Narzędzia niezbędne w pracy przewoźnika. Telematyka?
Czy istnieją współcześnie firmy, które nie korzystają z narzędzi proponowanych przez producentów oprogramowań ściśle związanych transportem drogowym?
? cienpies – Fotolia.com_44720175_MDlaczego telematyka?
Nie chce mi się wierzyć, że obecnie funkcjonują przewoźnicy, którzy nie używają gps, nie próbują pozyskać zleceń przez giełdy transportowe, czy zoptymalizować pracę swojej firmy przez wprowadzenie dodatkowych ulepszeń.
Kto chce pozostać na rynku nie ma wyjścia, musi podążać za nowoczesnymi rozwiązaniami. Zastanawiam się, czy istnieje potrzeba korzystania ze wszystkich narzędzi, czy są jednak te, na które warto szczególnie zwrócić uwagę. Co wybrać w gąszczu dostępnych ulepszeń?
Zastanawiam się, co stanowi istotę, a jednocześnie stwarza największy problem w działalności przewoźnika. Moim zdaniem ? z punktu obserwatora rynku jest to eksploatacja floty pojazdów ? liczba kilometrów, zużycie paliwa, praca kierowców ? to z jednej strony, a z drugiej pozyskiwanie zleceń, zwłaszcza doraźnych, które pozwolą eliminować puste przebiegi i tym samym optymalizować pracę firmy.
Telematyka a transport
Skupmy się może na pierwszym zagadnieniu, by omówić rolę telematyki w transporcie. Myślę, że to pojęcie nie jest nikomu obce, nikomu związanemu z transportem. Telematyka pozwala na zintegrowanie systemów pomiarowych, a także telekomunikacyjnych i informatycznych. Producenci systemów telematycznych proponują liczne rozwiązania mające na celu wspomóc przewoźnika w prowadzeniu biznesu. Wszelkie aplikacje telematyczne służą do dostarczania i przetwarzania ogromnego zbioru informacji, które pozwala na efektywne zarządzanie pojazdami, czasem, a także finansami przedsiębiorstwa. Aż dziw bierze, że jeszcze niedawno systemy telematyczne służyły jedynie podniesieniu bezpieczeństwa w transporcie ? przewozie towaru. Obecnie jest to narzędzie, które pozwala zadbać o optymalizację czasu jazdy, umożliwia automatyczną kontrolę prędkości, a tym samym nadzorować i planować zużycie paliwa ? co, jak wiemy, stanowi największy koszt przedsiębiorstwa świadczącego usługi transportowe.
Udogodnienia i funkcje
Systemy telematyczne to także opcja automatycznego poboru opłat drogowych, a ponadto identyfikacja pojazdu, nawigacja i komunikacja, wyszukiwanie ładunków ? wszystko ze sobą połączone. Producenci tych oprogramowań proponują także wykorzystanie telematyki do regulowania ruchu ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak z pewnością największą zaletą stosowania systemów telematycznych jest wykorzystywanie przez nich GPS, co umożliwia kontrolę realizowanego przewozu, a także pozwala na zaplanowanie trasy przewozu tak, by w jak największym stopniu ograniczyć wysokość opłat za przejazdy.
Jeśli chcesz korzystać z oprogramowań telematycznych wybierz te, które spełnią wszystkie twoje oczekiwania. Przykładowo niektóre z nich w oparciu o serwer dają możliwość bieżącego dostępu do informacji stanie dróg, ewentualnych korkach, objazdach, co pomaga w zminimalizowaniu ryzyka nieterminowej dostawy ładunku. Wartym uwagi jest oprogramowanie firmy timocom.pl integrujące funkcjonalność giełdy i dostawców usług telematyczno-trackingowych.
Warto jednak pamiętać, jak zresztą w przypadku każdego z nowoczesnych i dostępnych na rynku narzędzi, by zadbać o to, by dane oprogramowywanie było wykorzystywane w 100%, by przeszkoleni pracownicy korzystali z ułatwień, które zostały im dane. Oby zakupywane oprogramowania nie były tylko ?modą?, ale użytecznym narzędzie do wspierania działań firmy, co będzie prowadzić do jej rozwoju.