Kończy się czas na przedłużenie zezwoleń na pobyt i pracę kierowców przebywających i pracujących w Polsce
Tarcza Antykryzysowa zapewniała cudzoziemcom automatyczne przedłużenie zezwoleń na legalny pobyt i pracę w Polsce, jeśli ich ważność przypadała na stan epidemii lub zagrożenia epidemiologicznego. Ponieważ 1 lipca 2023 roku w Polsce przestał on obowiązywać, owe zezwolenia wymagają przedłużenia. Kierowcy i zatrudniający ich przedsiębiorcy transportowi mają na to czas do 31 lipca 2023 roku.
Sprawdź, kto zwolniony jest z obowiązku przedłużenia zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce oraz jakie dokumenty należy złożyć.
Przedłużenie legalnego pobytu i zatrudnienia – kogo dotyczą, a kto zwolniony jest z tego obowiązku?
Według informacji dostępnych na stronie gov.pl, przedłużenie legalnego pobytu dotyczy cudzoziemca, który przebywa w Polsce na postawie:
- zezwolenia na pobyt tymczasowy,
- wizy krajowej,
- wiz Schengen, ruchu bezwizowego oraz innych krótkoterminowych tytułów pobytowych.
Jeśli chodzi o przedłużenie z mocy prawa okresów ważności kart pobytu, tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany”, nowe przepisy dotyczą przedłużenia okresów ważności:
- kart pobytu,
- tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca (TZTC – dokumenty wydawane cudzoziemcom ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej),
- polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca,
- dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany”.
Obowiązek przedłużenia zezwoleń na legalny pobyt i pracę nie dotyczy obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce od 24 lutego 2022 roku. Objęci są oni ustawą specjalną, czyli tzw. ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. Oprócz ogólnej podstawy pobytu do 4 marca 2024 roku ustawa specjalna zapewnia im szereg rozwiązań pomocowych.
Formalności związane z przedłużeniem pobytu – jakie dokumenty są potrzebne?
Obowiązki pracownika, w tym kierowcy zawodowego
Według wytycznych Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, dokumenty, które musi złożyć cudzoziemiec chcący przedłużyć swój pobyt w Polsce, przedstawiają się następująco:
- Wypełniony wniosek (+ 2 kopie),
- 4 fotografie (35 mm x 45 mm),
- Kserokopia ważnego dokumentu podróży lub w przypadku jego braku karty pobytu,
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej,
- Potwierdzenie miejsca zamieszkania,
- Zezwolenie na pracę,
- Potwierdzenie posiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu,
- Potwierdzenie ubezpieczenia,
- Oświadczenie o liczbie osób na utrzymaniu.
Ponieważ dokumenty muszą zostać złożone w urzędzie wojewódzkim, warto wcześniej zorientować się, czy w jednostce odpowiadającej Twojemu miejscu zamieszkania lub siedzibie firmy pracodawcy potrzebne są jakieś dodatkowe formalności.
Obowiązki pracodawcy – WAŻNE!
Złożenie wniosku wraz z odpowiednimi dokumentami, które opublikowane są na stronie www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/254, w tym przypadku musi obywać się osobiście lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Według dostępnych informacji, przesłanie go drogą elektroniczną (np. system in-POL w województwie mazowieckim lub ogólnopolskim Modułem Obsługi Spraw MOS) nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku. Pracodawcy, w tym przewoźnicy zatrudniający kierowców, muszą pamiętać również o dacie – kluczowe jest, aby wniosek wraz ze wszystkimi dodatkowymi formalnościami wpłynął do urzędu najpóźniej 31 lipca 2023 roku. Warto wziąć tu pod uwagę, że standardem w urzędach jest dziś wyznaczanie dni i godzin dla interesantów, które z uwagi na natężenie składanych wniosków mogą przesunąć się na sierpień. W tym przypadku pobyt pracownika będzie już nielegalny, za co grzywnę zapłaci zarówno on, jak i jego pracodawca.
Źródło: gov.pl