Alternatywne źródła pozyskania kapitału do firmy
Emisja obligacji korporacyjnych przez firmę transportową w celu pozyskania kapitału
Czym jest rynek instrumentów dłużnych, kto może być emitentem papierów i jakie korzyści można osiągnąć z emisji obligacji korporacyjnych?
Prawidłowe funkcjonowanie firmy transportowej, jej rozwój i konkurencyjność zależą w głównej mierze od kapitału danego przedsiębiorstwa. Są różne źródła pozyskania tego kapitału. Przewoźnicy na finansowanie swojej działalności najczęściej wybierają kredyt bankowy oraz leasing.
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa emisja papierów dłużnych. Jest to alternatywna forma pozyskania kapitału, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych i średnich firm.
Jak już wspomniano wcześniej przedsiębiorcy transportowi na różne sposoby zdobywają pieniądze na działalność firmy oraz dalsze inwestycje. Do niedawna najpopularniejszym z nich był kredyt na dowolny. Procedura uzyskania kredytu w banku jest jednak zazwyczaj dość żmudna, a oprocentowanie z roku na rok coraz wyższe. Zdarza się też niestety, że firmy nie spełniają coraz bardziej wygórowanych wymagań banków (nie posiadają wystarczającego zabezpieczenia lub posiadają wysoki stopień ryzyka związany ze swoją działalnością). W takiej sytuacji większość przedsiębiorców szuka najlepszej alternatywy wobec finansowania przez banki.
Gros z nich decyduje się na leasing, czyli pewną formę wynajmu środków trwałych. Leasing łatwiej otrzymać niż kredyt co ma często znaczenie w przypadku firm obecnych krótko na runku. Przewoźnicy najczęściej biorą w leasing nowe i używane środki transportu (samochody ciężarowe, dostawcze, ciągniki siodłowe, naczepy, autobusy, pojazdy specjalistyczne) a także maszyny, urządzenia oraz sprzęt komputerowy. Leasing nie wymaga wykazania się dużą zdolnością finansową (zdolność ta jest również zachowana, gdyż leasing nie powiększa zadłużenia). Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że leasing finalnie może okazać się znacznie droższy od kredytu. Dodatkowo naruszenie umowy np. opóźnienie w zapłacie, zniszczenie czy kradzież przedmiotu leasingu, pociąga za sobą surowe konsekwencje tj. konieczność natychmiastowej zapłaty wszystkich pozostałych rat. Trudno jest także wypowiedzieć umowę leasingu lub skrócić czas jej trwania (banki w tym przypadku są bardziej elastyczne).
I tu na znaczeniu nabiera pozyskiwanie kapitału za pośrednictwem rynku papierów dłużnych (ich emisja jest formą zaciągania długu). Papiery dłużne to papiery wartościowe na okaziciela lub imienne, które zawierają wierzytelności pieniężne. Są to np. czeki, obligacje, weksle, bony handlowe, czy warranty. Przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na emisję obligacji korporacyjnych.
Obligacje korporacyjne to instrument, dzięki któremu można pozyskać pieniądze na realizację konkretnych inwestycji. Papier ten poświadcza, że jego nabywca (inwestor) udzielił emitentowi pożyczki na określonych warunkach a emitent zobowiązuje się w określonym czasie do wypłaty oprocentowania należnego kredytodawcy. Obligacje umożliwiają zaciąganie pożyczek u wielu podmiotów. Wierzycielem staje się każdy kolejny posiadacz obligacji. Papiery dłużne podobnie jak w przypadku kredytów posiadają najczęściej oprocentowanie stałe lub zmienne, ale emitent może także zaoferować obligacje bez odsetek (inwestor w tym przypadku zarabia na różnicy między ceną emisyjną a wartością, za którą obligacje są wykupowane). Ze względu na termin wykupu wyróżniamy obligacje krótkoterminowe (termin wykupu do jednego roku), średnioterminowe (od roku do pięciu lat) oraz długoterminowe (powyżej pięciu lat).
