Transport międzynarodowy busem powyżej 3,5 tony – wymagania i dokumenty
Przepisy, które do niedawna obowiązywały wyłącznie transport ciężki, od 21 maja 2022 roku zaczęły obejmować również transport lekki. Zmiany, wprowadzone w ramach pakietu mobilności, mają ujednolicić prawo – w którym, wnioskując po trafiających do nas pytaniach, wielu się jednak gubi. Przewoźnicy nie do końca wiedzą, jakie dokumenty obowiązują ich od 21 maja 2022 roku, w co powinni wyposażyć swoich kierowców jadących z towarem za granicę i jaki taryfikator kar ich obejmuje. Spróbujemy rozjaśnić najważniejsze kwestie.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby wykonywać przewóz busem do 3,5 tony?
Rzeczywista siedziba firmy
Firma transportowa prowadząca działalność w oparciu o międzynarodowy transport towarów musi posiadać swoją siedzibę. Dodatkowo, na jej terenie powinny znajdować się miejsca parkingowe dla co najmniej 1/3 pojazdów. Kwestia związana jest z wymaganym od 21 lutego 2022 roku obowiązkowym zjazdem pojazdów do bazy – powinno odbywać się to co 8 tygodni. Siedziba firmy to również miejsce, w którym muszą znajdować się oryginały dokumentów dotyczące głównej działalności firmy (m.in. oryginały umów z kierowcami, wypis ze świadectwa kierowcy, certyfikat kompetencji zawodowej).
Dobra reputacja
To obok rzeczywistej siedziby firmy jeden z najbardziej podstawowych warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uzyskania licencji wspólnotowej. Aby go spełniać, należy odznaczać się niekaralnością za przestępstwa określone w prawie transportowym i drogowym. Przyszły przewoźnik nie może mieć nałożonych sankcji również w sferze prawa handlowego i upadłościowego oraz w kwestii płac i warunków zatrudnienia. Dobra reputacja jest czymś, co może zostać utracone, jeśli przewoźnik dopuści się przestępstw wymienionych w art. 5 ust. 2a ustawy o prawie drogowym. O posiadaniu dobrej reputacji dowodzi zaświadczenie pobrane z KRS o niekaralności za wskazane w ustawie przewinienia oraz osobne oświadczenie o niekaralności.
Ważne: Nie chodzi tu o ogólną niekaralność. Oświadczenie o niekaralności musi mieć wymienione konkretne naruszenia, takie jak poważne naruszenia (wymienione w art. 6 ust. 1 lit. B rozporządzenia WE nr 1071/2009), w tym za najpoważniejsze naruszenia (określone w załączniku IV do rozporządzenia WE 1071.2009) i bardzo poważne naruszenia.
Zabezpieczenie finansowe
Do udokumentowania zdolności finansowej potrzebna jest gwarancja bankowa, roczne sprawozdanie finansowe lub ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej (OCPD).
Potwierdzeniem dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa jest oświadczenie finansowe zawierające informacje o środkach na długoterminowe prowadzenie biznesu (wraz z podaniem środków rezerwowych):
· 9 000 euro – na pierwszy pojazd o DMC powyżej 3,5 t
· 5 000 euro – na każdy kolejny pojazd o DMC powyżej 3,5 t
· 1 800 euro – na pierwszy pojazd o DMC od 2,5 t do 3,5 t
· 900 euro – na każdy kolejny pojazd o DMC od 2,5 t do 3,5 t.
Dokumenty wymagane od przewoźnika po 21 maja 2022 roku
Licencja wspólnotowa
Podstawowym dokumentem, obowiązującym właściciela firmy transportowej oferującej międzynarodowy transport towarów jest licencja wspólnotowa. Nie można mylić jej z licencją transportową, choć czasem oba pojęcia stosowane są zamiennie – licencja wspólnotowa dotyczy transportu międzynarodowego, licencja transportowa zaś tzw. krajówek. Licencji wspólnotowej nie trzeba mieć w przypadku przewozu międzynarodowego i krajowego osób, jak również międzynarodowego i krajowego przewozu na potrzeby własne. Wniosek o licencję wspólnotową należy złożyć w siedzibie GITD, ale jak podają źródła rządowe, można zrobić to również w najbliższym starostwie powiatowym.
