że kierowcy zawodowemu, który pracuje mniej niż 4 dni w tygodniu, nie należy się dzień wolny za 6 stycznia. Za to kierowcy, który pojawił się w pracy w dzień świąteczny chociaż na kilka godzin i spełnił powyższe warunki, przysługuje dzień wolny od pracy.
Kierowca nie odebrał dnia wolnego – co może otrzymać w zamian?
Dzień wolny powinien zostać zapewniony kierowcy w pierwszej kolejności w zamian za pracę w dzień świąteczny. Jeśli kierowca wykonywał pracę w niedzielę, dzień wolny powinien przypaść mu w ciągu 6 dni kalendarzowych przed lub po tejże niedzieli. W przypadku pracy w dzień świąteczny, jak ten w sobotę 6 stycznia, kierowca ma do odebrania dowolny dzień wolny w okresie przyjętego okresu rozliczeniowego.
W przypadku, kiedy nie ma możliwości skorzystania z dnia wolnego w wyznaczonym czasie lub okresie rozliczeniowym, kierowca może otrzymać dodatek do wynagrodzenia za pracę w niedzielę lub dzień świąteczny. Taki dodatek wynosi 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę lub święto.
Źródło: firmatransportowa.wip.pl, Kancelaria Transportowa Legalstrans