Przewoźniku, od dziś możesz sprawdzić trzeźwość kierowcy
Zmiana, o którą od dłuższego czasu apelowali przewoźnicy, nastąpi 21 lutego 2023 roku. Chodzi o możliwość sprawdzenia trzeźwości pracowników – również kierowców zatrudnionych w firmie transportowej. Dzięki kontroli pracodawca będzie mógł zatrzymać kierowcę pod wpływem alkoholu przed wyruszeniem w trasę, a tym samym – przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia na drodze.
Jak sprawdzić czy kierowca jest nietrzeźwy? Podstawa prawna
Sprawdzenie trzeźwości kierowcy powinno odbywać się na określonych zasadach. Według ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 240) o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza do Kodeksu pracy, pracodawca może zrobić to samodzielnie lub z pomocą policji.
Pracodawca może sprawdzić trzeźwość kierowcy na 2 sposoby:
- Kontrola samodzielna – w przypadku określonych w przepisach wewnątrzzakładowych kategorii, również kiedy pracownik nie okazuje oznak bycia pod wpływem alkoholu, ale pracodawca to podejrzewa.
- Kontrola policyjna – w razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy.
Trzeba wiedzieć, że od 21 lutego 2023 roku kierowca będzie mógł przeprowadzić prewencyjną kontrolę trzeźwości względem pracowników, których praca stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników lub innych osób czy ich mienia. Oznacza to, że osoby zatrudnione mogą być sprawdzane profilaktycznie nawet wówczas, kiedy nie wykazują żadnych oznak spożycia alkoholu.
W jaki sposób pracodawca może sprawdzić trzeźwość kierowcy?
Każda kontrola trzeźwości musi zostać wprowadzona wcześniej w regulamin pracy, obwieszczenie lub inny akt wewnątrzzakładowy, gdzie zawarte będzie:
- czas kontroli
- częstotliwość kontroli
- procedura podjęta w wypadku wykazania nietrzeźwości pracownika,
- narzędzie do kontroli.
Ważne: Pracodawca może przeprowadzić kontrole trzeźwości wyłącznie badając wydychane przez pracownika powietrze. Powinien to robić za pomocą certyfikowanych narzędzi o odpowiedniej kalibracji.
Kiedy kierowca uznany jest za nietrzeźwego?
Stan nietrzeźwości kierowcy lub jakiegokolwiek innego pracownika firmy zależy od zawartości alkoholu w jego organizmie. Według wytycznych zawartych na stronie rządowej, możemy rozróżnić je w następujący sposób:
- Stan po użyciu alkoholu – od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu we krwi lub od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 w wydychanym powietrzu.
- Stan nietrzeźwości – powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi lub powyżej 0,25 mg alkoholu w 1dm3 w wydychany powietrzu.
W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek niedopuszczenia pracownika do wykonywania obowiązków. Jak wspomnieliśmy, czujność jest szczególnie ważna w przypadku kierowców zawodowych, których niedyspozycja może wpłynąć na życie i zdrowe ich własne, współuczestników ruchu drogowego, jak również na wartość ładunku i powodzenie całego transportu. Decyzję o niedopuszczeniu do pracy może zakomunikować mu w formie pisemnie, jak również ustnej.
Co jeśli kierowca odmówi pomiaru trzeźwości?
Jeśli przewoźnik widzi, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, ale odmawia wykonania pomiaru trzeźwości, jest uprawniony do wezwania policji. Może to zrobić również na prośbę pracownika, który chce, aby kontrola została przeprowadzona przez odpowiednie służby. Policja może zostać wezwana również w przypadku, kiedy nie ma możliwości zbadania trzeźwości alkomatem lub zakres pomiarowy na urządzeniu został przekroczony i nie ma możliwości wskazania stężenia alkoholu we krwi.
Takie same zasady postępowania obowiązują w przypadku kontroli na obecność środków odurzających u pracownika. Jak czytamy na gov.pl, wykaz owych środków jest dopiero opracowywany i niebawem zostanie określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/kontrola-trzezwosci