Nie daj się okraść, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników i przewożonych towarów?
Według niemieckiej organizacji ASW Nord na terytorium naszego zachodniego sąsiada co 20 minut dochodzi do kradzieży towarów, przewożonych przez samochody ciężarowe. Co roku więc okradanych jest prawie 26 000 pojazdów ciężarowych, a wartość rabowanych towarów wynosi 1,3 miliarda euro. Szkody ulegają znacznemu zwiększeniu, jeśli weźmiemy pod uwagę, iż z każdą kradzieżą dodatkowo związane są straty wynikające m.in. z kar za opóźnienia w dostawie, kosztów napraw czy strat produkcyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż po europejskich drogach jeździ ok. 200 tysięcy ciężarówek z Polski, warto odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo przewożonych przez nie towarów. Co możesz zrobić, by zminimalizować ryzyko kradzieży?
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
Planowanie trasy jest niezwykle istotne. Oczywiście wymaga czasu jednak kierowca powinien być zaznajomiony z informacjami nt. niebezpiecznych rejonów, chronionych parkingów czy ostrzeżeń. Nie wypuszczajmy kierowców w trasę bez listy najważniejszych kontaktów tj. numerów alarmowych czy kontaktów do polskich konsulatów, za pośrednictwem których będzie możliwe uzyskanie pomocy w razie kradzieży. Szczególnie ważne jest sporządzenie listy sprawdzonych parkingów. Bezpieczne miejsce odpoczynku kierowcy jest jednym z najistotniejszych punktów trasy.
Regulamin wewnętrzny powinien zawierać instrukcję postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu kierowcy i przewożonego przez niego towaru. Należy zaznajomić kierowcę z potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami, takimi jak: podejrzane, pozorowane wypadki na poboczach, czy też przykładowo wymuszenie zatrzymania i opuszczenie kabiny przez nieoznakowany samochód. Oczywiście każdy kierowca w sytuacji niebezpiecznej będzie podejmował samodzielnie decyzje, jednak im więcej informacji będzie posiadał, tym łatwiej będzie mu się odnaleźć.
Każdy samochód ciężarowy powinien mieć zainstalowaną blokadę antywłamaniową. Pozwala ona zaoszczędzić trochę czasu zanim przyjedzie policja. Nowoczesne technologie dają nam jednak o wiele więcej możliwości. Wiele firmy transportowych wykorzystuje w swoich pojazdach czujniki, systemy monitorujące drzwi przestrzeni ładunkowej wraz z sygnalizacją ich otwarcia, czy też blokady plandeki cargo uruchamiającej natychmiastowy alarm w przypadku jej uszkodzenia. Niezwykle przydatny może okazać się alarm napadowy, umieszczony w kabinie kierowcy. Po uruchomieniu nie daje on żadnych oznak zewnętrznych, natomiast alarm rejestrowany jest w systemie, a firma informowana SMS-owo lub e-mailowo.
W związku z ogromną ilością napadów rabunkowych na ciężarówki w Europie, każda firma transportowa powinna zaznajomić swoich pracowników z ryzykiem oraz z możliwościami wybrnięcia z niebezpiecznych sytuacji. Po pierwsze każdy przejazd potrzebuje dobrego planu. Po drugie z pomocą idą nam na szczęście nowoczesne technologie, których wykorzystanie może ocalić nie tylko ładunek, ale przede wszystkim zdrowie, a nawet życie kierowców.
Źródło: https://etransport.pl/wiadomosc,54543,w_jaki_sposob_zabezpieczyc_transport_by_zadbac_o_bezpieczenstwo_pracownikow_i_przewozonych_towarow.html