Chcesz pomóc w transporcie darów lub przewieźć uchodźców z Ukrainy? Sprawdź, gdzie się zgłosić
Według portalu Onet na przejście przez granicę czeka łącznie ponad 250 tys. osób z Ukrainy. Po polskiej stronie również widać kolejki – nie ludzi, a samochodów, gotowych przewieźć uchodźców na Zachów. Z własnej inicjatywy transportują Ukraińców samochodami osobowymi, busami czy ciężarówkami. W każdej chwili można do nich dołączyć zgłaszając się do organizacji zrzeszających wolontariuszy lub bezpośrednio za pomocą mediów społecznościowych.
Na Facebooku powstało wiele grup, na których ogłaszają się osoby oferujące i poszukujące transportu. Oczywiście można znaleźć tu również propozycje noclegów.
https://www.facebook.com/groups/947920699227256/
https://www.facebook.com/groups/321268766696111/
https://www.facebook.com/groups/346476650687589/
W sieci pojawiła się lista osób oferujących transport, na którą można wpisywać się samodzielnie wprowadzając takie dane, jak imię, telefon, czas odjazdu, kierunek, miejsce w samochodzie. Imponująca liczba ponad 800 osób chętnych do udzielenia bezpłatnego transportu ciągle rośnie.
Formularz dostępny jest pod linkiem:
Kto może transportować uchodźców?
Do akcji darmowego transportu uchodźców z Ukrainy może przyłączyć się właściwie każdy. Przy granicy widać mnóstwo kierowców, którzy pod wpływem impulsu wsiedli w samochód, ciężarówkę czy inny pojazd, do którego mieli dostęp, i po prostu ruszyli na pomoc. Z doniesień na forach internetowych czy grupach na portalach społecznościowych wynika, że wielu ukraińskich kierowców zawodowych zdecydowało się na zboczenie z trasy i ruszenie rodakom z pomocom. Właściciele polskich firm transportowych wydają się być wyrozumiali i wspierający.
Sytuacja jest na tyle dynamiczna, a działania obywateli spontaniczne, że nie ma konkretnych przepisów czy procedur przewożenia potrzebujących (oprócz zasad ruchu drogowego). Jedyne warunki przedstawiają firmy, które zdecydowały się dołączyć do akcji i np. udostępnić swoje pojazdy.
Jak firmy transportowe pomagają uchodźcom z Ukrainy?
Jedną z nich jest znany operator carsharingu – firma Panek. Każdy, kto chciałby wynająć od nich auto musi aktywować swoje konto i uzyskać zgodę. Koszty trasy zostaną zwrócone przez firmę w ciągu 5 dni roboczych.
Firma Uber zaś powiadomiła wszystkich użytkowników swojej aplikacji, że mogą bezpłatnie dostarczyć dary dla potrzebujących z Ukrainy do punktu zbiórki Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) w Warszawie. Dla mieszkańców Lublina i Rzeszowa Uber umożliwił darmowy dojazd do przejść granicznych i transport uchodźców.
Jedna z największych polskich flot transportowych InPost zaoferowała pomoc osobom organizującym wszelką pomoc na granicy – zbiórki odzieży, żywności, leków, itp. Flixbus udostępnił autobusy chętnym do przewiezienia uchodźców i uruchomił dodatkowe linie na trasie Medyka – Przemyśl – Rzeszów – Kraków – Wrocław / Katowice / Częstochowa / Łódź i dalej do Amsterdamu, Berlina, Hamburga i Aalborga, jak również do Rotterdamu przez Pragę i Frankfurt. Koleo, polska platforma oferujące sprzedaż biletów części polskich przewoźników kolejowych, wprowadziła całkowicie darmowe bilety kolejowe dla obywateli Ukrainy.
Źródła:
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wojna-rosja-ukraina-szturm-na-kijow-ofiary-wsrod-cywili-relacja-na-zywo/ztv0qk4
https://spidersweb.pl/2022/02/pomoc-ukrainie-transport-rzeczy-uber-inpost-panek.html
https://www.transport-publiczny.pl/mobile/flixbus-uruchamia-dodatkowe-autobusy-a-panek-wysyla-auta-72571.html
Tomek.s24@interia.pl
13 marca, 2022 @ 12:45 am
Możliwy transport 4 osób do nuremberg