Jak zabezpieczyć się przed roszczeniami finansowymi związanymi z wypadkiem przy pracy w transporcie?
OC pracodawcy
Branża transportowa ze względu na swoją specyfikę narażona jest na wiele ryzyk. Przedsiębiorcy przewozowi powinni zabezpieczyć swoje interesy odpowiednimi produktami ubezpieczeniowymi. Bez wątpienia do takich należy zaliczyć OC pracodawcy. Polisa ta ochroni bowiem przewoźnika przed negatywnymi konsekwencjami finansowych roszczeń powstałych na skutek szkód doznanych przez pracowników w wyniku wypadku przy pracy. To na przewoźniku spoczywa bowiem odpowiedzialność za zapewnienie zatrudnionemu finansowej rekompensaty po doznanej szkodzie.
-
Na skróty, rozwiń spis treści tutaj
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć pracownika. Pracownicy branży transportowej są szczególnie narażeni na tego typu sytuacje. Najczęściej do wypadku dochodzi podczas podróży służbowej, załadunku lub rozładunku towarów. Ale pracodawca może odpowiadać też za wypadki w drodze do i z pracy.
Za wypadek przy pracy pracownikowi należy się świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak często ubezpieczenie to nie pokrywa szkody w całości (ZUS nie wypłaca pełnej rekompensaty). Poszkodowany lub jego najbliższa rodzina ma zatem prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania na podstawie kodeksu cywilnego (i trzeba zaznaczyć, że coraz więcej osób z tego korzysta). Należy mieć też na względzie, że ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej nie zabezpiecza pracodawcy przed roszczeniami pracowników.
Przewoźnik powinien zatem właściwie chronić się przed skutkami tego typu zdarzeń. Optymalnym zabezpieczeniem przed roszczeniami pracowników będzie zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Adresatem tego ubezpieczenia są zarówno duże, jak i małe firmy.
Zakres ochrony OC pracodawcy obejmuje szkody na osobie lub w mieniu osobistym pracowników, powstałe w związku z wypadkiem przy pracy. Przedmiotem umowy OC pracodawcy jest świadczenie na rzecz poszkodowanego pracownika. Przewoźnik w razie roszczeń zgłaszanych przez pracownika zostaje zwolniony z konieczności uruchomienia własnych środków finansowych. Odszkodowanie za szkody osobowe zobowiązuje się bowiem zapłacić zakład ubezpieczeń. Przewoźnik posiadający OC pracodawcy nie powinien także odczuć żadnych problemów związanych z procedurą rozpatrywania roszczeń pracowniczych, gdyż postępowanie wyjaśniające bierze na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe.
Ochrona ubezpieczeniowa może być oczywiście różna. Będzie wynikała ona z określonej w polisie sumy gwarancyjnej; im wyższa kwota, tym bardziej realna ochrona. Obie strony ustalają też zakres umowy (za jakie zdarzenie ubezpieczyciel poniesie odpowiedzialność, a za jakie nie). W podstawowym zakres takiego ubezpieczenia znajduje się m.in. wypłata odszkodowania i świadczenia dodatkowe dla dzieci wypłacane w przypadku śmierci pracownika, koszty pogrzebu, świadczenia medyczne, świadczenia z tytułu uciążliwego leczenia, przekwalifikowanie zawodowe itp. Dodatkowo ubezpieczenie można rozszerzyć m.in. o wypłatę świadczeń szpitalnych, pokrycie kosztów rehabilitacji, organizację i pokrycie kosztów transportu poszkodowanego do kraju, ryzyko okresowej lub całkowitej niezdolności do pracy itp.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciel nie zawsze wypłaci odszkodowanie w sytuacji zajścia wypadku przy pracy. Wyłączenie odpowiedzialność będzie miało miejsce na pewno, gdy do wypadku dojdzie wskutek umyślnego działania przedsiębiorcy lub wskutek jego rażącego niedbalstwa. Pracownik ponadto nie otrzyma odszkodowania jeśli w czasie wypadku był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. A także wówczas, gdy szkoda powstała wskutek siły wyższej lub wyłącznie z winy poszkodowanego albo osoby trzeciej, za którą zakład pracy nie ponosi odpowiedzialności.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy to jedno z podstawowych ubezpieczeń OC, które powinien posiadać każdy przedsiębiorca transportowy. Nie jest ono obowiązkowe, ale zakup polisy może przynieść wiele korzyści. Polisa OC pracodawcy zapewnia przede wszystkim stabilność finansową przewoźnikowi oraz poszkodowanym pracownikom. Dodatkowo ubezpieczenie to zwiększa poczucie lojalności pracowników wobec firmy.
Oczywiście OC pracodawcy nie jest zarezerwowane wyłącznie dla sektora transportowego. Może ono przydać się praktycznie w każdej branży.
Źródło: www.infor.pl, www.odszkodowaniedlapracownika.pl, www.pb.pl, www.firmy.ubezpieczenie.com.pl