Sygnaliści w firmie transportowej – kto może nim być i kiedy jest chroniony
Ustawa o ochronie sygnalistów, która wchodzi w życie 25 września 2024 roku, może być szczególnie istotna w branży transportowej. Wiąże się bowiem z nowymi obowiązkami i ograniczeniami względem pracodawców – również tych prowadzących firmę transportową.
Kto może być sygnalistą?
Sygnalista musi być w odpowiedni sposób powiązany z firmą, której dotyczy zgłaszane naruszenie prawa. Oznacza to, że musi pozostawać w związku z wykonywaniem pracy na rzecz podmiotu.
Według art. 4. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów:
„Art. 4. 1. Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:
1) pracownik;
2) pracownik tymczasowy;
3) osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
4) przedsiębiorca;
5) prokurent;
6) akcjonariusz lub wspólnik;
7) członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
8) osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;
9) stażysta;
10) wolontariusz;
11) praktykant”.
Co więcej, naruszenie prawa może zostać zgłoszone przed podjęciem pracy w firmie:
„Ustawę stosuje się także do osoby fizycznej, o której mowa w ust. 1, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu”.
Co może zgłaszać sygnalista? Lista naruszeń
Co ważne, sygnalista nie ponosi odpowiedzialności w związku z tym, że zgłasza naruszenie względem pracodawcy. Ważne, żeby zgłoszenie miało związek z wykonywaną pracą i mieściło się w normach określonych prawnie. W ustawie wymienione są zakresy naruszeń, które mogą zostać zgłoszone przez sygnalistę. Jeśli na liście nie ma zakresu odpowiadającemu problemowi, istnieje ryzyko nieuwzględnienia go.
Lista zakresu naruszeń:
„Art. 3. 1. Naruszeniem prawa jest działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:
1) korupcji;
2) zamówień publicznych;
3) usług, produktów i rynków finansowych
4) przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
5) bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
6) bezpieczeństwa transportu;
7) ochrony środowiska;
8) ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
9) bezpieczeństwa żywności i pasz;
10) zdrowia i dobrostanu zwierząt;
11) zdrowia publicznego;
12) ochrony konsumentów;
13) ochrony prywatności i danych osobowych;
14) bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
15) interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
16) rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
17) konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1–16”.
Gdzie sygnalista może zgłaszać naruszenia?
Zgłoszenia mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Zgłoszenia wewnętrzne opierają się na ustalonej przez podmiot, wewnętrznej procedurze. „Procedura zgłoszeń wewnętrznych” musi być zgodna z wymogami zawartymi w rozdziale 3 ustawy o z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Zgłoszenia zewnętrzne zaś polegają na bezpośrednim informowaniu o naruszeniu organ publiczny lub Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie są analizowane:
„Przy ocenie, czy działanie następcze jest odpowiednie, uwzględnia się w szczególności czynności podjęte w celu zweryfikowania informacji o naruszeniu, prawidłowość oceny informacji o naruszeniu oraz adekwatność środków podjętych w następstwie stwierdzenia naruszenia, w tym – w odpowiednim przypadku – w celu zapobiegnięcia dalszym naruszeniom, z uwzględnieniem wagi naruszenia”.
Co ważne, sygnalista nie musi wcześniej składać zgłoszenia wewnętrznego. Według przepisów art. 51 i 52 nie stosuje się, jeśli zgłoszenie zostało skierowane bezpośrednio do prasy.
Komu przysługuje ochrona?
Sygnalista podlega ochronie od momentu poinformowania o naruszeniu lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem, że są one prawdziwe w momencie dokonywania zgłoszenia. Aby sygnalista uzyskał ochronę, musi spełniać wyżej wymienione warunki oraz działać w dobrej wierze. Zgłaszane naruszenie powinno mieć uzasadnienie i opierać się na prawie, a nie na plotkach czy pomówieniach. Co ważne, ochrona przysługuje nie tylko sygnaliście, ale również jego współpracownikom, a nawet rodzinie. Fakt może być szczególnie istotny w przypadku, kiedy w firmie pracują krewni, a pracodawca za zgłoszone naruszenia podejmuje tzw. działania odwetowe – np. zwalnia sygnalistę i jego rodzinę.
Jakie są obowiązki podmiotu, czyli np. przewoźnika prowadzącego firmę transportową?
Zadaniem podmiotu jest stworzenie wcześniej wspomnianych reguł obowiązujących w firmie, określonych w ustawie jako „procedura zgłoszeń wewnętrznych”. Przedsiębiorca tworzy ją po konsultacjach z zakładową organizacją związkową albo zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego. Szczegóły, jak dokładnie powinno to wyglądać, znajdują się w ustawie o ochronie sygnalistów.
Czy pracodawca może zwolnić sygnalistę?
Podmiot, wobec którego dokonano zgłoszenia, nie może działać w odwecie. W ustawie zawarte zostały działania pracodawcy wobec sygnalisty, które będą uznawane za odwetowe, m.in.:
- Odmowa nawiązania stosunku pracy, wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.
- Zmniejszenie wynagrodzenia, wstrzymanie premii, awansu.
- Degradacja na niższe stanowisko.
- Negatywna ocena wyników pracownika.
- Zastraszanie, mobbing i inne działania odwetowe.
Oczywiście, nie oznacza to, że sygnalisty nie będzie można w ogóle zwolnić, czy negatywnie ocenić jego wyniki – po prostu pracodawca musi to odpowiednio uzasadnić i udowodnić, że jego działania wobec pracownika nie są odwetowe.
Źródło: USTAWA z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, A. Gąsecka [w:] Firma Transportowa