Oświadczenie o liczbie zatrudnionych kierowców tylko do 31 marca 2023 roku
Jak co roku, każdy przedsiębiorca posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jest zobowiązany do przedłożenia dokumentu zaświadczającego o liczbie zatrudnionych kierowców. Sprawdź, co powinno znaleźć się w oświadczeniu, jak wyliczyć średnią zatrudnionych kierowców i gdzie złożyć dokument.
Wymóg składania oświadczenia – podstawa prawna
Obowiązek złożenia oświadczenia o liczbie zatrudnionych kierowców oraz o średniej arytmetycznej liczbie kierowców za rok poprzedni wynika z nowelizacji ustawy o transporcie drogowym z dnia 26 stycznia 2022 roku (art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2). Dotyczy ona nie tylko kierowców, ale i wszystkich pracowników zatrudnionych w poprzednim roku przez przedsiębiorcę, posiadającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Mowa tu o wszystkich stanowiskach, niezależnie od formy zatrudnienia, np. mechanika pracującego na podstawie umowy o dzieło, jak również samozatrudnionego kierowcę.
Gdzie złożyć oświadczenie o liczbie zatrudnionych kierowców?
Miejsce składania dokumentu zależy od organu, który wydał zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
- Jeżeli zezwolenie przewoźnik otrzymał od Głównego Inspektoriatu Transportu Drogowego (GITD) i nie zostało ono przekazane do starostwa – przewoźnik składa formularz poprzez platformę ePUAP w wersji elektronicznej.
- Jeśli zezwolenie zostało wydane przez starostę – przewoźnik składa lub wysyła wypełnione i podpisane oświadczenie do urzędu w wersji oryginalnej.
Wypełnianie oświadczenia – o czym trzeba pamiętać?
Niestety nie ma możliwości nanoszenia poprawek do wysłanego elektronicznie formularza. W tym celu, tak, jak w przypadku fizycznie podpisanego i złożonego w urzędzie dokumentu, należy przedłożyć stosowne oświadczenie ze sprostowaniem. Aby uniknąć błędu, warto pamiętać o najważniejszych kwestiach dotyczących oświadczenia o liczbie zatrudnionych kierowców:
- Bierzemy pod uwagę wszystkich pracowników, niezależnie od rodzaju umowy, na podstawie której są zatrudnieni.
- Uwzględniamy wszystkich kierowców, bez względu na wielkość etatu.
- Średnią arytmetyczną liczymy według wzoru: suma kierowców zatrudnionych w danych miesiącach podzielona przez 12.
- Oświadczenie składamy do 31 marca 2023 roku włącznie.
Wyjątkowe sytuacje, które warto wziąć pod uwagę przy składaniu oświadczenia
Wymóg składania dokumentacji świadczącej o liczbie pracowników w firmie nie dotyczy przewoźników wykonujących przewozy na potrzeby własne, zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Wyjątkiem jest również wspólnik spółki, który posiada odrębne zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego – w tym przypadku każdy wspólnik musi złożyć osobne oświadczenie.
Źródło: https://www.gov.pl/web/gitd/informacja-12024