Najistotniejsze informacje o zaświadczeniu o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego (formularz A1)
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
1.Czym jest zaświadczenie A1 z ZUS?
2.Jakie informacje sprawdzi ZUS przed wydaniem zaświadczenia?
Formularz A1 potwierdza zabezpieczenie społeczne pracownika w Polsce. Jest on niezbędny, jeśli chcemy oddelegować pracownika do pracy za granicą. Najprościej rzecz ujmując zaświadczenie to stwierdza brak konieczności opłacania składek w innym państwie.
ZUS przed wydaniem zaświadczenia A1 sprawdza, czy zostały spełnione dwa podstawowe warunki określone w Rozporządzeniu UE 883/2004:
- czy przedsiębiorca prowadzi znaczną część swojej działalności w Polsce,
- czy pracownik będzie oddelegowany na okres krótszy niż 24 miesiące i nie wyjeżdża w celu zastąpienia innego pracownika.
Jeżeli powyższe warunki do delegowania zostaną spełnione, możesz wystąpić do swojego Oddziału ZUS (czyt. właściwego terytorialnie ze względu na siedzibę Twojej firmy) o wydanie zaświadczenia A1 dla pracownika. Najszybciej i najłatwiej jest złożyć wniosek online. Jednak aby to było możliwe musisz posiadać płatny certyfikat kwalifikowany (tzw. bezpieczny podpis elektroniczny) lub potwierdzenie bezpłatnego profilu zaufanego ePUAP (epuap.gov.pl).
Niestety, ale wciąż pojawiają się problemy z wydawaniem zaświadczenia A1 dla cudzoziemców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kieruje się bowiem art. 11 rozporządzenia wykonawczego nr 987/2009, w którym wymienione są elementy jakie służą ustaleniu miejsca zamieszkania. Są to m.in.:
– czas trwania i ciągłość pobytu na terenie państw członkowskich cudzoziemca,
– jego sytuacja rodzinna i więzi rodzinne,
– oraz jego sytuacja mieszkaniowa.
Wiele wniosków jest odrzucanych przez ZUS, który zasłania się przepisami unijnymi i twierdzi, że nie ma możliwości ustalenia miejsca zamieszkania obcokrajowca. Jednak Sądy Okręgowe zmieniają znaczną większość tych decyzji. Nie może bowiem być tak, iż w świetle naszego prawa obywatel państwa trzeciego legalnie mieszka, przebywa i pracuje w naszym kraju, gdzie jest włączany do systemu ubezpieczeń i podatkowego, a w świetle przepisów prawa unijnego jednocześnie jego zamieszkanie miałoby być nielegalne. Żaden przepis prawa unijnego nie wskazuje jak rozumiane jest pojęcie „legalnego zamieszkania”, dlatego tez w tej kwestii należy odwołać się do przepisów krajowych. Natomiast w naszym prawie znajdziemy przepisy mówiące o tym, że jeżeli ubezpieczony legalnie w Polsce mieszka i pracuje, spełnia przedmiotowe kryterium.
WAŻNE: to czy obywatel państwa trzeciego zamieszkuje legalnie na terytorium państwa członkowskiego, decydują przepisy tego państwa a nie przepisy unijne.
Jeżeli uzyskaliście odmowną decyzję w sprawie wydania formularza A1 dla obcokrajowcy, trzeba się od tej decyzji odwołać, ponieważ jeśli zatrudniasz pracownika w Polsce, czyli tam, gdzie znajduje się siedziba Twojej firmy, a pracownik ten wykonuje pracę kierowcy transportu międzynarodowego na terenie różnych państw Unii, to podlegać on będzie ustawodawstwu polskiemu w zakresie ubezpieczeń społecznych.
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zaswiadczenie-a1-poswiadczy-obowiazek-oplacania-skladek-zus-w-polsc
http://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/4/zaswiadczenie-a1-przeczytaj-/765732
http://etransport.pl/wiadomosc,54306,zaswiadczenia_a1_kolejne_pozytywne_wyroki.html
15 maja, 2018 @ 8:46 am
super wpis!