Jak transportować zwierzęta? Ogólne warunki i wymogi.
Przewóz zwierząt, jakie warunki trzeba spełnić
Transport zwierząt nie należy do łatwych, gdyż ważne jest, aby zachować wszelkie środki ostrożności, które obowiązują zarówno przy organizacji tego rodzaju transportu, jak przy samym ich przewozie.
Niezbędna dokumentacja przy transporcie zwierząt
Zacznijmy od tego, jakie dodatkowe niż zazwyczaj dokumenty należy przygotować i posiadać podczas kontroli, by transport został uznany za zgodny z przepisami. Należy do nich między innymi świadectwo zdrowia zwierząt wydane przez weterynarza lub orzeczenie, że mogę one być przewożone, jeśli zwierzęta takiego świadectwa nie wymagają. Jest to również pisemne oświadczenie nadawcy potwierdzające, że zwierzęta są gotowe do transportu. Ponadto przewoźnik jest zobowiązany do przygotowania planu trasy, jeśli przewóz będzie trwał więcej niż 8 godzin ,w którym zawrze oprócz samej trasy przejazdu także miejsca i czas karmienia oraz pojenia zwierząt. Plan trasy musi być zatwierdzony przez lekarza weterynarii. Natomiast po ukończeniu przewozu ów plan powinien zostać odesłany do powiatowego lekarza weterynarii, który jest właściwy miejscu wysyłki ładunku.
Konwojent transportu zwierząt
Bardzo ważną osobą przy przewozie zwierząt jest konwojent, który towarzyszy w transporcie zwierząt i posiada odpowiednie kwalifikacje do opiekowania i dozorowania zwierząt podczas przewozu. Konwojent powinien otrzymać od nadawcy odpowiednie instrukcje pisemne, które zawierać będą szczegółowe informacje dotyczące opieki nad zwierzętami.
Co istotne stan zwierząt powinien być sprawdzany co najmniej co 12 godzin na każdym punkcie etapowym. W przygotowywanej bazie danych powinny znaleźć się następujące informacje: data i godzina końca wyładunku, a także początek przeładunku, numery świadectw zdrowia zwierząt oraz uwagi dotyczące ich stanu zdrowia.
Warunki przewozu
Jeśli decydujemy się na przewóz zwierząt, należy pamiętać przede wszystkim, że ich transport nie może trwać dłużej niż osiem godzin, bez względu na rodzaj transportu. Jednak bardzo istotnym, jest fakt, że dopuszcza się przedłużenie tego czasu jeśli pojazdy spełnia odpowiednie warunki, między innymi zamontowana jest wentylacja, dzięki której temperatura wewnątrz środka transportu nie jest zależna od tej na zewnątrz. Możliwy dłuższy transport jest także wówczas, gdy na podłodze pojazdu jest wystarczająca ilość ściółki, a także gdy konwojent posiada ilość paszy, która wystarczy na czas transportu. Taką możliwość daje również bezpośredni dostęp do zwierząt podczas przewozu. Dodatkowo w transporcie drogowym zwierzęta powinny być zabezpieczone przed deszczem, czy innymi złymi warunkami atmosferycznymi . Pojazd używany do przewozu zwierząt powinien być wyposażony w specjalne złącze, które umożliwi dostarczenie wody zwierzętom w czasie przestoju.
Czas przewozu zwierząt, jak podaliśmy wyżej, nie powinien trwać dłużej niż osiem godzin. Jednak przy spełnieniu warunków podanych wyżej można ten czas odpowiednio przedłużyć. I tak:
- dla cieląt, jagniąt, źrebiąt, itp., której karmione są jedynie mlekiem, transport może trwać dziewięć godzin, po tym czasie zwierzęta muszą mieć zapewnioną przerwę trwającą co najmniej godzinę, po niej mogą być przewożone przez następne 9 godzin.
- dla świń dopuszczalny czas przewozu w odpowiednich warunkach może trwa 24 godziny, należy jednak pamiętać, by wyposażyć pojazd w zbiorniki wody, tak aby świnie mogły pić wodę podczas całego przewozu.
- dla zwierząt jednokopytnych z wyłączeniem „koniowatych zarejestrowanych” czas przewozu może również wynosić 24 godziny, przy czym zwierzęta należy poić i karmić co osiem godzin.
- dla innych zwierząt kopytnych maksymalny czas transportu wynosi 14 godzin, po jego upływie zwierzęta powinny mieć zapewnioną minimum godzinną przerwę na ich napojenie i nakarmienie. Po jej zakończeniu mogą być ponownie przewożone przez 14 godzin.
Mówiąc o czasie przewożenia zwierząt warto również pamiętać, że transport może zostać wydłużony, jeśli miejsce docelowe znajduje się dwie godziny od momentu przekroczenia maksymalnej liczby godzin przewozu.
To podstawowe zapisy regulujące zasady przewozu zwierząt. Jest to znacznie obszerniejszy temat, który jeśli sobie Państwo tego zażyczą, będziemy nadal opisywać.