Faktoring w transporcie – za i przeciw
Definicja faktoringu w transporcie
Faktoring to jedna z popularnych – obok leasingu i kredytu obrotowego – usług finansowych dla firm. Polega ona na wykupieniu przez dostawcę usługi (czyli faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw (czyli faktorantów; w branży TSL najczęściej są nimi przewoźnicy lub spedytorzy) należnych im za zrealizowane zlecenia. Dzięki temu firma transportowa (lub spedycyjna) otrzymuje pieniądze za wykonane usługi niemal natychmiast, płacąc jednak określony procent należności faktorowi.
1. Rodzaje faktoringu w transporcie
2. Faktoring w transporcie – zalety
3. Faktoring w transporcie – wady
1. Rodzaje faktoringu w transporcie
Faktoring w transporcie może przyjmować różne formy:
- Faktoring pełny
Polega na tym, że od momentu przekazania faktury do dostawcy faktoringu wykonawca transportu nie uczestniczy już w procesie rozliczenia. W praktyce wygląda to mniej więcej tak: przewoźnik przekazuje zlecenie faktorowi i otrzymuje od niego należność pomniejszoną o koszty faktoringu. Nie dotyczy go już więc proces upominania się o zapłatę u kontrahenta ani ewentualna windykacja, ponieważ przy faktoringu pełnym to faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności załadowcy.
- Faktoring niepełny
W odróżnieniu od pełnego faktoring niepełny nie wiąże się z gwarancją płatności dla faktoranta. Innymi słowy w tym wariancie przewoźnik otrzymuje szybką zapłatę za wykonane zlecenie od firmy faktoringowej, ale jeżeli załadowca nie zapłaci za transport, to przewoźnik będzie musiał oddać dostawcy faktoringu otrzymane od niego pieniądze.
- Faktoring jawny
Występuje wtedy, kiedy obie strony zlecenia transportowego – zleceniodawca i zleceniobiorca – od początku wiedzą, że faktura zostanie (lub może zostać) przekazana firmie faktoringowej.
- Faktoring tajny (inaczej ukryty lub cichy)
W tym wariancie jedynie zleceniodawca faktoringu wie, że faktura za transport będzie procedowana przez firmę faktoringową. Oznacza to, że kontrahent płaci bezpośrednio przewoźnikowi, który następnie rozlicza się z faktorem (czyli oddaje mu otrzymane wcześniej pieniądze powiększone o koszt faktoringu).
2. Faktoring w transporcie – zalety
Co przemawia za faktoringiem w transporcie?
- Błyskawiczna zapłata za zlecenie, często już w ciągu pierwszych 24 h od przekazania dokumentów. Przewoźnik otrzymuje więc swoje pieniądze w 1 lub kilka dni zamiast w 30 czy 60.
- Gwarancja płatności – w przypadku faktoringu pełnego wykonawca zlecenia transportowego może być pewny otrzymania swoich pieniędzy, ponieważ to faktor przejmuje na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta.
- Dostępność z poziomu giełd transportowych – najwięksi dostawcy giełd oferują swoim klientom dostęp do faktoringu połączonego z ich systemami/platformami, dzięki czemu korzystanie z takiego rozwiązania jest proste, wygodne i nie zajmuje wiele czasu.
- Niewielki koszt – zwykle od niespełna 2% do 10% wartości transakcji.
3. Faktoring w transporcie – wady
Co może zniechęcać firmy transportowe do korzystania z faktoringu?
- Ograniczony zasięg: dostawcy faktoringu często stosują wyłączenia dotyczące np. konkretnych krajów, z których nie mogą pochodzić zleceniodawcy transportu. Wielu z nich oferuje rozliczanie faktur wystawianych wyłącznie w określonej walucie – np. tylko w € lub tylko w PLN.
- Niektórzy załadowcy wyraźnie zaznaczają w zleceniach transportowych brak zgody na faktoring, co zamyka ich zleceniobiorcom drogę do korzystania z tego rozwiązania.
Warto zaznaczyć, że na polskim rynku działają także firmy faktoringowe obejmujące swoim zasięgiem większość krajów Europy i oferujące procedowanie faktur w różnych walutach. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie usługodawcy przed zdecydowaniem się na jego ofertę.
https://www.timocom.pl/newsroom/informacje-prasowe/korzysci-z-faktoringu-dla-transportu
https://faktoria.pl/porada/faktoring-cichy
Grafika: ©MQIllustrations – stock.adobe.com
Emma
23 września, 2022 @ 1:52 pm
po dłuższych poszukiwaniach i porównaniach wybraliśmy Finea, jesteśmy zadowoleni, nie ma dużo formalności i szybko jest finansowanie