Dokumenty potrzebne podczas składania wniosku o licencję wspólnotową:
- Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
- Wykaz pojazdów wraz z najważniejszymi danymi (numery rejestracyjne, ładowność, rok produkcji, FCM, VIN, prawo dysponowania).
- Dowód opłaty skarbowej.
- Dokumenty i oświadczenia potwierdzające zdolność finansową.
- Zaświadczenia i oświadczenia o niekaralności.
- Oświadczenia dotyczące kierowców (OK).
- Oświadczenia dotyczące bazy eksploatacyjnej (OB.).
- Oświadczenia dotyczące osoby zarządzającej transportem (OC).
Ważne: Licencja wspólnotowa ma swoją ważność. Za jej przekroczenie lub całkowity brak dokumentu po 21 maja 2022 roku grozi mandat w wysokości 12 tys. zł.
Świadectwo kierowcy
Kolejnym ważnym dokumentem jest świadectwo kierowcy – ale tylko w przypadku, kiedy przewoźnik zamierza zatrudnić kierowcę spoza Unii Europejskiej. Dokument jest potwierdzeniem tego, że kierowca zatrudniony jest legalnie i zgodnie z wymaganiami dotyczącymi przewozów drogowych. Świadectwo powinno być wydane zanim kierowca zacznie wykonywać przewozy międzynarodowe. Po wydaniu dokumentu przez GITD należy przekazać oryginał kierowcy, który musi być w pojeździe podczas wykonywania transportu. Wypis ze świadectwa powinien znajdować się w siedzibie firmy.
Ważne: W związku z wojną na Ukrainie rząd Polski przygotował ułatwienia w zatrudnianiu kierowców z Ukrainy w postaci Karty Kwalifikacji Kierowcy, która przedłuża mu uprawnienia wykonywania zawodu, bez konieczności pozyskiwania informacji z ukraińskiego urzędu wydającego prawo jazdy. Kartę, wraz z Profilem Kierowcy Zawodowego, można uzyskać za pomocą aplikacji SI Kierowca.
Ważne: Za wykonywanie przewozów bez ważnego świadectwa grozi 5000 zł kary.
Obowiązkowe urządzenia rejestrujące w busach
Pomimo tego, że obowiązek posiadania tachografu cyfrowego w busach do 3,5 tony będzie wymagany dopiero od lipca 2026 roku, przewoźnik musi prowadzić ewidencję czasu pracy kierowcy. Według art. 1 pkt 1 i 2 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, dotyczy to kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak również na inne umowy cywilnoprawne. W przypadku busów o DMC do 3,5 tony ewidencja czasu pracy i odpoczynku kierowców powinna być prowadzona za pomocą dokumentów lub rejestratorów opracowanych na podstawie tych dokumentów. Pomocne mogą być systemy teleinformatyczne, a także druki, o wypełnienie których należy poprosić kierowców. Niezależnie od formy, rejestracja czasu pracy kierowcy musi zawierać takie informacje, jak:
- Liczba godzin pracy (podana w dobach).
- Godziny nadliczbowe.
- Godziny pracy w porze nocnej.
- Pełnione dyżury.
- Godziny pracy w dni, które ustawowo są wolne od pracy (niedziela, inne święta).
- Nieobecności (ich rodzaj i wymiar).
- Liczba godzin pracy na terenie krajach, które wprowadziły minimalne stawki wynagrodzeń.
Źródła:
prawnicytransportu.pl/dobra-reputacja-transporcie/
kt-legaltrans.pl/dobra-reputacja-i-jej-znaczenie-w-transporcie-drogowym/
kt-legaltrans.pl/ewidencja-czasu-pracy-dla-kierowcow-samochodow-o-dmc-do-35-tony/?fbclid=IwAR3pAe5j53VibtWv4jTZOWQGhvPCJSqJxkybjxBymae5gpmfFhoF6I5NW88
Dawid
30 sierpnia, 2022 @ 3:32 pm
Teraz żeby korzystać z transportu drogowego to trzeba mieć sporą wiedzę. Albo dobrą firmę transportową. Wtedy Ty się nie przejmujesz – o to dba firma transportowa. Teraz właśnie tak mam: fdmdelivery ogarniają mi przewozy, a ja dbam o ładunki. Nie da się wszystkiego sprawdzać samemu.