Świadectwo AEO
AOE, czyli jak można skorzystać z ułatwień dotyczących kontroli celnych i tym samym zaoszczędzić czas podczas dostawy ładunku?
Uzyskanie AEO jest ściśle związane z siedzibą działalności przewoźnika, która musi znajdować się na terenie Unii Europejskiej. Ponadto zakres jego działalności musi być związany z przepisami prawa celnego. Samo świadectwo AOE służy uproszczeniu wszelkich procedur związanych z kontrolami celnymi.
Każdy przedsiębiorca, który posiada świadectwo AEO jest rzadziej typowany do kontroli zarówno fizycznych, jak i dokumentów, natomiast jeśli już do niej dojdzie kontrola będzie traktowana jako priorytetowa. Ponadto na wniosek AEO kontrola może zostać przeprowadzona w innym miejscu aniżeli urząd celny.
Uzyskać można trzy rodzaje świadectw AEO. Są to:
- -Świadectwo AEOC ? Uproszczenie Celne,
- Świadectwo AEOS ? Bezpieczeństwo i Ochrona,
- Świadectwo AEOF ? Uproszczenia Celne/Bezpieczeństwo i Ochrona.
Jeśli przewoźnik dysponuje świadectwem AEO Bezpieczeństwo i Ochrona oraz Uproszczenia Celne/Bezpieczeństwo i Ochrona, to ma możliwość składania mniejszego zakresu danych w deklaracji przez przywozem jak i też wywozem towarów. Poza tym organy celne mogą wcześniej powiadomić przedsiębiorcę o wytypowaniu przewożonego przez niego ładunku do kontroli. Co ważne, posiadacze tych statusów AEO mogą czerpać z nich korzyści w krajach trzecich.
W jaki sposób można uzyskać świadectwo AEO?
Należy złożyć wniosek do właściwego przez wzgląd na siedzibę dyrektora izby celnej, do którego załączony powinien być:
- wypis z KRS bądź CEiDG,
- zaświadczenie o niekaralności przewoźnika,
- wykaz stałych przedstawicieli prawnych z którymi przewoźnik współpracuje, a którzy zajmują się sprawami celnymi i dodatkowo oświadczenie wnioskodawcy o ich niekaralności (nie dotyczy prawników),
- oświadczenie wnioskodawcy, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe powinno dodatkowo zawierać następującą treść: ?Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, wynikające z art.233 kk, oświadczam, że??,
- oświadczenie wyrażające wolę lub jej brak odnośnie umieszczania danych z AEO w wykazie upoważnionych przedsiębiorców,
- kwestionariusz postępowania audytowego ? wypełnić należy informacje ogólne o przedsiębiorstwie
Dokumenty powinny zostać złożone w oryginałach lub w potwierdzonej za zgodność z oryginałem kopii.
Nie jest jednak łatwo uzyskać świadectwo AEO, gdyż jest to obwarowane licznymi warunkami do spełnienia oraz kryteriami, które określa Wspólnotowy Kodeks Cywilny (art. 5 ust.2 ), tj.:
- przestrzeganie wymogów celnych ? żadna z osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie, a zajmująca się sprawami celnymi, w tym także wnioskodawca, nie mogła dopuścić się poważnego naruszenia przepisów celnych w ciągu ostatnich trzech lat,
- posiadanie odpowiedniego systemu zarządzania ewidencjami ? dotyczy księgowości, administracji przedsiębiorstwa, logistyki oraz ochrony systemów informatycznych,
- wypłacalność ? udokumentowana wypłacalności wciągu ostatnich trzech lat, jeżeli działalność jest prowadzona krócej ? ocena na podstawie dostępnych rejestrów i informacji,
- bezpieczeństwo i ochrona w przedsiębiorstwie ? okazanie się udokumentowanymi procedurami ochrony budynków, towarów, transportu, dobory partnerów biznesowych, itp.
Wszystkie wymienione powyżej wymagania są weryfikowane podczas przeprowadzanego przez organ celny audytu, który ma obowiązek uwzględnić rozmiar prowadzonej działalności, tak aby dostępność do świadectw AEO nie była zależna od wielkości przedsiębiorstwa.
Jak widać procedura, którą musi przejść przewoźnik chcąc uzyskać świadectwo AEO jest bardzo szczegółowa, co daje gwarancję, że przedsiębiorstwo okazujące się AEO zasługuje na zaufanie potencjalnych kontrahentów, a tym samym buduje przewagę konkurencyjną nad innymi przewoźnikami.
Warto zastanowić się nad jego uzyskaniem.
Dokumenty: AEO-Kwestionariusz AEO-Wniosek AEO-Wyjasnienia-1
Źródło: www.finanse.mf.gov.pl