Baza eksploatacyjna w 2023 roku – obowiązkowe oświadczenia, nowe wymagania, najważniejsze daty
Pod koniec bieżącego i na początku nadchodzącego roku przewoźnicy powinni pamiętać o dwóch ważnych datach. Dostosowanie się do wymagań w zakresie bazy eksploatacyjnej, które dyktuje art. 4 pkt 21a ustawy o transporcie drogowym, powinno nastąpić do 1 stycznia 2023 roku. W przypadku dysponowania bazą eksploatacyjną w lokalizacji innej niż adres podany we wniosku o wydanie zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, stosowne oświadczenie musi zostać złożone przez przewoźników do 15 stycznia 2023 roku.
Spis treści:
- Wymagania, jakie musi spełniać baza eksploatacyjna.
- Zmiany w liczbie miejsc postojowych po 1 stycznia 2023 roku.
- Obowiązkowe oświadczenie o spełnieniu wymogów do 1 stycznia 2023 roku.
- Aktualizacja adresu i zgłoszenie bazy z odpowiednią liczbą miejsc postojowych do 15 stycznia 2023 roku.
Baza eksploatacyjna – jakie wymogi musi spełniać?
Przepis doprecyzowujący definicję bazy transportowej wszedł w życie 1 marca 2022 roku. Według przepisów Pakietu Mobilności, a także art. 4 pkt przepisów transportu drogowego i innych ustaw, przewoźnik spełnia wymagania dotyczące bazy eksploatacyjnej, kiedy:
- baza eksploatacyjna znajduje się na terytorium Polski,
- wielkość bazy adekwatna jest do skali prowadzonej działalności,
- baza eksploatacyjna wyposażona jest w odpowiedni sprzęt i urządzenia techniczne, dzięki którym prowadzenie działalności może odbywać się w sposób zorganizowany i ciągły,
- baza eksploatacyjna zawiera co najmniej jeden z wymienionych elementów:
– miejsce postojowe,
– miejsce załadunku, rozładunku lub łączenia ładunków,
– miejsce konserwacji lub naprawy.
Określona liczba miejsc postojowych w bazie od 1 stycznia 2023 roku
Dodatkowo, od 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać nowy obowiązek. Miejsca postojowe dla pojazdów, wykorzystywanych w transporcie drogowym w bazie eksploatacyjnej, będą musiały odpowiadać liczbie co najmniej 1/3 pojazdów zgłoszonych przez przewoźnika do organu licencyjnego. Jak czytamy w treści rozporządzenia nr 1071/2009 i dodanych do niego art. 5 lit. G) oraz ust. 2c i 2 d ustawy o transporcie drogowym:
„Powyższy wymóg uznaje się za spełniony, jeżeli przedsiębiorca dysponuje odpowiednią do skali prowadzenia działalności bazą eksploatacyjną, znajdującą się na terytorium RP, wyposażoną co najmniej w miejsca postojowe dla pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym w liczbie odpowiadającej co najmniej 1/3 liczby pojazdów zgłoszonych przez przewoźnika do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. W przypadku zgłoszenia nie więcej niż dwóch pojazdów konieczne jest dysponowanie co najmniej jednym miejscem postojowym”.
UWAGA! W przypadku, kiedy przewoźnik posiada kilka baz eksploatacyjnych na terytorium Polski, również powinien dysponować liczbą miejsc adekwatną do 1/3 liczby wszystkich pojazdów zgłoszonych do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Jeśli zgłoszonych pojazdów jest jeden lub dwa, przewoźnik musi mieć w bazie eksploatacyjnej co najmniej jedno miejsce postojowe. Bazę dopasowaną do nowych wymogów należy zgłosić do 15 stycznia 2023 roku.
Dostosowanie się do wymogów dotyczących bazy tylko do 1 stycznia 2023 roku
Przewoźnicy, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencję krajową wydane przed 1 marca 2022 roku, albo mają wszczęte i niezakończone postępowanie o wydanie zezwolenia przed tą datą, mają obowiązek dostosować się do wymagań w zakresie bazy eksploatacyjnej tylko do 1 stycznia 2023 roku.
‘’ ust. 5. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, oraz wydane w postępowaniu administracyjnym w zakresie zezwoleń i licencji, o których mowa w art. 7a ustawy zmienianej w art. 1, wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, mają obowiązek dostosować się do wymagań w zakresie bazy eksploatacyjnej, o której mowa w art. 4 pkt 21a oraz art. 5 ust. 2c i 2d ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w terminie do dnia 1 stycznia 2023 r.”.
Dodatkowo, jeśli adres bazy eksploatacyjnej jest inny niż adres przedsiębiorcy wskazany we wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej, przewoźnicy zobowiązani są do złożenia stosownego oświadczenia do 15 stycznia 2023 roku.