Pracownicy ze Wschodu nas opuszczą?
Ukraina czy Rosja – z tych krajów pochodzą kierowcy, którzy są zatrudnieni w polskich firmach działających w branży TSL. Pracownicy ze Wschodu są ratunkiem między innymi dla przewoźników borykających się z problemem braku kierowców. Mogą oni nas jednak wkrótce opuścić. Czy wprowadzone uproszczenia, które ułatwią zatrudnienie obcokrajowca chociażby jako truckera wpłyną na przyjęcie nowych pracowników z zagranicy?
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
Według różnych szacunków w Polsce brakuje kilkudziesięciu tysięcy zawodowych kierowców. W związku z tym przewoźnicy chcąc zapobiec problemowi, zatrudniają kierowców z zagranicy. Ich warunki pracy są coraz lepsze, co chwila zwiększają się ich zarobki, w ostatnim czasie pojawiło się jednak zagrożenie, które może zabrać ze sobą tysiące Ukraińców pracujących w Polsce. Chodzi o Niemcy, a w zasadzie ich plan na przyjęcie imigrantów. Nasi zachodni sąsiedzi wprowadzili rozwiązanie dotyczące przyjmowania pracowników spoza UE, w tym Ukraińców, dla których ma zostać otwarty tamtejszy rynek pracy. Niemcy już ruszyli z poszukiwaniem pracowników, proponując znacznie lepsze warunki finansowe czy socjalne. Co w przypadku exodusu pracowników ze wschodu do innego kraju?
W związku z możliwym zagrożeniem utraty rąk do pracy ze Wschodu postanowiono o znalezieniu nowego rynku pracowników. Wybór padł na Azję, polski rząd prowadzi rozmowy z Filipinami. Polscy przedsiębiorcy poszukując rąk do pracy reklamują się między innymi w Wietnamie czy Indiach. Według statystyk w Polsce pracuje około 30 tysięcy Azjatów. Czy ta liczba w najbliższym czasie wzrośnie? Dowiemy się wkrótce, zwłaszcza że w ostatnim czasie zostały wprowadzone ułatwienia przy zatrudnianiu obcokrajowców.
W 2018 roku odnotowano prawie 600 tysięcy legalnie pracujących obcokrajowców w Polsce. Wśród nich największą grupą osób są Ukraińcy, następni pod względem liczebności są Białorusini oraz Wietnamczycy. Czy już wkrótce będzie ich jeszcze więcej? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po zapoznaniu się z sytuacją panującą na rynku pracy postanowiło wprowadzić uproszczenie procedur przyjęcia do pracy cudzoziemców. Skorzystają z tego pracujący w 289 zawodach (283 ujętych w 32 grupach oraz 6 pojedynczych). Są to między innymi programiści aplikacji, opiekunowie osób starszych czy kierowcy autobusów oraz samochodów ciężarowych.
Przedstawiciele tych zawodów będą mogli liczyć na szybsze rozpatrzenie wniosku o rozpoczęcie pracy. Jak tego dokonano? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało o likwidacji w przypadku wcześniej wymienionych zawodów wymogu informacji od odpowiednich starostów o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy. Dzięki temu w gałęziach gospodarki w których brakuje rąk do pracy, będzie można szybciej zatrudnić obcokrajowca. Odciążone zostaną także urzędy w związku z brakiem konieczności prowadzenia dodatkowej dokumentacji. Na zmianach skorzystają przede wszystkim rodzimi pracodawcy i zagraniczni pracownicy, którzy będą mogli szybciej podjąć pracę w Polsce.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001264
https://www.gov.pl/web/rodzina/uproszczenie-procedury-dot-zezwolen-na-prace-cudzoziemca-w-wybranych-zawodach
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraincy-juz-nie-chca-pracowac-w-polsce,55,0,2416951.html
https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/ukraincy-moga-wyjechac-z-polski-niemcy-otwieraja-rynek-pracy,895051.html
https://www.prawo.pl/kadry/cudzoziemcy-legalnie-pracujacy-w-polsce-grudzien-2018,342967.html