Dokumentacja kierowca przy podpisywaniu umowy o pracę
Jakie dokumenty powinien otrzymać kierowca przy podpisywaniu umowy o pracę?
Zatrudniasz kierowcę i podpisujesz z nim umowę o pracę. Czy wiesz, jakie jeszcze dokumenty powinien podpisać kierowca przez ciebie zatrudniony?
Umowa o prace a miejsce pracy kierowcy
Może zacznijmy o samej umowy o pracę, która różni się od zwykłej umowy. Różnica jest wynikiem ustawy o czasie pracy kierowców, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu kierowcy. W tym przypadku ważny jest sposób określenia miejsca pracy, gdyż dla kierowcy istotny będzie obszar, na którym będzie pracował, a nie będzie to przecież siedziba pracodawcy. Zatem należy dookreślić „obszar Unii Europejskiej”, „obszar Europy”, może to by obszar województwa, itp. Oczywiście ważne jest zapoznanie pracownika z regulaminem pracy i wysłanie na szkolenie bhp w trakcie godzin pracy. Istotne jest również podpisanie przez kierowcę oświadczenia mówiącego o tym, że jest on świadomy ryzyka związanego z wykonywanymi przez niego obowiązkami.
Warunki zatrudnienia
Jakie jeszcze dokumenty należy przedstawić zatrudnianemu pracownikowi?
Otóż w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy o pracę należy przekazać pracownikowi dokument informujący go o warunkach zatrudnienia (art. 29 par. 3 kodeksu pracy). Ten dokument będzie mówił o normach czasu pracy. Pamiętaj, że czas pracy to 8 godzin w czasie doby, nie więcej niż 40 godzin w ciągu tygodnia. Nie jest to informacja o czasie jazdy, co jest często popełnianym błędem przez pracodawców.
Informacja o czasie pracy
Dlatego też dodatkowym dokumentem, jaki powinien otrzymać od swojego pracodawcy kierowca jest informacja o czasie pracy. To już dokument powstający zgodnie z indywidualnymi ustaleniami z kierowcą i pełnionymi obowiązkami. Treść tego dokumentu jest zależna przede wszystkim od rodzaju pojazdu, jakim kierowca będzie jeździł.
Jeśli jest to pojazdów do 3,5 tony, wystarczy jedynie ograniczyć się do zasad wynikających z ustawy oraz zawierać wyjaśnienie pojęć takich, jak czas pracy, dyżur, przerwa i jej omówienie.
Jeśli natomiast kierowca będzie wykonywał swoje obowiązki służbowe pojazdem o dmc powyżej 3,5 tony, wówczas należy w dodatkowym dokumencie zapisać wszelkie normy dotyczące czasu pracy kierowców , a zawarte w rozporządzeniu 561/2006 Parlamentu Europejskiego. W tym przypadku określamy dzienny i tygodniowy czas prowadzenia pojazdu, przerwy w jeździe. Powinna być również zawarta informacja dotycząca długości odpoczynku dziennego i tygodniowego.
Oświadczenie zatrudnionego pracownika
Kolejnym dokumentem, który powinien znaleźć się w aktach osobowych kierowcy jest oświadczenie zatrudnionego pracownika o dodatkowym zatrudnieniu. Nawet jeśli kierowca nie jest nigdzie zatrudniony, nie wykonuje żadnych innych obowiązków zawodowych wobec innych podmiotów, to oświadczenie o odpowiedniej treści powinien złożyć w formie pisemnej. Oczywiście takie oświadczenie jest niezbędne przy określaniu czasu pracy kierowcy i ma zapobiegać przekraczaniu wyznaczonych przez ustawę limitów.
Te trzy dokumenty: informacja o warunkach zatrudnienia, o czasie pracy oraz oświadczenie o dodatkowym zatrudnieniu powinny znaleźć się w aktach osobowych zatrudnionego kierowcy. Oczywiście nie są to wszystkie niezbędne dokumenty, bo należy pamiętać jeszcze o udokumentowaniu kwalifikacji kierowcy, przebytych przez niego szkoleń i wynikach obowiązkowych badań. Tak sporządzone teczki osobowe pracowników z pewnością nie będą zmartwieniem pracodawcy w przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.