Nowa instytucja będzie chronić polskich przewoźników?
Już wkrótce swoją działalność rozpocznie Europejski Urząd ds. Pracy. Do jego zadań ma należeć między innymi rozstrzyganie sporów transgranicznych. Czy na jego powołaniu mogą skorzystać polscy przewoźnicy?
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
Sprawiedliwe traktowanie firm, działających na terenie innych krajów, oto jedno z zagadnień którym ma się zajmować Europejski Urząd ds. Pracy. O jego utworzeniu mówi się już od ubiegłego roku. Wniosek dotyczący Europejskiego Urzędu ds. Pracy jest zwieńczeniem naszych wysiłków na rzecz sprawiedliwej mobilności pracowników. Ma on zasadnicze znaczenie dla dobrego funkcjonowania europejskiego rynku pracy. Urząd pomoże obywatelom i przedsiębiorstwom korzystającym z mobilności w znalezieniu właściwych informacji, a państwom członkowskim pozwoli na ściślejszą współpracę w celu egzekwowania uczciwych i skutecznych zasad. Z kolei wniosek w sprawie dostępu do ochrony socjalnej to wyraz naszego dążenia, we współpracy z państwami członkowskimi, do tego, aby nikt nie został pominięty. Staramy się prowadzić działania, aby obywatele mogli uzyskiwać odpowiednie świadczenia niezależnie od rozwoju sytuacji w świecie pracy. – mówi Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników.
Podczas wciąż trwającego procesu tworzenia urzędu wskazano kilka celów jakie ma wypełniać. Ma on przekazywać komunikaty dotyczące miejsc pracy, szkoleń czy informacje o programach mobilności. Będzie można również znaleźć dzięki niemu informacje dotyczące naszych praw i obowiązków w związku z życiem i pracą w innym państwie Unii Europejskiej. Nowo powstający urząd ma również wspomagać kooperację pomiędzy krajowymi instytucjami, poprzez wspieranie w przestrzeganiu unijnych przepisów dotyczących mobilności. Ponadto będzie on pomagał w mediacjach oraz sporach, jako przykład podaję się restrukturyzację firmy działającej w kilku państwach Unii Europejskiej.
Na pomoc w przestrzeganiu i respektowaniu przepisów podczas pracy w innych krajach liczą polscy przewoźnicy. Muszą oni teraz mierzyć się z nieprzyjemnościami krajów europejskich, w których wykonują usługi, według nich są to niesprawiedliwe działania prowadzone wobec ich firm. Jednej z nich niemiecka policja nakazała wpłatę kaucji w wysokości ponad dziesięciu tysięcy euro na poczet przyszłych kar, podczas gdy kierowca za przekroczenie prawa miał zostać ukarany kwotą trzy razy niższą. We Francji natomiast z powodu niewłaściwej interpretacji przepisów tamtejsze służby zamroziły dwóm przewoźnikom po 10 tysięcy euro. Na wsparcie przewoźników liczą także polskie związki pracodawców. Czy Europejski Urząd ds. Pracy będzie miał takie kompetencje?
Nowo powstająca europejska instytucja powinna rozpocząć działalność po zakończeniu prac legislacyjnych, będzie to 2019 rok. Nie jest jeszcze znana jej lokalizacja wiadomo natomiast, że będzie ona zatrudniać 150 osób, nie wskazano również zakresu jego kompetencji. Pojawiają się głosy, iż urząd powinien przeprowadzać kontrolę w danym kraju, ale tylko za jego zgodą, sceptycy uważają jednak, że to tylko zmniejszy jego autorytet. Inną możliwością jest nadanie mu możliwości nie tylko rozstrzygania sporów, ale również wymierzania kar. Jak będzie funkcjonował nowy urząd ds. pracy w Unii Europejskiej? Dowiemy się w przyszłym roku, kiedy to rozpocznie działalność.
https://ec.europa.eu/poland/news/europejski-urz%C4%85d-ds-pracy_pl
https://forsal.pl/artykuly/1338961,powstanie-podmiot-ktory-ma-ochronic-polskich-przewoznikiem-przed-nekaniem.html