Odliczać czy nie odliczać VAT za paliwo kupione przy użyciu karty paliwowej?
Odliczanie VAT za paliwo kupione przy użyciu karty paliwowej?
Wiele wątpliwości budziła wśród podatników możliwość odliczania podatku VAT przy zakupie paliwa, który dokonywany jest przy użyciu kart paliwowych.
Dziś używanie kart paliwowych jest powszechną praktyką wśród przewoźników. Karty paliwowe umożliwiają nie tylko zakup paliwa, ale także kupno części do samochodu, zrobienia zakupów na stacji benzynowej przez kierowcę. Tym samym sprawia, że nie ma potrzeby przekazywania kierowcy gotówki, a jego wydatki można w sposób szczegółowy kontrolować.
Karty paliwowe najczęściej przekazywane są przewoźnikom przez leasingodawców na podstawie umów leasingowych. Zakup paliwa przy użyciu karty odbywa się zatem według stałego schematu, schematu, który polega na tym, że najpierw konkretny koncern paliwowy wystawia fakturę za zakup paliwa temu, kto jest emitentem karty, ten następnie wystawia fakturę za dostarczenie paliwa na rzecz faktycznego nabywcy, który paliwo przy pomocy karty zakupił.
I nie byłoby tu żadnych wątpliwości, gdyby nie wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego z sierpnia 20123 roku, w którym stwierdzono, że w przypadku użycia karty paliwowej nie dochodzi do faktycznego zakupu paliwa przez przewoźnika. NSA w swoim uzasadnieniu podał, że w przypadku użycia karty paliwowej uzyskanej od leasingodawcy dochodzi do udzielenia kupieckiego kredytu przeznaczonego właśnie na zakupienie paliwa. Tym samym wystawca karty nie może być ani sprzedawcą, ani nabywcą paliwa, a wystawiona przez niego faktura nie nosi znamion jego zakupu. Wyrok sądu nie zmienił jednak podejścia organów podatkowych, które nadal akceptowały odliczanie VAT’u w przypadku zakupu paliwa przy użyciu karty paliwowej, ale jak wiadomo dla przewoźników ta sytuacja była mało komfortowa.
Dlatego też jeden z przedstawicieli kart paliwowych zwrócił się Ministerstwa Finansów w tej sprawie uzyskując konkretną i jak zapewnia minerstwo wiążącą decyzję uznając, że przedsiębiorstwa maja prawo do odliczania podatku VAT od zakupu paliwa za pomocą karty paliwowej. Ministerstwo swoją decyzję tłumaczy faktem, że przy tego rodzaju zakupie mamy do czynienia z tak zwaną transakcja łańcuchową.
Na czym ona polega? Otóż dotyczy to sytuacji, gdy dany towar zostaje dostarczony przez kilka podmiotów i w przypadku każdego z nich obowiązuje swobodne rozporządzanie nim. Przecież, kiedy używamy karty paliwowej nie dokonujemy transakcji ze stacją benzynową, wręcz przeciwnie w schemacie kupno – sprzedaż przy użyciu karty paliwowej koncern paliwowy nie bierze udziału, karta paliwowa daje przewoźnikowi prawo do dysponowania paliwem. Natomiast do samego zakupu dochodzi między przedsiębiorstwem świadczącym usługi transportowe a firmą, która jest właścicielem karty i która najczęściej ma wpływ na warunki zakupu, a także i cenę paliwa. Nie możemy zapominać, że emitent może dokonać zablokowania karty w przypadku braku płatności. Dla stacji benzynowej stroną przy zakupie paliwa jest emitent karty paliwowej.
Stanowisko Ministerstwa Finansów rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jest wiążąca decyzja dająca przewoźnikom możliwość spokojnego odliczania podatku VAT od największych kosztów, jakie ponoszą przy prowadzeniu swojej działalności, a mianowicie od zakupu paliwa