Prawidłowe rozliczanie czasu pracy kierowców a dokumentacja wewnątrzzakładowa
Rozliczasz kierowców w zależności od ilości przejechanych kilometrów? Narażasz się na wysokie kary. Sprawdź jakich form wynagradzania nie powinieneś stosować oraz jaką rolę może pełnić dokumentacja wewnątrz zakładowa.
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
-
Wynagrodzenie uzależnione od przebytej odległości lub ilości przewożonych towarów
Zgodnie z treścią artykułu 10.1 Rozporządzenia 561/2006/WE: „Przedsiębiorstwo transportowe nie może wypłacać kierowcom zatrudnionym lub pozostającym w jego dyspozycji żadnych składników wynagrodzenia, nawet w formie premii czy dodatku do wynagrodzenia, uzależnionych od przebytej odległości i/lub ilości przewożonych rzeczy, jeżeli ich stosowanie może zagrażać bezpieczeństwu drogowemu lub zachęcać do naruszeń niniejszego rozporządzenia”. Mówiąc jak najprościej: przedsiębiorca nie może wypłacać kierowcy żadnych składników wynagrodzenia, które wynikałyby z tytułu ilości przejechanych kilometrów w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca lub roku. Artykuł ten ma za zadanie zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, a także wyeliminować potencjalne naruszenia, których mogliby dopuścić się kierowcy, gdyby byli nagradzani finansowo za przebycie większych odległości lub większej ilości towarów.
Załącznik I do Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/403 wskazuje bardzo poważne naruszenia z tytułu uzależnienia wynagrodzenia kierowcy od przebytej odległości. A to może spowodować utratę dobrej reputacji.
Polskie prawo również dotyka tego tematu. W Ustawie o czasie pracy kierowcy, w Art. 26 czytamy: „Warunki wynagradzania kierowców nie mogą przewidywać składników wynagrodzenia, których wysokość jest uzależniona od liczby przejechanych kilometrów lub ilości przewiezionego ładunku, jeżeli ich stosowanie mogłoby zagrażać bezpieczeństwu na drogach lub zachęcać do naruszania przepisów rozporządzenia (WE) nr 561/2006”.
Składnikami wynagrodzenia są: godziny nadliczbowe, dyżury czy też godziny pracy w porze nocnej. Wszystkie one mogą bez problemu zostać odczytane z karty cyfrowej kierowcy oraz z posiadanych przez niego wykresówek. Większość firm korzysta z systemów informatycznych, które pomagają w minimalizowaniu naruszeń. Jednak, aby firma działała zgodnie z obowiązującymi przepisami – musi stworzyć dokumentację wewnątrzzakładową.
Każda firma zatrudniająca na podstawie umowy o pracę 50 lub więcej pracowników (do stycznia 2017r. było to więcej niż 20-stu), ma obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy. Przedsiębiorca zatrudniający natomiast na podstawie umowy o pracę 20 lub więcej pracowników jest zobligowany do skonstruowania „quasi regulamin” i dołączenia go do umowy o pracę.
Przedsiębiorca prowadzący firmę transportową koniecznie powinien zawrzeć w regulaminie informacje dotyczące:
– określenia systemu czasy pracy kierowcy,
– przedziału czasowego doby niedzielno-świątecznej,
– długości okresu rozliczeniowego,
– określenia godzin nocnych,
– maksymalnej rocznej liczby godzin nadliczbowych,
– sposobu rozliczania delegacji.
W tym miejscy należy zaznaczyć, iż brak wprowadzenia zapisów i nieudostępnienie dokumentacji może spowodować nałożenie grzywny w wysokości od 1000zł do 30 000zł. Od dokumentacji wewnątrzzakładowej może bowiem zależeć prawidłowe wyliczenie kosztów podróży. Przykładowo, jeśli zakładowe źródła prawa pracy nie regulują kwestii należności z tytułu podróży służbowej – pracodawca zobowiązany będzie wypłacić pracownikowi pełne ryczałty noclegowe (orzeczenie SN z 21 lutego 2017r.).
Źródło TSL biznes: luty 2/2018