Obligacje zazwyczaj emituje się i sprzedaje w bardzo krótkim czasie. Nie wymaga to też ustanowienia żadnych zabezpieczeń. Warunki emisji obligacji, w tym terminu wykupu są bardzo elastyczne. Dodatkowo przeprowadzenie emisji obligacji jest z reguły tańsze niż pozyskanie kredytu. Również koszt obsługi jest inny – w przypadku papierów dłużnych odsetki są płatne co rok lub co kwartał (przy kredycie następuje to co miesiąc). Wydatki związane z procedurą wprowadzenia obligacji na rynek także są niższe od prowizji bankowych z tytułu uruchomienia kredytu. Wszystko to pozwala na oszczędności oraz zachowanie większej płynności finansowej.
Obligacje korporacyjne mogą emitować podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne) a także spółki komandytowo-akcyjne.
Jeśli firma zdecyduje się na pozyskanie kapitału poprzez emisję obligacji, musi w pierwszej kolejności ustalić wielkość i warunki emisji tj. określić kwotę emisji, terminy wykupu oraz oprocentowanie, formę obligacji (imienne lub na okaziciela), zabezpieczenie (jeśli zostało ustanowione) oraz opcjonalnie cel emisji obligacji. Warto skorzystać tu z pomocy doświadczonych doradców finansowych. Przedsiębiorstwo musi następnie podjąć uchwałę w sprawie emisji obligacji w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach oraz kodeksu spółek handlowych. Tylko w ten sposób zaistnieje podstawa prawna do rozpoczęcia procesu emisji obligacji.
Oferta może zostać udostępniona publicznie lub niepublicznie. W przypadku oferty publicznej wymagane jest sporządzenie odpowiedniego dokumentu, który musi zatwierdzić Komisja Nadzoru Finansowego. W ofercie publicznej informacja o obligacjach i ich nabyciu jest udostępniana w dowolnej formie i w dowolny sposób co najmniej 100 osobom lub nieoznaczonym adresatom. Przeprowadzenie oferty publicznej wymaga zawarcia umowy z domem maklerskim. To właśnie pośrednik inwestycyjny przygotowuje i prowadzi proces emisji oraz przyjmuje zapisy na obligacje. Gdy emisja dojdzie do skutku, pośrednik składa wniosek o dopuszczenie i wprowadzenie obligacji do obrotu. Pierwsze notowanie następuje po uzyskaniu zgody Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
W ofercie prywatnej mamy do czynienia z udostępnieniem informacji nie więcej niż 99 określonym inwestorom. Przyjęcie oferty następuje, gdy osoba nabywająca obligacje złoży oświadczenie woli oraz dokona wpłaty na wskazany rachunek emitenta. Przeprowadzenie oferty prywatnej może zaistnieć bez pośrednictwa, jednak nawet w tym przypadku zaleca się skorzystać z pomocy firm inwestycyjnych
Zaostrzenie polityki kredytowej, wysokie koszty finansowania, uciążliwe procedury związane z uzyskaniem i obsługą kredytów bankowych, a także pewne ryzyka wynikające z leasingu sprawiają, że interesującą alternatywą dla finansowania działalności przedsiębiorstwa może być rynek instrumentów dłużnych. Zainteresowanie obligacjami najbardziej widoczne jest na rynkach Europy Zachodniej i USA, jednak i w Polsce z roku na rok można zauważyć wzrost emisji obligacji. Coraz więcej firm (także transportowych) skłania się ku tej formie pozyskania finansowania. Również coraz więcej inwestorów gotowych jest zaangażować swój kapitał.
Informacja za: www.poradnikprzedsiebiorcy.pl, www.mojafirma.infor.pl, www.finansowaniefirm.pb.pl, www.truck-business.pl, www.idmsa.com.pl, www.gpwcatalyst.pl