Ostatnie dni na zgłoszenie pojazdów z licencji transportowej
Do 29 kwietnia 2022 roku każdy przewoźnik, który posiada zezwolenie starosty na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencję transportową wydaną przez GITD, ma obowiązek zgłoszenia pojazdów, na które uzyskał wypis z licencji transportowej, do starostwa powiatowego. Wymóg podyktowany jest przepisami Pakietu Mobilności.
Kto i gdzie powinien zgłosić pojazdy?
Przewoźnik, który uzyskał wypis na pojazdy z licencji transportowej i zgłosił je tylko do Głównego Inspektoriatu Transportu Drogowego (GITD), musi zrobić to również u starosty powiatowego. Ten zaś dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela, w zależności od miejsca jego zamieszkania lub siedziby firmy.
Jak podaje portal rządowy gov.pl, 4 grudnia 2020 roku, za rejestrację pojazdu odpowiedzialny jest starosta właściwy ze względu na czasowe zamieszkanie właściciela pojazdu. Po dokonaniu zgłoszenia, właściciel pojazdu otrzymuje od starosty decyzję administracyjną. Jeśli będzie ona niezgodna z oczekiwaniami, przewoźnik ma prawo do odwołania na mocy art. 17 pkt 1 w związku z art. 127 ust. 2 ustawy Kodeksu postępowania administracyjnego.
W przypadku rejestracji pojazdu, który należy do przedsiębiorstwa wielozakładowego lub innego podmiotu składającego się z wydzielonych jednostek organizacyjnych, zadanie spoczywa na staroście właściwym ze względu na siedzibę firmy lub jednostki.
Jak wygląda zgłoszenie nabycia pojazdu i ile to kosztuje?
Do wniosku, który zazwyczaj dostępny jest w siedzibie lub na stronie internetowej starostwa powiatowego, dołączyć należy następujące dokumenty:
- Dowód osobisty właściciela pojazdu,
- Dokument potwierdzający nabycie pojazdu (np. umowa zakupu),
- Kserokopię dowodu rejestracyjnego pojazdu,
- Pisemne pełnomocnictwo, w przypadku działania przedstawiciela.
Zgłoszenie pojazdu jest bezpłatne – jedyny koszt, jaki może ponieść przewoźnik, wiąże się z udzieleniem pełnomocnictwa, i wynosi 17 zł. Jeśli chodzi o rejestrację używanego pojazdu zakupionego na terenie Polski lub poza jej granicami, procedura, wymagane dokumenty i opłaty obowiązują zupełnie inne wytyczne. Warto zapoznać się z nimi przed rozpoczęciem zgłaszania pojazdu.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rejestracja-pojazdow
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
https://www.powiat-czestochowski.4bip.pl/index.php?idg=8&id=862&x=60&y=10&z=34
kt-legaltrans.pl/pakiet-mobilnosci-2022-to-nie-koniec-zmian/