Jak znaleźć dobrą spedycję?
Samodzielne zarządzanie flotą pojazdów wymaga ogromnych nakładów czasu i pracy, a także dostępności przez 24 godziny na dobę. Z wielu względów spora część przewoźników nie chce tego robić samodzielnie, dlatego korzysta z usług firm spedycyjnych. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie, czym właściwie jest dobra spedycja i jak ją znaleźć.
Dobra spedycja na busy, solówki, chłodnie, wywrotki…
Wybór właściwej spedycji czasem wiąże się z przejrzeniem obszernych rankingów firm spedycyjnych. Zawężenie profilu poszukiwanej firmy w wyszukiwarce pozwoli wyświetlić lepiej dopasowane wyniki, ale nie warto polegać wyłącznie na nich. Firmy spedycyjne ogłaszają się często na forach branżowych oraz w grupach na Facebooku (np. „Spedytorzy i przewoźnicy”). Takie miejsca są często kopalnią wiedzy i dobrym źródłem opinii na temat poszczególnych podmiotów. Najlepiej jednak zawsze zweryfikować firmę samemu.
Jak sprawdzić firmę spedycyjną przed nawiązaniem współpracy?
Jeżeli zależy nam na znalezieniu naprawdę dobrej spedycji, warto poświęcić czas na sprawdzenie jej wiarygodności. Można to zrobić w kilku prostych krokach:
- Zajrzyj na stronę internetową.
Sam fakt jej posiadania działa na plus danej firmy. Strona powinna także zawierać opis oferty – dzięki temu łatwiej się zorientujesz, czy spedycja spełnia Twoje oczekiwania. Oprócz tego Krajowy Rejestr Domen (DNS) umożliwia sprawdzenie, kto jest właścicielem strony internetowej pod wskazanym adresem, kto się nią posługuje i do kiedy jest ona opłacona.
- Sprawdź dane kontaktowe.
Bardziej wiarygodne są zwykle (choć oczywiście istnieją wyjątki) te firmy, które mają adresy e-mail przypisane do służbowej domeny – np. nowak@best-spedycja.com, a nie nowak@op.pl. Warto również sprawdzić, czy firma spedycyjna ma stałą siedzibę, czy też wynajmuje tzw. wirtualne biuro lub mieści się w czyimś mieszkaniu. Oczywiście żadna z tych opcji nie musi oznaczać oszustwa, ale jeżeli takich „czerwonych lampek” zapala się więcej, to może należy pomyśleć o podjęciu współpracy z kimś innym.
- Poproś o dokumenty
Dobra spedycja powinna bez problemu okazać licencję na pośrednictwo przy przewozie rzeczy, aktualną polisę ubezpieczenia OCS, a w razie potrzeby także inne dokumenty.
- Przeszukaj bazę KRD…
… lub innej wywiadowni gospodarczej, jeżeli masz do takiej dostęp. Noga może się powinąć każdemu, jednak znaczne zadłużenie firmy na KRD powinno ją z góry zdyskwalifikować.
- Sprawdź, czy firma jest aktywna na giełdach transportowych.
Jeżeli masz konto na którejś z wiodących giełd, zobacz, czy wybrana przez Ciebie firma jest jej użytkownikiem. Jeżeli znalazłeś ją np. na giełdzie transportowej od TIMOCOM, oznacza to, że przeszła już wieloetapowy proces weryfikacji i współpraca z nią wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem, niż z zupełnie anonimowym podmiotem.
Jak sprawdzić spedycję na giełdzie? Np. w systemie firmy TIMOCOM można wpisać dane spedycji w wyszukiwarce aplikacji Profile firm. Jeżeli firma wyświetli się na liście, to znaczy, że jest użytkownikiem giełdy. Po wejściu w profil można też od razu przejrzeć udostępnione dokumenty i sprawdzić dane kontaktowe. W wizytówce spedycji wyświetla się również jej ocena przyznana przez innych użytkowników, którzy wcześniej z nią współpracowali. Na tej podstawie łatwo wyodrębnić dobrą spedycję.
Co jeszcze może pomóc w znalezieniu dobrej spedycji?
Warte wykorzystania bywają też kontakty z branży. Opinie kolegów po fachu, którzy także korzystają z usług pośrednictwa przy przewozie rzeczy, mogą stanowić cenne wskazówki i ułatwić wybór firmy spedycyjnej. Uzyskane w ten sposób informacje także zawsze warto zweryfikować w oparciu o wspomniane powyżej 5 kroków. A Wy jaką spedycję polecacie?