Zasady transportu pasz i surowców do ich produkcji
Odpowiadamy na pytanie naszych czytelników
Witam,
Posiadam zgodę na składowanie towarów paszowych. Dostałem zapytanie od klienta o możliwość przepompowania z flexi tanka płynnego chlorku choliny do cysterny. Jakie wymagania powinna spełnić cysterna do przewozu płynnych towarów paszowych, jakich dopuszczeń i świadectw powinienem żądać od przewoźnika
W odpowiedzi na zapytanie dotyczące transportu produktów rolniczo- przetwórczych tj. pasz, chcielibyśmy podać wytyczne związane z wymaganiami, jakie powinien spełnić przewoźnik.
Jakie akty prawne określają zasady transportu pasz i surowców do ich produkcji?
W celu zapewnienia szeroko pojętego bezpieczeństwa podczas transportu pasz i surowców do ich produkcji, przygotowane zostały przepisy prawne, regulujące warunki ich przewozu w ruchu krajowym i międzynarodowym.
- Ustawa o paszach (Dz. U. 2006 nr 144 poz. 1045 ze zm.)
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20061441045
- Rozporządzenie (WE 183/ 2005r.) ustanawiające wymagania dotyczące higieny pasz
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32005R0183
- W Polsce dodatkowym warunkiem jest rejestracja lub zatwierdzenie w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym (zgodnym z miejscem rejestracji firmy). Wynika to bezpośrednio z art.11 rozp. WE nr 183/ 2005r.:
Podmioty działające na rynku pasz nie mogą podejmować działań, jeżeli :
- nie zostaną zarejestrowane, zgodnie z art. 9 rozp. WE nr 183/2005
- nie otrzymają zatwierdzenia, gdy jest ono potrzebne na mocy art. 10 rozp. WE 183/2005
https://www.wetgiw.gov.pl/669—rejestry-i-ewidencje
Jaka dokumentacja jest wymagana przy przewozie pasz i surowców do ich produkcji?
Przedsiębiorstwa, które działają w łańcuchu dostaw tzw. „od pola do stołu”- także przewoźnicy, stosownie do prawa polskiego oraz unijnego podlegają obowiązkowi posiadania niezbędnych dokumentów:
- Licencja międzynarodowa lub krajowa na zarobkowy przewóz drogowy rzeczy (w zależności od rynku pracy przewoźnika)
- Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika (międzynarodowe lub krajowe)
- Rejestracja lub zatwierdzenia w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym (zgodnie z miejscem rejestracji firmy). Zgłoszenie do „inspektoratu” jest nieodpłatne. Przedsiębiorca otrzymuje numer ewidencyjny w rejestrze podmiotów. Do celów rejestracji potrzebne są dokumenty założycielskie firmy (NIP, Regon itp.) oraz wniosek zgłoszeniowy.
- Certyfikat GMP + B4, który uprawnia przewoźnika drogowego do krajowego i międzynarodowego transportu pasz i surowców do ich produkcji. Certyfikat GMP + 4B jest rozpoznawalny i akceptowany w wielu krajach UE. Standardy certyfikatów GMP+ określają wymagania jakościowe, które obejmują kwestie bezpieczeństwa pasz, stawiane producentom, przetwórcom, handlowcom oraz przewoźnikom uczestniczącym w łańcuchu dostaw.
Wymagania dla cysterny (taboru) – na co zwrócić uwagę przygotowując przewóz pasz i surowców do ich produkcji
Przewóz towarów ciekłych i stałych w cysternach wymaga uwzględnienia kilku faktów. Aby sprostać wymaganiom, stawianym przez producentów pasz, firmy transportowe muszą stosować odpowiednie procedury dla swojego pojazdu.
Ze względu na specyfikę ładunku, musi on być odpowiednio monitorowany, aby zapobiec ewentualnemu zanieczyszczeniu. Pasze i surowce do ich wytwarzania z reguły nie są ładunkami wymagającymi utrzymywania określonej temperatury w czasie transportu. Najważniejsze jest zachowanie czystości wewnątrz silosów i układu rozładunkowego tj. zaworów spustowych, przewodów, węży. Dlatego cysterna po każdym rozładunku towaru powinna być myta. Szczególnie jest to istotne wtedy, kiedy następuje zmiana rodzaju przewożonego surowca. Niedozwolone jest zabrudzenie następnego ładunku resztkami poprzedniego. Niektóre zakłady poddają analizie i kontrolują jakości pobieranej z cysterny próbki.
Wystawiony przez obsługę myjni certyfikat czystości jest integralnym dokumentem dotyczącym całego transportu.
Podmioty zajmujące się wytwarzaniem i transportem pasz podlegają wybiórczym kontrolom ze strony PIW (zgodnie z wymaganiami dotyczącymi higieny czy rejestracji przewozów pasz).
Firma, która posiada Certyfikat GMP jest wiarygodna i funkcjonuje zgodnie z określonymi standardami.
Jeśli chcecie wiedzieć więcej? Interesują Was certyfikaty GMP +?
Zapoznajcie się z informacjami zawartymi na poniższych stronach internetowych.
www.gmpplus.org
www.grepcon.pl/sub/gmp_plus.html
www.gmpplus.org/pagina/288/home_un.aspx
Jadwiga Domagała
19 września, 2023 @ 2:24 pm
Czy dla przewozu pasz uzupełniających dla ptaków, gryzoni w opakowaniach na paletach bez dostępu do towaru potrzebny jest środka transportu( naczepa) certyfikat GMP + B , lub jakiś inny
w gąszczu przepisów nic znaleźć nie można , studiuję już dobrych kilka dni rozporządzenia i same ogólniki. Czy ktoś ma wiedzę na ten temat , oprócz tego że trzeba się zarejestrować i mieć nr.
Do zgłoszenia trzeba załączyć oświadczenie ,że spełnia się warunki ale co trzeba spełniać.
Jak można upisać dziesiątki stron z których nic konkretnego nie wynika.