Delegowanie kierowców a podwyżka płacy minimalnej w Niemczech
Od 1 października 2022 roku w Niemczech wzrasta stawka płacy minimalnej. Zmiana wynagrodzenia podyktowana jest przede wszystkim obecną sytuacją gospodarczą i społeczną – rosnąca inflacja, wszechobecne podwyżki i niepewność wymagają działania ze strony pracodawców. Jednak nie każdy z nich jest w stanie sobie na nią pozwolić – wyższa stawka płacy minimalnej w Niemczech to dla polskiego przewoźnika wysyłającego kierowców za granicę to kolejna próba sił.
Obowiązek wypłacania pełnego minimalnego wynagrodzenia w kraju delegowania
Zgodnie z przepisami Pakietu Mobilności od lutego 2022 roku przedsiębiorcy realizujący międzynarodowy transport drogowy rzeczy zobligowani są do wypłacania delegowanym kierowcom pełnego minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego w kraju, w którym wykonują oni swoją pracę. W myśl ustawy oraz wobec zmian w niemieckim prawie pracy, przewoźnik będzie musiał zapłacić delegowanemu do Niemiec kierowcy 12 euro brutto za godzinę pracy, gdzie dotychczasowa stawka wynosiła 10 euro brutto. Sytuacji nie poprawia obiecana przez polski rząd podwyżka płacy minimalnej w Polsce od 1 stycznia 2023 roku i ogólna kondycja finansowa przewoźników po wprowadzeniu przepisów Pakietu Mobilności.
Ile wyniesie przewoźnika delegowanie do Niemiec?
Rozliczenie delegacji zagranicznej kierowcy do lutego 2022 roku wyglądało tak, że na wynagrodzenie delegowanego kierowcy składały się dyżury dzienne, godziny nocne, ewentualne nadgodziny oraz wyrównanie do płacy minimalnej obowiązującej w kraju, w którym wykonywał przewóz towarów. W praktyce większą część wynagrodzenia kierowcy stanowił zwrot kosztów za podróż służbową. Wszystko zmieniło się, kiedy podroż służbowa została zastąpiona „zlikwidowana” – w myśl ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw kierowca wykonujący międzynarodowy transport rzeczy nie jest w podróży służbowej. Przysługuje mu wynagrodzenie adekwatne do miejsca pracy, a więc kraju, w którym wykonuje przewóz.
Obliczanie diety kierowcy 2022 musi uwzględniać:
- Wynagrodzenie minimalne (zasadnicze).
- Ryczałt za pracę w nadgodzinach.
- Ryczałt za pracę w godzinach nocnych.
- Wynagrodzenie lub zaliczkę za dyżur.
- Wyrównanie do płacy zagranicznej.
- Wyrównanie za rozliczenie ryczałtów lub zaliczek.
- Premie i ewentualne dodatki.
O tym, jak rozliczyć dietę kierowcy w delegacji pisaliśmy w osobnym artykule: