Transport zwierząt kopytnych ? jakie warunki należy spełnić
Transport zwierząt ? jakie warunki należy spełnić
Przewożenie żywych zwierząt nie należy do prostych, zwłaszcza ze względu na mnogość przepisów, które mu towarzyszą. Poniżej omówimy warunku przewozu zwierząt kopytnych.
To właśnie przewoźnik i nadawca są odpowiedzialni za zorganizowanie transportu zwierząt tak, by nie ucierpiały one podczas przewozu. Przewoźnik może przyjąć zwierzęta tylko wtedy, gdy lekarz weterynarii wydał świadectwo zdrowia zwierząt oraz niezbędne do przewozu dokumenty, m.in. oświadczenie, że zwierzęta nadają się do transportu. Ponadto nadawca powinien wyznaczyć konwojenta, który będzie obecny podczas przewozu zwierząt, a któremu nadawca przekazuje wszelkie instrukcje dotyczące dozorowania zwierząt oraz opiekowania się nimi podczas przewozu.
W przypadku, gdy konwojent nie został wyznaczony przewoźnik może podjąć się transportu zwierząt:
- jeśli samo podejmie się opieki nad zwierzętami, przy czym musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.
- jeśli nadawca zadbał o obecność konwojenta w miejscach i na czas postoju.
- jeśli zwierzęta są przewożone w bezpiecznych i odpowiednio wentylowanych kontenerach, które zwierają wodę i paszę w ilość wystarczającej na czas dwukrotnie dłuższy niż przewidywany do przebycia, powinny być one umieszczone w pojemnikach , które są zabezpieczone przez przewróceniem.
Jeśli przewóz zwierząt ma się odbywać do państwu Unii Europejskiej lub między nimi, albo do państw trzecich, a czas jego trwania z postojami będzie dłuższy niż osiem godzin, wówczas przed podjęciem transportu zwierząt przewoźnik jest zobowiązany do przedstawienia powiatowemu lekarzowi weterynarii wzoru planu trasy. Ten taki plan zatwierdza, wpisuje numery świadectw zdrowia oraz przekazuje informacje o transporcie przez elektroniczny system informacjo ANIMO. Plan trasy jest dołączany do dokumentów dotyczących transportu. W plan trasy przewoźnik wpisuje czas i miejsca, w których zwierzęta były karmione i pojone. Po wykonanym zleceniu, przewoźnik powinien odesłać plan trasy do lekarza weterynarii (właściwy dla miejsca wysyłki), a jego kopię przechowywać przez trzy lata.
Jeśli decydujemy się na transport zwierząt należy zadbać o odpowiednie środki transportu. W pojazdach zwierzęta powinny mieć możliwość przyjęcie pozycji stojącej lub leżącej, odpowiednią wentylację i wystarczającą przestrzeń. Ponadto środek transportu musi być wyposażony w urządzenia umożliwiające pojenie i karmienie zwierząt. Jeśli przewożone są duże zwierzęta, to w pojeździe znaleźć się muszą urządzenia do ich wiązania.
Kolejnym warunkiem do spełnienia jest odizolowanie od siebie zwierząt dorosłych od młodych, dorosłe niekastrowane samce od samic, dorosłe ogiery i knury, a także zwierzęta reagujące na siebie agresją. Oczywiście przepis ten nie dotyczy zwierząt, które żyją w jednym zgodnym stadzie.
Opisane przepisy nie dotyczą transportu, jeśli odległość od miejsca wysyłki zwierząt do miejsca przeznaczenia nie przekracza 50 km lub gdy przewóz jest wykonywany przez hodowców lub osoby zajmujące się chowem zwierząt przy użyciu własnych pojazdów lub innych pojazdów rolniczych w celu sezonowego wypasu.