Zasad oddelegowania w przewozach kabotażowych we Włoszech
Obowiązki zagranicznych przewoźników podczas oddelegowania pracowników w kabotażu
- Pracownik delegowany
- Taka sama praca i płaca
- Obowiązki administracyjne
- Przedstawiciel na terenie Włoch
- Zasady wypełniania formularza i składania zgłoszenia dla pracowników delegowanych
- Podsumowując
Włochy to kolejny kraj europejski, który wprowadził na swoim terytorium płacę minimalną dla zagranicznych kierowców. Przepisy w zakresie międzynarodowego transportu drogowego dotyczą jednak tylko pracowników delegowanych w przewozach kabotażowych. Przewoźnicy są zobligowani przesłać do włoskiego Ministerstwa Pracy w odpowiednim terminie wszystkie niezbędne dane dotyczące delegowanych kierowców oraz informacje o miejscu wykonywania usługi. Firma transportowa musi także przechowywać ważne dokumenty pracownicze przez okres 2 lat oraz ustanowić swojego przedstawiciela na terenie Włoch.
Co jeszcze muszą wiedzieć przedsiębiorstwa transportowe, wykonujące kabotaż w Italii?
Zgodnie z Rozporządzeniem ustawy nr 136 z dnia 17 lipca 2016 r. pracownik delegowany to pracownik zatrudniony w innym Państwie Członkowskim, tymczasowo skierowany na terytorium Włoch, celem wykonywania pracy przez czas z góry określony lub dający się określić w odniesieniu do przyszłego i pewnego świadczenia. W definicji tej znaleźli się także kierowcy międzynarodowych przedsiębiorstw, wykonujący przewozy kabotażowe na terenie Włoch.
Nowe regulacje dotyczące delegowania pracowników we Włoszech weszły w życie 23 lipca 2016 r. Jak już wspomniano wcześniej w odniesieniu do transportu drogowego objęły one swoim zakresem także delegowanych pracowników w przewozach kabotażowych. Zgodnie z przyjętą legislacją takim pracownikom mają przysługiwać takie same warunki pracy i wynagrodzenia, jak Włochom zatrudnionym w branży transportowej. Warunki pracy i zatrudnienia mają zastosowanie przez cały okres delegowania.
Każde przedsiębiorstwo transportowe delegujące pracowników na terytorium Włoch jest zobowiązane powiadomić o tym włoskie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Należy zrobić to do godziny 24 dnia poprzedzającego rozpoczęcie okresu delegowania. O wszelkich ewentualnych zmianach należy poinformować maksymalnie w ciągu 5 dni – należy przesłać zgłoszenie korygujące odnoszące się do złożonego zgłoszenia.
Przedsiębiorstwo delegujące pracownika (w okresie delegowania i przez okres dwóch lat od ustania przedmiotowego stosunku pracy) jest zobowiązane przechowywać umowę o pracę (również kopię w języku włoskim), dokumenty potwierdzające wypłatę wynagrodzeń, karty pracy dotyczące okresów oddelegowania oraz zaświadczenie o zabezpieczeniu społecznym osób oddelegowanych. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara od 500 do 3000 euro za każdego pracownika.
Dodatkowo podmiot delegujący swoich pracowników do pracy na terenie Włoch jest zobowiązany wyznaczyć swojego przedstawiciela (osobę do kontaktów), który będzie uprawniony do reprezentowania podmiotu oraz będzie odpowiadać za przesyłanie, odbiór i przechowywanie aktów i dokumentów. Przedstawiciel musi pozostawać do dyspozycji kompetentnych służb kontrolnych. Naruszenie tych obowiązków skutkuje nałożeniem kary w wysokości od 2000 do 6000 euro.
Zasady wypełniania formularza i składania zgłoszenia początkowego, korygującego i anulującego, dotyczącego delegowania pracowników przez przedsiębiorstwa posiadające siedzibę w jednym z Państw Członkowskich Unii Europejskiej bądź w Państwie trzecim, zostały dokładnie określone w Dekrecie włoskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10.08.2016 r. Wszelkie informacje obowiązujące usługodawców, którzy delegują pracowników na terytorium Włoch, należy przesyłać drogą teleinformatyczną do Ministerstwa.
Powiadomienie zapowiadające delegowanie pracowników musi zostać wypełnione przez usługodawcę na elektronicznym formularzu „UNI Distacco-UE”, dostępnym na stronie internetowej Ministerstwa pod adresem www.lavoro.gov.it. Wcześniej przedsiębiorca jest zobowiązany zarejestrować się na powyższym portalu i przeprowadzić całą wymaganą procedurę.
Powiadomienie musi zawierać:
- dane identyfikacyjne przedsiębiorstwa delegującego (kod identyfikacyjny usługodawcy)
- państwo, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa
- liczbę i dane osobowe delegowanych pracowników
- datę rozpoczęcia, zakończenia i czas trwania okresu delegowania
- miejsce świadczenia usług
- dane identyfikacyjne przedsiębiorstwa przyjmującego pracowników delegowanych
- rodzaj usług (kod klasyfikacji ATECO)
- dane osobowe osoby wyznaczonej do kontaktu, przebywającej na terenie Włoch
Część tych informacji wypełnia się automatycznie na podstawie danych zgłoszonych podczas rejestracji na portalu. Nie trzeba zatem każdorazowo uzupełniać wszystkich pól.
Dane zawarte w formularzu są udostępniane Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych oraz Krajowemu Urzędowi ds. Ubezpieczeń i Bezpieczeństwa Pracy. Naruszenie obowiązku informacyjnego wiąże się z nałożeniem kary administracyjnej w wysokości od 150 do 500 euro, za każdego pracownika.
Płaca minimalna dla kabotażu we Włoszech wynika z włoskich przepisów w zakresie prawa pracy. Kierowcy w tym przypadku podlegają wymogom wypłacania minimalnych włoskich stawek wynagrodzenia. Oprócz tego zagraniczni przewoźnicy delegujący kierowców do przewozów kabotażowych na terenie Włoch muszą spełnić szereg innych obowiązków wynikających z unormowań prawnych. Są zobowiązani przede wszystkim do złożenia stosownego zgłoszenia w celu powiadomienia o rozpoczęciu delegowania ze wskazaniem miejsca pracy oraz liczby delegowanych pracowników dla każdego delegowania. Obowiązek zgłoszenia musi być spełniony najpóźniej do ostatniego dnia przed rozpoczęciem oddelegowania. Oprócz tego należy wyznaczyć przedstawiciela na terenie Włoch.
Wszystkie te administracyjno-biurokratyczne wymogi to oczywiście kolejna forma protekcjonizmu, mająca na celu wyeliminowanie z włoskiego rynku konkurencyjnych przewoźników z państw wschodnich.
traxe
29 września, 2020 @ 2:55 pm
Posiadamy przedstawicielstwo we Włoszech, Francji i Niderlandach
Kontakt 513 229 000