Umowa zlecenie dla kierowcy? Czy to się opłaca?
Umowa zlecenie dla kierowcy, „jak to się je”? Komu się opłaca?
Kierowcy wykonujący zlecenie nie są pracownikami, czyli nie podlegają regulacjom Kodeksu Pracy. Dlatego odpadają Tobie jako przedsiębiorcy, zmartwienia dotyczące m. in. urlopów wypoczynkowych, chorobowego czy dodatkowych składników wynagrodzenia. Dodatkowo, skoro osoba pracująca na umowę zlecenie nie jest pracownikiem, nie musisz martwić się również o przepisy Kodeksu dotyczące wypowiedzenia umowy.
Zatrudnienie osoby na umowy zlecenie nie zwalnia jednak z konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Art. 304 Kodeksu Pracy stanowi wyraźnie: „Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa art. 207 obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, (…)”
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
Jeśli zdecydujesz się zatrudnić kierowcę na podstawie umowy zlecenie i jeżeli umowa ta obejmie okres dłuższy niż 1 miesiąc, koniecznym będzie wypłacenie wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu w wysokości minimalnej stawki godzinowej. Dlatego też niezbędny będzie rejestr czasu wykonywania zlecenia, który pozwoli Ci określić wielkość należnego kierowcy wynagrodzenia.
Kierowców zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie obowiązują podobne przepisy dotyczące czasu pracy kierowców. Tygodniowy czas pracy tych kierowców nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Tygodniowy czas pracy może być przedłużony do 60 godzin, określono jednak warunek, że średniotygodniowy czas pracy nie może przekroczyć 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Od 2017 roku zmianom uległy przepisy dotyczące wynagrodzenia minimalnego. Określona została „minimalna stawka godzinowa”. W 2018 roku za każdą godzinę wykonania zlecenia, zleceniobiorcy należy się stawka minimalna w wysokości 13,70zł (wzrost o 5% w stosunku do 2017r.) Nowe przepisy miały za zadanie zrównać wynagrodzenie osób pracujących na umowę zlecenie z wynagrodzeniem osób zatrudnionych na umowę o pracę z minimalnym płacą krajową. W rzeczywistości, biorąc pod uwagę średnią liczbę godzin w miesiącu – 167 godzin, zleceniobiorcy mają korzystniejsze warunki dostając 2292zł. Przy umowie o pracę jest to 2100zł brutto miesięcznie.
Określenie stosunku pracy na umowę o pracę określa Art. 22 Kodeksu Pracy: „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
§ 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.”
§ 12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.
Przedsiębiorca musi wiedzieć, że jeśli z treści umowy zlecenia lub po prostu z charakteru świadczonych usług wynika „konieczność wykonywania określonej pracy w warunkach podporządkowania, w określonym miejscu i czasie, a także osobiście oraz odpłatnie – umowa ta jest w rzeczywistości umową o pracę.” Tak naprawdę właściwie każda praca kierowcy spełnia te warunki, ponieważ czas i miejsce jest określane przez spedytora czy dyspozytora, kierowca też oczywiście musi świadczyć te usługi osobiście. Dlatego jako pracodawca musisz prawidłowo określić obowiązki osoby, którą zatrudniasz oraz odpowiednio sformułować umowę – tak by nie mogła zostać zakwestionowana.
Zakwestionowanie umowy może wiązać się z karą finansową, ponieważ zgodnie z Art. 281 Kodeksu Pracy: „Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu:
- zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 nawiązanie stosunku pracy § 1 powinna być zawarta umowa o pracę […]
– podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.”
Zdarza się, że inspektorzy PIP ustalają, iż dana umowa zlecenie ma właściwie charakter umowy o pracę. Kierują wtedy do przedsiębiorcy pisma o przekształcenie umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę. W przypadku, gdy przedsiębiorca odmawia – wniosek o ustalenie stosunku pracy zostanie skierowany do sądu.
Źródła:
- https://www.lexlege.pl/kodeks-pracy/
- http://transtica.pl/news/70/65/Nowe-uregulowania-w-zakresie-czasu-pracy-kierowcow-przedsiebiorcow-i-kierowcow-nie-pracownikow.html
- Truck and Business Polska 1/2018