Ustawa o delegowaniu kierowców – zmiany od 1 lipca 2024 roku
Jak wynika z projektu nowelizacji przygotowanego w resorcie infrastruktury, zmiany w SENT wejdą w życie szybciej niż planowano. Od 1 lipca 2024 roku zaczną obowiązywać zagraniczne podmioty wykonujące międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy, a same zgłoszenia będą kontrolowane przez wojewódzkie ITD.
Nowe zasady dla przewoźników zagranicznych
Przede wszystkim ma zostać wprowadzony obowiązek rejestracji w SENT przewoźników zagranicznych, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe. Dzięki temu poprawić się mają kontrole zezwoleń zagranicznych, wymaganych na mocy międzynarodowych umów dotyczących transportu drogowego.
W uzasadnieniu projektu wprowadzającego zmiany czytamy:
„Projektowana zmiana polegająca na skróceniu vacatio legis o 6 miesięcy związana jest z pilną potrzebą zwiększenia efektywności wykonywania kontroli podmiotów, uczestniczących w przewozach drogowych, a także wzmocnienia egzekucji przepisów prawa dotyczących wykonywania przewozu drogowego rzeczy przez podmioty uprawnione”.
Zagraniczne podmioty wykonujące międzynarodowy przewóz drogowy będą musiały zgłosić go w systemie SENT oraz przekazywać aktualne dane geolokalizacyjne pojazdu. W związku z tym kierowcy będą zobowiązani do posiadania m.in. numerów referencyjnych, zastępujących zgłoszenia.
Walka z naruszeniami i odpowiedź na strajk przewoźników
Według danych ITD., w wyniku kontroli drogowych w ubiegłych latach, ok. 9% naruszeń stanowiły te związane z niespełnianiem wymogów dotyczących posiadania licencji, zezwoleń lub dokumentów kierowców. Należą do nich m.in. wielokrotne wykorzystanie zezwoleń uprawniających do jednokrotnego przejazdu poprzez niewypełnienie blankietu zezwolenia. Zmiany to również odpowiedź rządu na postulaty strajkujących przewoźników, sprzeciwiających się m.in. zniesieniu zezwoleń zagranicznych:
„Projekt ustawy jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedstawicieli środowiska przewoźników drogowych, w tym przewoźników będących organizatorami protestów przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą, w zakresie wprowadzenia zmian ustawowych w kierunku wyeliminowania niezgodnych z prawem praktyk”.
Kontrolą dokonywanych zgłoszeń zajmą się wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego. Sprawdzą również, czy przekazywane są aktualne dane geolokalizacyjne pojazdów objętych zgłoszeniami.
Źródło RCL. 11.04.2024. Projekt ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym