Elektroniczne opłaty drogowe w Holandii od 7 grudnia 2024 r.
W Holandii od soboty zaczyna obowiązywać system opłat elektronicznych e-TOL. Początkowo obejmie tylko jedną autostradę i będzie funcjonować niezależnie od ogólnokrajowych opłat na terenie kraju. Sprawdź stawki e-TOL i dowiedz się jak, gdzie i kiedy można dokonać opłaty drogowej.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Który odcinek drogi w Holandii będzie objęty opłatą drogową od 7 grudnia 2024 r.?
- Ile będzie wynosiła opłata drogowa dla pojazdów ciężarowych?
- Gdzie, jak i kiedy opłacić e-TOL w Holandii?
- Jak e-TOL ma się do ogólnokrajowych opłat drogowych w Holandii?
E-TOL w Holandii – który odcinek będzie płatny?
Autostrada, która od 7 grudnia 2024 r. zostanie objęta elektroniczną opłatą, to nowa A24 łącząca miejscowości Rozenburg i Vlaadringen. Na zaledwie 4-kilometrowym odcinku drogi kierowcy przejadą przez dwa tunele pod kanałem portowym i polderami rzeki Het Scheur. Przypomnijmy, że droga powstała w celu szybszego przedostania się do rejonu Rozenburga.

Stawki opłat drogowych w Holandii od 7 grudnia 2024
Obowiązek uiszczenia opłaty e-TOL zacznie funkcjonować już od pierwszego dnia. Biorąc pod uwagę długość odcinka, koszty przejazdu po nowej autostradzie są dość wysokie:
9,13 euro – ciężarówki o DMC > 3,5 tony,
1,51 euro – pojazdy o DMC < 3,5 tony (w tym samochody osobowe, dostawcze i motocykle oraz pojazdy elektryczne).
W przeliczeniu za jazdę po odcinku standardową ciężarówką zapłacimy 2,28 euro za kilometr. Wysokie koszty według władz wynikają z kosztów wybudowania autostrady i tuneli, a zrekompensować je ma krótki czas na pokonanie odcinka pomiędzy miejscowościami Rozenburg i Vlaadringen.
Gdzie, kiedy i jak opłacać e-TOL w Holandii?
Na odcinku nowej drogi nie będzie bramek. Z tego względu opłata e-TOL powinna zostać przesłana elektronicznie przed lub po przebyciu trasy. O tym, w jaki sposób uregulować płatność mówi oficjalny komunikat na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Gospodarki Wodnej w Holandii:
❓Kiedy można zapłacić?
- Możesz zapłacić do 7 dni z góry i 3 dni (72 godziny) później.
- Jednorazowo możesz zapłacić maksymalnie za 4 przejazdy.
❓Jak zapłacić?
- Wejdź na stronę „Opłać myto”.
- Kliknij przycisk „Zapłać myto”.
- Wprowadź numer rejestracyjny.
- Wybierz liczbę przejazdów, za które chcesz zapłacić.
- Czy chcesz otrzymać potwierdzenie płatności? Wpisz swój adres e-mail.
- Zapłać za pomocą iDEAL lub karty kredytowej.
❓Co, jeśli nie skorzystasz z płatnej drogi, a przelałeś środku na e-TOL?
W takich sytuacjach cała kwota automatycznie zwracana jest w ciągu 14 dni. Zwrot środków możliwy jest również, jeśli w ciągu 7 dni od dokonania opłaty nie skorzystałeś z drogi lub robiłeś to rzadziej niż zapłaciłeś.
❓Co się dzieje, jeżeli nie zapłacisz za drogę częściowo lub w całości?
Jeśli opłata zostanie uregulowana tylko częściowo lub z opóźnieniem, zostanie wysłane powiadomienie o zaległej płatności. Obecnie monit związany jest z dodatkowymi kosztami, które za rok – 7 grudnia 2025 r., wzrosnąć mają do 8 euro. W przypadku niedokonania pełnej płatności, oprócz obowiązku zapłaty naliczonej kwoty, zostanie nałożona grzywna w wysokości 35 euro.
Opłaty e-TOL a ogólnokrajowe opłaty drogowe w Holandii
Wyżej wymienione kwoty dotyczą wyłącznie elektronicznego systemu opłat e-TOL. Jak czytamy na stronie https://www.e-tol.nl/ opłaty drogowe będą podnoszone 1 stycznia każdego roku następującego po 2026 toku, ze względu na inflację.
Źródło: https://www.e-tol.nl/