Płynność finansowa firmy transportowej

3.5/5 - (2 votes)

Jak poprawić płynność finansową firm transportowych w ramach platformy transportowej?

Dzień jak co dzień. Klient spóźnia się z płatnością, za chwilę następny. Trzeba zapłacić za paliwo, pracę kierowców, podatki, ZUS. A klient nie płaci … Dzień jak co dzień. Jak obronić się przed taką sytuacją? Jak uniknąć utraty płynności finansowej?

plynnosc-finansowa-w-transporcie

Płynność finansowa – zmora przewoźników.

Utrata płynności finansowej to jeden z większych problemów właścicieli firm transportowych. Dotyczy to szczególnie młodych firm, ale może dopaść i starych wyjadaczy, jeśli tylko stracą czujność. Problemem są przede wszystkim długie terminy płatności, nawet do 90 dni, ale także niewywiązujący się ze zobowiązań kontrahenci. Do tego mocno konkurencyjny rynek transportowy sprawia, że decyzje o przyjęciu zleceń są często zawierane w pośpiechu i przy małej dbałości o weryfikację kontrahenta. Przewoźnicy obawiają się utraty potencjalnego rynek transportowy więc podejmują ryzyko, które często kończy się opóźnieniami w płatnościach.

Jak zmniejszyć ryzyko utraty płynności finansowej?

Firma TimoCom z Düsseldorfu – ceniony dostawca usług IT dla branży TSL doskonale zna tę problematykę, dlatego w ramach swojej platformy transportowej oferuje pakiet zabezpieczeń TimoCom Secure. Rozwiązanie, które wpisuje się w ideę TimoCom bazującą na założeniu, że transparentność i uczciwość są podstawą biznesu. Sieć bezpieczeństwa opiera się na trzech filarach: kontroli dostępu, serwisie TimoCom Identify oraz TimoCom Cash and Care.

Kontrola dostępu.

Jest to etap jaki musi przejść każda firma, która chce korzystać z platformy transportowej TimoCom. Weryfikacja potencjalnego klienta jest gwarancją, że jej użytkownicy nie są chwilowo istniejącymi podmiotami wykorzystującymi swoich partnerów biznesowych. Najważniejszymi kryteriami są: półroczny staż oraz badanie dokumentów i kondycji finansowej. Firmy muszą przedstawić odpowiednie dokumenty i wyjaśnić, jeśli zajdzie taka potrzeba, powstałe wątpliwości. Mechanizm ten odstrasza naciągaczy i stwarza bezpieczne środowisko nawiązywania relacji biznesowych.

Serwis TimoCom Identify.

Wstępna weryfikacja to nie wszystko. Ryzyko jest wpisane w działalność gospodarczą. Partnerzy zawieranych codziennie transakcji powinni więc dochować tzw. staranności kupieckiej i samodzielnie postarać się sprawdzić każdego nowego kontrahenta. Jeśli firma zweryfikuje interesujące ją przedsiębiorstwo i nadal ma wątpliwości, TimoCom zupełnie bezpłatnie, pomoże w ocenie potencjalnego partnera biznesowego. W tym celu użytkownik platformy powinien wysłać wydrukowaną przez potencjalnego partnera biznesowego ofertę z TC Truck&Cargo®, kopie uzyskanych od niego firmowych dokumentów oraz wypełnione zlecenie identyfikacji zawierające powód wątpliwości. Druk zlecenia znajdziesz tu (https://www.timocom.pl/STATIC/binary/900000/pdf/pl/Formularz-zlecenia-w-PDF%E2%80%93TimoCom-Identify.pdf )Zespół w ciągu krótkiego czasu pomoże dokonać identyfikacji.

TimoCom CashCare.

Czasem działania prewencyjne zawodzą i mimo wszystko dochodzi do problemów z odzyskaniem należności. W takim wypadku TimoCom zapewnia wsparcie w postaci TimoCom CashCare pod przewodnictwem niemieckiego adwokata Aleksandra Oebel’a. Cały zespół pomaga w pozasądowym egzekwowaniu wymagalnych roszczeń. Skuteczność tych działań sięga aż 89% rozpatrywanych przypadków. Koszty związane z taką obsługą prawną są minimalne i niewspółmierne do wysokości nakładów jakie poniosłoby przedsiębiorstwo działając na drodze sądowej. Warto zatem podjąć działania i skorzystać z usługi windykacyjnej TimoCom.

PZU, czyli Przezorny Zawsze Ubezpieczony.

I nie chodzi tu o znanego na polskim rynku ubezpieczyciela, a o ideę działania. TimoCom stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo i wysoką jakość obsługi. Tworzy przestrzeń do swobodnego i bezpiecznego zawierania transakcji na rynku transportowym. Znając problematykę z jaką borykają się użytkownicy platformy wspomaga ich zarówno w obszarze prewencji jak i w momencie wystąpienia problemu. Kłopoty z płynnością finansową nie są nowością i dotykają wiele firm stanowiąc duże zagrożenie dla ich istnienia. Platforma TimoCom wspiera zatem swoich użytkowników we wszystkich możliwych obszarach jakie są dla niej dostępne.