Odpowiednie zabezpieczenie finansowe do licencji na transport drogowy
Co to są wystarczające środki na pokrycie zobowiązań i jak je wykazać?
Każdy przedsiębiorca transportu drogowego wykonujący działalność na terenie państw Unii Europejskie musi posiadać minimalną zdolność finansową. Jest ona konieczna zarówno do zapewnienia właściwego rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak i właściwego zarządzania firmą. Przewoźnik musi wykazać, że dysponuje odpowiednim kapitałem i rezerwami adekwatnymi do wielkości posiadanej floty. Istnieje kilka sposób wykazania zdolności finansowej.
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
Zgodnie z obowiązującym w Polsce od 4 grudnia 2011 r. rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. przedsiębiorca wykonujący zawód przewoźnika drogowego musi spełniać określone wymogi (regulacje unijnych rozporządzeń wprowadzono także do Ustawy o transporcie drogowym). Są wśród nich:
- Posiadanie rzeczywistej i stałej siedziby w jednym z państw członkowskich,
- Posiadanie dobrej reputacji,
- Posiadanie wymaganych kompetencji zawodowych,
- Posiadanie odpowiedniej zdolności finansowej.
W celu spełnienia wymogu dotyczącego posiadania zdolności finansowej przedsiębiorca musi być w stanie w każdym momencie roku finansowego spełnić swoje zobowiązania finansowe m.in. wobec kontrahentów. Przedsiębiorca musi wykazać na podstawie poświadczonych przez audytora (biegłego rewidenta) lub odpowiednio upoważnioną osobę (członka zarządu spółki prawa handlowego lub innej osoby prawnej, wspólnika spółki jawnej, komplementariusza spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną) rocznych sprawozdań finansowych, że dysponuje kapitałem i rezerwami o wartości co najmniej równej:
- 9 000 EUR w przypadku wykorzystywania tylko jednego pojazdu
- 5 000 EUR na każdy dodatkowy wykorzystywany pojazd
Zabezpieczenie należy przedłożyć w sytuacji, gdy przedsiębiorca:
- składa wniosek o wydanie zezwolenia lub licencji na wykonywanie transportu drogowego osób lub rzeczy,
- odnawia licencję na wykonywanie transportu drogowego osób lub rzeczy,
- odnawia wypisy z licencji na wykonywanie transportu drogowego osób lub rzeczy,
- składa wniosek o dodatkowy wypis na zakupiony pojazd
Podstawową formą poświadczenia zdolności finansowej dla przedsiębiorców podlegających pod wymogi ustawy o rachunkowości jest sprawozdanie złożone z bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej. Jeśli przewoźnik nie chce albo nie może przedstawić sprawozdania finansowego, dopuszczalne są inne formy, na które organ właściwy może wyrazić zgodę (np. kiedy przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku pierwszy rok albo majątek uwierzytelniony w sprawozdaniu finansowym jest niewystarczający). Przedsiębiorca może wykazać wówczas swoją zdolność finansową za pomocą zabezpieczenia, takiego jak gwarancja bankowa lub ubezpieczenie, w tym ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej z jednego lub kilku banków lub innych instytucji finansowych, w tym przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, składających solidarną gwarancję za dane przedsiębiorstwo.
Przewoźnicy, którzy nie sporządzają rocznych sprawozdań finansowych mogą wykazać swoją zdolność finansową za pomocą gwarancji bankowej lub ubezpieczenia. Nie jest w tym przypadku wymagana zgoda organu udzielającego zezwolenia. Z dokumentów tych musi jasno wynikać, że przewoźnik zawsze będzie w stanie spełnić swoje zobowiązania finansowe do wysokości określonych sum (tu również wymagane jest potwierdzenie audytora lub kierownika jednostki).
Uwaga!!! Jeżeli właściwy organ stwierdzi, że wymóg zdolności finansowej nie jest już spełniany, przedsiębiorstwo otrzymuje termin nieprzekraczający sześciu miesięcy by wykazać, że wymóg ten będzie ponownie spełniany w sposób ciągły. Jeśli przedsiębiorca w wyznaczonym terminie nie spełni wymogu, właściwy organ zawiesza lub cofa zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Aby przewoźnik międzynarodowy i krajowy mógł wykonywać swój zawód w chwili ubiegania się o wydanie zezwolenia, podczas kontroli oraz przy zgłaszaniu każdego nowego pojazdu, musi posiadać wystarczające środki na pokrycie swoich zobowiązań. Wymagana wysokość zabezpieczenia zależy od ilości pojazdów używanych przez przewoźnika (kwota jest wskazana normami prawnymi). Podstawową formą poświadczenia zdolności finansowej firmy transportowej jest roczne sprawozdanie finansowe. Dopuszczone są też inne formy takie jak gwarancja bankowa czy ubezpieczenie, które mogą stanowić dla przedsiębiorców prosty i opłacalny ekonomicznie sposób wykazania zdolności finansowej.
Warto wiedzieć, że przepisy unijne w zakresie zabezpieczenia finansowego zostały wprowadzone przede wszystkim po to, aby wyeliminować z branży transportowej podmioty, które nie są w stanie regulować swoich zobowiązań.
Informacja za: www.tsl-biznes.pl, www.transtica.pl, www.experto24.pl, www.news.wip.pl, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r.
30 maja, 2017 @ 8:42 am
Bardzo fajny artykuł na temat zabezpieczeń finansowych przyda się bo jednak warto takie zabezpieczenie posiadać mimo wszystko.
6 grudnia, 2018 @ 5:37 am
A co z ubezpieczeniem w dzialalnosci gospodarczej? Nie sporzadza sie sprawozdan. Sa roczne pity z ktorych wynika ze mam dos dobre zabezpieczenie finansowe.
Czy urzad to dopusci?
Czy przedsiebiorca na dzialalnosci jest skazany na dodatkowe koszty jakim sa ubezpieczenia czy gwarancja?
25 lutego, 2021 @ 1:21 pm
NA co komu te zabezpieczenia? kogo i przed czym uchronia?? dostarczam paliwo wielu firmom transportowym i polowa z nich przestaje płacić. Czyli skoro maja gwarancje bankowe lub ubezepieczenia to jestem spokojny o swoja kase??? NIC Z TEGO !!!!!!TO JEST PIC NA WODE. Wymogi które napedzaja kase bankom i ubezpieczycielom
22 kwietnia, 2022 @ 1:11 pm
A jeżeli firma nowa? To gdzie mogę dostac gwaracje lub ubezpiecznie ?