Parlament Europejski domaga się większej ilości kontroli oraz surowszych kar dla przewoźników w transporcie zwierząt
Parlament Europejski domaga się zmian w przewozie zwierząt. Chodzi głównie o wprowadzenie dodatkowych kontroli dotyczących czasu i warunków podróży, a co za tym idzie surowsze kary. Dla przewoźników, którzy nie przestrzegaliby zasad, a zostaną złapani kilkukrotnie na przekroczeniu prawa będzie czekać pożegnanie z licencją.
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
Co roku miliony zwierząt są transportowane po Europie oraz poza nią w celu uboju, hodowli czy rozmnażania. Jednym z przykładów jest przewóz cieląt ze wschodniej Francji do Maroka, dystans jaki mają do pokonania to ponad dwa tysiące kilometrów. „Oczywiście transport, obsługa, ładunek i rozładunek są źródłem stresu dla zwierząt”. – mówi handlujący żywymi zwierzętami Alain Müller. Dlatego też w Parlamencie Europejskim debatowano nad uchwaleniem lepszych zasad transportu zwierząt. „Nie chcemy, aby zwierzęta spędzały aż tyle czasu w podróży. Widzimy, że w każdym kraju zwierzęta są traktowane w inny sposób. Jeśli państwa trzecie nie są w stanie zagwarantować, że traktują zwierzęta w taki sposób jak my w Europie, zabroni się eksportu tych zwierząt.” – mówi europoseł Jørn Dohrmann.
W Parlamencie Europejskim, póki co przyjęto sprawozdanie dotyczące ochrony zwierząt podczas transportu w UE i poza nią. Według dokumentu jest wiele rzeczy do poprawy. Listę problemów otwiera brak kompletnych baz danych, które można wykorzystać do analizy sytuacji. W raporcie zwrócono również uwagę między innymi na rzadkie korzystanie przez państwa członkowskie z systemu TRACES (Trade Control and Expert System), czyli platformy do monitorowania i obserwacji dalekobieżnego transportu zwierząt wewnątrz Unii Europejskiej. Twórcy dokumentu podkreślają także różnicę w liczbie kontroli w danych państwach, które sięgają od 0 do kilku milionów prowadzonych weryfikacji rocznie. Jako rozwiązanie tej sytuacji proponuje się ustalenie wspólnych standardów, aby zapewnić jak najlepszą możliwość oceny sprawdzanych danych.
Europosłowie zachęcają do zmiany działań w krajach UE. Chodzi między innymi o:
- przekazywanie informacji na temat stwierdzenia naruszenia przez instytucje państwowe poszczególnym organom na trasie przewozu;
- większą ilość kontroli, zwłaszcza tych niezapowiedzianych;
- zawieszenie, a nawet cofnięcie licencji przewoźnika w wypadku powtarzających się wykroczeń;
- wprowadzenie zakazu wykorzystywania pojazdów i statków niespełniających wymogów, a także przystosowanie portów do odpowiednich specyfikacji, aby zapewnić odpowiednie warunki zwierząt oraz poprawienie weryfikacji przed załadunkiem.
„Podmioty w łańcuchu transportowym muszą wywiązywać się ze swoich zobowiązań, niezależnie od tego, czy są rolnikami, handlowcami zwierząt, weterynarzami, czy firmami transportowymi. Wyraźnie powiedzieliśmy Komisji i państwom członkowskim, że muszą do takiego stanu rzeczy doprowadzić odpowiednio egzekwując obowiązujące przepisy lub opracowując nowe narzędzia polityczne, wykorzystujące nowe technologie, w celu skrócenia czasu transportu„. – tłumaczy europoseł Jørn Dohrmann. „Dotyczy to również krajów spoza UE. Jak stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości, UE jest odpowiedzialna za zwierzęta nawet po opuszczeniu przez nie unijnego terytorium.” – dodaje europarlamentarzysta.
Jak wskazuje sprawozdanie unijne zaleca się powołanie komisji śledczej do zbadania warunków w jakich przewożone są zwierzęta w UE, lecz ma to zrobić Parlament dopiero w następnej kadencji. Powołany organ powinien również sprawdzić zgłoszenia dotyczące złego przewozu zwierząt, a także przyczyny braku wykonywania przepisów podanych przez Unię Europejską. Niewykluczone, że będzie to początek wprowadzenia zmian, a co za tym idzie ostrzejszych kar dla przewoźników w następnych latach.
https://multimedia.europarl.europa.eu/pl/welfare-of-transported-animals_N01-PUB-190207-ANIM_ev
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A8-2019-0057+0+DOC+XML+V0//PL&language=PL
http://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20190207IPR25224/parlament-domaga-sie-poprawy-warunkow-transportu-zwierzat