Korzystanie z ciężarówek zarejestrowanych za granicą – kiedy będzie możliwe i na jakich warunkach?
Unijna dyrektywa w sprawie użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowcy została skierowana do konsultacji przez Ministerstwo Infrastruktury. Jakie są warunki najmowania ciężarówki zza granicy i jakie są ograniczenia? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Kto może nająć pojazd i jakie musi mieć dokumenty?
Z zarejestrowanej za granicą ciężarówki będzie mógł skorzystać personel przedsiębiorcy będącego najemną pojazdu. Kierowca pojazdu zatrzymany do kontroli będzie musiał okazać umowę najmu lub poświadczony wyciąg z tejże umowy. W przypadku braku potwierdzenia karę ponosi przedsiębiorca zatrudniający kierowcę, dlatego ważne jest, aby to on dopilnował wszelkich formalności.
Ile może trwać najem i ile pojazdów obejmuje?
Ciężarówka najmowana może być przez maksymalnie 90 dni w danym roku kalendarzowym, od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu. Jak wynika z dyrektywy unijnej, udział najmowanych pojazdów powinien wynosić co najmniej 25 proc. całej floty przedsiębiorcy. Oznacza to, że w przypadku, kiedy firma dysponuje od 1 do 4 ciężarówek, wynajęty może zostać co najmniej 1 pojazd.
Jakie są korzyści wprowadzenia najmu?
Najważniejsze korzyści z nowelizacji ustawy o najmie zarejestrowanych za granicą ciężarówek to obniżenie kosztów przedsiębiorstw, uzupełnienie zapotrzebowania na ciężarówki w sezonie oraz zastąpienie uszkodzonego pojazdu. Obniżenie emisji zanieczyszczeń w przypadku najmowania nowszych pojazdów to dodatkowy plus, oddziałujący na środowisko i innych uczestników ruchu drogowego.
Polska dotychczas nie wprowadziła możliwości korzystania z pojazdów najmowanych zarejestrowanych poza granicami RP. Tymczasem nowelizacja ustaw niesie ze sobą szereg korzyści. Dodatkowo z punktu widzenia transportu drogowego w ujęciu europejskim jest to bardzo ważny krok w kierunku implementacji eCMR – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.
Jakie są ograniczenia?
Oprócz wyżej wymienionych ograniczeń (najem pojazdów do 90 dni, liczba pojazdów co najmniej 25 proc. całej floty najemcy), treść ustawy uczula na czas trwania umowy najmu. Może on różnić się w zależności od kraju, co przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę.
Źródło: Infor