Instrukcja kierowcy przewożącego towar ADR
Co powinny zawierać instrukcje dla kierowcy przewożącego materiały niebezpieczne
W przypadku transportu materiałów niebezpiecznych przede wszystkim powinny być używane pojazdy tylko z jedną naczepą lub przyczepą. W naszym kraju dopuszcza się przewóz paliwa do silników Diesla, materiałów utleniających stosowanych jako nawozy sztuczne lub materiałów trujących stosowanych jako środki ochrony roślin, zespołem ciągnika rolniczego z naczepą pod warunkiem przewożenia tych towarów w przeznaczonych do tego opakowaniach oraz niewielkich ilościach.
Kierowcy przewożący materiały niebezpieczne powinni mieć świadomość, że wszystkie pojazdy o dmc powyżej 12 ton rejestrowane od 1998 roku mają ogranicznik prędkości do 90km/h. Dodatkowo każdy z takich pojazdów powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt awaryjny oraz gaśnice, zgodnie z umową ADR.
Kierowca powinien otrzymać instrukcje pisemne, tzw. instrukcje wypadkowe, które będą dotyczyć każdego z przewożonych materiałów. Instrukcje zawierają opis właściwości fizykochemiczne materiałów oraz sposób postępowania w razie wypadku.
Prawidłowo przygotowane instrukcje powinny zawierać:
- Nazwę materiału lub grupy towarów, klasę i numer UN, opis ładunku, przy czym opis powinien być zwięzły, ograniczony, np. do stanu fizycznego, barwy oraz zapachu, w celu ułatwienia rozpoznania uwolnienia materiału.
- Rodzaj zagrożenia dla transportowanego materiału z podziałem na zagrożenia dominujące, dodatkowe, zachowanie się materiału pod wpływem ognia lub ogrzewania, czy przewożone materiały reagują niebezpiecznie z wodą.
- Środki zaradcze, które powinien zastosować kierowca.
- Sprzęt ochronny indywidualnej, który powinien mieć kierowca.
Ponadto w instrukcji powinien znaleźć się opis czynności podstawowych, które należy wykonać w razie wypadku, między innymi:
- wyłączyć silnik,
- nie używać nieosłoniętego płomienia,
- nie palić,
- oznakować miejsce wypadku i ostrzec innych u użytkowników drogi,
- powiadomić policję i straż pożarną.
Dodatkowo zawarte powinny być czynności, które należy wykonać w przypadku:
- uwolnienia się niewielkiej ilości materiału,
- czynności specjalne jeśli są wymagane w przypadku niektórych materiałów,
- informacje dla kierowcy, jak postępować w przypadku pożaru,
- informacje niezbędne dla kierowcy w przypadku kontaktu z przewożonym materiałem.
Przygotowanie, opracowanie i dostarczenie kierowcy (przewoźnikowi) instrukcji jest obowiązkiem spoczywającym na nadawcy materiału. Powinna być ona dostarczona razem ze zleceniem przewozu, tak, by przewoźnik zdążył dostosować dodatkowe wyposażenie pojazdu do wymagań zawartych w instrukcji. Co ważne, miejsce instrukcji w pojeździe ustalono jako widoczne w kabinie pojazdu.