Co robić, gdy zdarzy Ci się stłuczka z obcokrajowcem
W statystykach Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) znajdziemy dane, które wskazują na to, iż nasi rodacy powodują rocznie kilkadziesiąt tysięcy wypadków i kolizji na zagranicznych drogach. Wyjazdy na zagraniczne wakacje (i nie tylko) stają się coraz bardziej popularne. Oczywiście również na polskich drogach rośnie liczba zagranicznych kierowców, a z ich winy dochodzi w naszym kraju do kilkunastu tysięcy zdarzeń drogowych rocznie.
Każda stłuczka to stres. Jest jeszcze większy, gdy okazuje się, że drugi pojazd prowadził obcokrajowiec. Warto więc wiedzieć jak zachować się w takiej sytuacji. Tym bardziej, że co roku jeździmy więcej, ale także nasz kraj jest odwiedzany częściej.
Dopilnuj formalności – bez tego uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela może być trudne lub wręcz niemożliwe.
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
Jeśli zdarzy Ci się właśnie taka sytuacja, powinieneś przekazać poszkodowanemu wszystkie informacje, które będą niezbędne w procesie likwidacji szkody:
– swoje dane osobowe (i właściciela pojazdu),
– niezbędne informacje o pojeździe:
– marka i model samochodu,
– numer rejestracyjny
– nazwę ubezpieczyciela,
– numer polisy OC (lub innego dokumentu potwierdzającego posiadanie ochrony).
Warto mieć przy sobie wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej. Zapiszecie tam zakres i okoliczności szkody.
Jeśli zostałeś poszkodowany w zdarzeniu drogowym, musisz uzyskać wszystkie informacje, które pozwolą Ci uzyskać odszkodowanie. Czyli podobnie jak wyżej – dowiedz się koniecznie o:
– dane osobowe sprawcy (i właściciela pojazdu),
– informacje o pojeździe:
– marka i model samochodu,
– numer rejestracyjny,
– nazwę ubezpieczyciela
– numer polisy OC (lub innego dokumentu potwierdzającego posiadanie ochrony)
Sporządźcie oświadczenie w języku polskim i angielskim. Dla Ciebie najważniejsze jest to, by osoba, która spowodowała kolizję pisemnie przyznała się do tego. Jeśli nie możecie się porozumieć niezbędne może okazać się wezwanie policji. Dodatkowo zrób parę zdjęć miejsca zdarzenia i pojazdów.
Gdy już zdobędziesz komplet informacji, zgłoś się do ubezpieczyciela. „Nawet jeżeli jego zakład ubezpieczeń obsługuje tzw. bezpośrednią likwidację szkód (BLS), to stłuczka z zagranicznym autem nie jest nią objęta. W związku z tym trzeba skontaktować się z PBUK-iem i pozyskać informacje na temat korespondenta zagranicznego ubezpieczyciela, u którego OC wykupił sprawca. To on poprowadzi likwidację szkody”. Sytuacja komplikuje się, jeżeli sprawca nie miał OC. Należy pozyskać wtedy od niego wszystkie pozostałe dane, a następnie zgłosić szkodę Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (UFG) za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń zajmującego się OC ppm. W razie pytań lub wątpliwości można również skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).
OC obowiązuje we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) oraz: Islandii, Norwegii, Lichtensteinie, Szwajcarii, San Marino, Monako, Andorze, Serbii, na Wyspach Owczych, na Wyspie Man należącej do Wielkiej Brytanii oraz na Gibraltarze.
Jeśli będziesz podróżować do krajów poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, musisz koniecznie mieć przy sobie międzynarodowy dowód ubezpieczenia OC, tzw. Zieloną Kartę lub ubezpieczenie graniczne, które można nabyć przy wjeździe do danego kraju. Najlepiej jednak dowiedzieć się również u swojego ubezpieczyciela, jakie dodatkowe dokumenty będą niezbędne.
https://etransport.pl/wiadomosc,55105,stluczka_z_obcokrajowcem_co_robic.html
https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?home=t&infid=291&_adf.ctrl-state=mcncivgs_29&_afrLoop=12567441475746772