Przekraczanie granicy Ukrainy z pomocą humanitarną bez zezwoleń i opłat. Zwolnienie z cła i VAT-u za towary importowane
Agresja na Ukrainę i przyjęcie ponad miliona uchodźców z ogarniętego wojną kraju sprawiły, że przepisy i procedury dotyczące transportu i przejazdów drogowych w Polsce zmieniły się z dnia na dzień. Wszystko po to, aby ułatwić Ukraińcom, i osobom niosącym im pomoc, sprawne i bezproblemowe przemieszczanie się na terenie naszego kraju. Wraz z początkiem marca zaczęły obowiązywać nowe zasady związane ze zniesieniem opłat za przejazd. Pomoc humanitarna na granicy może być więc bardziej wydajna.
- Bez zezwoleń za przewóz ładunków humanitarnych na Ukrainę
- Brak opłat za przejazd drogowy z towarem humanitarnym dla Ukrainy
- Zniesienie opłat za przejazd drogowy od ukraińskich kierowców
- Zwolnienie z cła i VAT-u za towary importowane na Ukrainę
- Jak wypełnić zgłoszenie celne?
Bez zezwoleń za przewóz ładunków humanitarnych na Ukrainę
2 marca 2022 roku wprowadzono system bez zezwoleń i opłat dla towarów oraz przewozów humanitarnych transportem drogowym z Polski na teren Ukrainy. Warunkiem, jaki muszą spełnić kierowcy oferujący przewóz towarów humanitarnych na Ukrainę, jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie https://pomagamukrainie.gov.pl/.
Uproszczona procedura przekroczenia granicy z Ukrainą dla transportu ciężarowego z pomocą dla Ukrainy dostępna jest pod linkiem https://pomagamukrainie.gov.pl/konwoj i dotyczy:
- wyłącznie transportu ciężarowego,
- transportu wyjeżdżającego na teren Ukrainy (gdzie miejsce docelowe znajduje się w Ukrainie),
- tylko 2 przejść granicznych (Korczowa i Dorohuska).
Brak opłat za przejazd drogowy z towarem humanitarnym dla Ukrainy
Zwolnienie z opłat dla transportów humanitarnych dotyczy pojazdów przekraczających granicę ukraińską, ale i płatne bramki polskich autostrad.
To, jak wygląda procedura na przykładzie autostrady A1, podaje strona a1.com.pl:
„Prosimy o zgłoszenie przejazdu z wyprzedzeniem 24-godzinnym na adres bok@intertoll.pl, z którego zostanie wysłane potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Zgłoszenie musi zawierać numery rejestracyjne pojazdów ciężarowych oraz być potwierdzone przez organizatora pomocy tj. instytucje państwowe i samorządowe, organizacje pożytku publicznego (stowarzyszenia, fundacje) etc.”.
Co ważne, zwolnienie z opłat dla pojazdów transportujących towary humanitarne, powinno odbywać się w systemie opłat tradycyjnych. W praktyce wygląda to tak, że kierowca musi skorzystać z bramek z obsługą inkasencką i poinformować o otrzymanej zgodzie za przejazd.
Zniesienie opłat za przejazd drogowy od ukraińskich kierowców
Inaczej jest w przypadku kierowców pojazdów osobowych i ciężarowych z Ukrainy, którzy również otrzymali pozwolenie na bezpłatny przejazd. Tu wystarczy pobranie biletu, a na zjeździe oddanie go inkasentowi. Ten, widząc ukraińskie tablice rejestracyjne na monitoringu, odbiera bilet lub od razu podnosi szlaban i przepuszcza kierowcę. Według informacji dostępnych na stronie polskiego Ministerstwa Infrastruktury, Ukraińcy mogą liczyć również na transport kolejowy. Na pomoc w transporcie uchodźców ruszyły też prywatne firmy przewozowe, jak Flixbus, Panek czy Uber.
Zwolnienie z cła i VAT-u za towary importowane na Ukrainę
Zwolnione z opłat za towary importowane są również wszelkie fundacje, organizacje charytatywne i dobroczynne oraz inne jednostki państwowe i społeczne, niosące pomoc humanitarną. Co ważne, zwolnienie z cła dotyczy także stowarzyszeń niebędących jednostkami sektora finansów publicznych, a posiadających zdolność prawną.
Dotyczy to towarów importowanych spoza Unii Europejskiej do Polski, takich jak:
- artykuły pierwszej potrzeby (żywność, lekarstwa, odzież, pościel),
- towary przekazywane na rzecz zbierania funduszy na rzecz osób potrzebujących,
- wyposażenie i materiały biurowe, które są wykorzystywane przez fundacje, organizacje charytatywne, organizacje dobroczynne, itd.
W przypadku zwolnienia z VAT-u, ma ono zastosowanie do organizacji społecznych lub jednostek organizacyjnych, w których możliwa jest księgowa kontrola wykorzystania tej opcji. Warunkiem zwolnienia z VAT-u jest zastosowanie zwolnienia z cła. Towary humanitarne powinny być transportowane nieodpłatnie przez organizacje statutowo powołane do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej.
Jak wypełnić zgłoszenie celne?
- Należy wskazać odbiorcę towaru (właściwy podmiot), zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie zwolnienia od cła towarów przeznaczonych do działalności charytatywnej lub pomocy humanitarnej (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20020550481).
- Aby skorzystać ze zwolnienia, w zgłoszeniu celnym należy podać kod 2V0.
- W przypadku zwolnienia z należności celnych przewozowych, w drugiej części pola 37 zgłoszenia wpisać należy kod 2V0.
Źródła:
https://pomagamukrainie.gov.pl/
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/tymczasowe-odstepstwa-od-stosowania-przepisow-dotyczacych-czasu-prowadzenia-pojazdu
https://etransport.pl/wiadomosc,66265,pomoc_humanitarna_dla_obywateli_z_ukrainy.html
https://www.gov.pl/web/kas/pomoc-humanitarna-dla-obywateli-z-ukrainy—zasady-zwolnienia-z-cla-i-vat-towarow-przewozonych-do-polski-spoza-ue
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20020550481
Zdjęcie: Pixabay