Skip to content


Avatar photo

Dorota Syganiec-Marszewska

15 komentarzy

 1. Bartosz
  4 czerwca, 2018 @ 9:07 am

  Z tymi przepisami to ciągle się coś może zmieniać jak w innych dziedzinach gospodarczych. Polecam wszystkim właśnie odwiedzanie tej stronki. Sam prowadzę małą działalność, mam kilka busów i oferuje przewozy do różnych krajów z czego głównie do Niemiec czy Francji. Wszystkie pozwolenia, ubezpieczenia i inne papierkowe sprawy załatwione.

  Reply

 2. Riczi
  18 sierpnia, 2019 @ 8:47 am

  Czy na busa do 3.5 t potrzebuje licencje na transport towaru w niemczech
  Ja jesrem Monterem meblowym. BUS ba polskuch rablicach-firma z Polski .codziennue jade z PL do niemiec Z MAGAZYNU BIORE MEBLE I MONTUJE TE MEBKE U KLIENTA. Po pracy zjezdrzam do Pl .

  Czy i ew jaką licencje na przewóz towaru potrzebuje??

  Oraz czy tu wystepuje KABOTAŻ…. Prosze o odp
  Rysiek

  Reply

 3. GALMserwis
  23 sierpnia, 2020 @ 12:01 pm

  Witam jaki pozwolenia potrzebne jazda Niemcy Holandia Belgia przewóz towarów

  Reply

 4. Piotr
  22 kwietnia, 2022 @ 8:26 pm

  Czy jako kierowca pracujacy w transporcie towarow busem do 3.5t na wlasnej dzialalnosci nie wlasnym busem jako podwykonawca musi miec licencje

  Reply

  • P. H.
   16 maja, 2022 @ 6:36 am

   Tak, jeżeli prowadzi Pan własną działalność transportową, jest Pan zobowiązany do posiadania licencji – niezależnie od tego, czyim pojazdem wykonuje Pan przewóz.

   Reply

 5. Piotr
  13 maja, 2022 @ 2:33 pm

  Czy jako kierowca pracując w transporcie na własnej działalności muszę mieć licencję

  Reply

  • P. H.
   16 maja, 2022 @ 6:35 am

   Dzień dobry, posiadanie licencji to obowiązek przewoźnika, chyba, że jest Pan kierowcą prowadzącym własną działalność. Wówczas również wymagana jest licencja.

   Reply

 6. 3,5 t
  24 maja, 2022 @ 10:32 am

  Witam prowadzę swoją działalność transportowa jak i jestem kierowca busa do 3.5 t proszę o pomoc jakie potrzebuje teraz papiery czy jest potrzebna tylko licencja czy są wymagane tez inne papiery ?

  Reply

  • P. H.
   31 maja, 2022 @ 10:52 am

   Dzień dobry, w zależności od tego, czy wykonuje Pan transport krajowy, czy międzynarodowy, obowiązują różne dokumenty. Licencja wspólnotowa wymagana jest przy przewozach międzynarodowych (wraz z wypisem z licencji zgodnym z ilością pojazdów), licencja transportowa zaś przy transporcie krajowym. Pamiętać trzeba oczywiście o świadectwie kierowcy, certyfikacie kompetencji zawodowych, dokumentach potwierdzających spełnienie warunków dobrej reputacji, wykazie pojazdów, ubezpieczeniu OC, karcie kierowcy, danych z tachografu i wykresówek, itd. Proszę pamiętać, że od 21 maja 2022 roku przepisy odnoszące się do transportu ciężkiego, zaczynają obowiązywać również w przypadku pojazdów o DMC do 3,5 tony. Zachęcamy do zapoznania się z ustawą o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r., gdzie znajdzie Pan wszystkie niezbędne informacje. Pozdrawiam!

   Reply

 7. VA trans
  25 maja, 2022 @ 5:27 pm

  dzień dobry , czy wykonując przewóz rzeczy ( kontrahent z zagranicy kupił ode mnie towar i ja mu go dostarczam ) musze mieć licencje ? pojazd do 3,5dmc

  Reply

  • P. H.
   31 maja, 2022 @ 10:22 am

   Dzień dobry, tak, od 21 maja 2022 roku przy wykonywaniu transportu międzynarodowego busem o DMC do 3,5 tony obowiązuje licencja wspólnotowa.

   Reply

 8. Robert
  2 czerwca, 2022 @ 11:08 pm

  Dzień dobry
  1.Chciałem się dowiedzieć czy sprzedający własne wyroby do klientów zagranicznych wylisingowanym pojazdem musze mieć licencję?
  2. W busie znajduje się też wystawa produktów które są przewożone sezonowo po Słowacji/Czechach i Węgrzech, klient wchodzi na busa ogląda i wybiera potem całą wystawa wraca do kraju
  Czy w takim wypadku też muszę mieć licencję? Dziękuję z góry za odpowiedź

  Reply

 9. Magda
  23 listopada, 2022 @ 9:50 am

  Witam, prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową. Mam zatrudnionych pracowników. Posiadam wyłącznie samochody do 3,5 ton typu Fiat Doublo z paką. Świadczę usługi dla jednego kontrahenta z Polski (hurtowni motoryzacyjnej) i rozwożę części po jego klientach na terenie naszego kraju. Czy w takim wypadku muszę mieć licencję czy jakieś inne pozwolenia?Czy powinnam być wpisana do jakiegoś Krajowego Rejestru Przedsiębiorców Transportu Drogowego (nie ukrywam, że pierwszy raz o takim czymś słyszę)?Z góry dziękuję za pomoc.

  Reply

 10. Adrian
  26 listopada, 2022 @ 12:13 am

  Zaczynam działalność transportową pojazdem o DMC 1,8t, transport wyłącznie krajowy. Przy wykupieniu OCP nie wymagali żadnych licencji. W starostwie powiedzieli że nie muszę mieć żadnych dokumentów do 2,2 DMC, przynajmniej jeśli chodzi o ich urząd. A co w przypadku ITD, GITD? Czy powinienem posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika lub licencję na krajowy transport drogowy?

  Reply

 11. Bogdan
  22 lutego, 2023 @ 6:35 am

  Dzień dobry; Prowadzę własną działalność gospodarczą i przewożę dla siebie towar busem o DMC 3.5 tony co tak na serio grozi mi za przeładowanie auta o kilkaset kg.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *