Czy można użyczyć licencji transportowej?
Wypożyczenie licencji transportwej?
Załóżmy, że zdarza się taka sytuacja. Kolega kupuje pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Chce prowadzić działalność transportową, ale nie zdążył jeszcze uzyskać wymaganych dokumentów, w tym licencji transportowej. Zupełnie nie zakładał, że trafi mu się zlecenie, na którym może zarobić dobre pieniądze. Przychodzi więc do ciebie i prosi o użyczenie licencji, proponując podzielenie się zyskiem za fracht. Chce przewóz wykonać sam, żeby się sprawdzić, zobaczyć ?z czym to się je?, dlatego niekoniecznie chce tobie oddać zlecenie.
Użyczenie licencji, czy zgodne z prawem?
A że to twój dobry kolega i chcesz mu pomóc, bo sam wiesz, jak na początku ciężko bywa, zgadzasz się i użyczasz swojej licencji. Czy postąpiłeś zgodnie z prawem?
Otóż obowiązująca na gruncie krajowym ustawa o transporcie drogowym , a dokładnie je artykuł 13 ustęp 1. mówi o tym, że: ?zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji nie można odstępować osobom trzecim ani przenosić uprawnień z nich wynikających na osobę trzecią?. Ustawa mówi jedynie o możliwości przeniesienia zezwolenia, które upoważnia do wykonywania zawodu przewoźnika lub samej licencji na osobę trzeciej w przypadku śmierci osoby, która takie zezwolenie posiadała, w tym przypadku będzie to spadkobierca, a także wspólni w spółce jawnej lub komandytowej. A i tak będzie to miało miejsce tylko i wyłącznie w przypadku, gdy przedsiębiorca przejmujący zezwolenie i licencję spełnia wymagania określone przepisami.
Międzynarodowe przepisy
Jeśli natomiast chodzi o przepisy międzynarodowe, należy odwołać się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 roku. Artykuł 4. przywołanego rozporządzenia traktuje o licencji wspólnotowej. Określa przez kogo licencja jest wydawana, jaki jest okres jej ważności . Znajduje się również zapis, który mówi o tym, ze oryginał licencji wspólnotowej wydawany jest przewoźnikowi oraz dodatkowo otrzymuje on tyle uwierzytelnionych wypisów z licencji wspólnotowej, ile posiada pojazdów. Nie ma tu znaczenia, czy pojazdy są własnością przewoźnika, czy są nabyte w drodze leasingu, najmowane, czy kupione na kredyt. Przewoźnik określa iloma pojazdami dysponuje i to oświadczenie jest wiążące. Należy pamiętać, że każda licencja wydawana jest na nazwisko i imię przewoźnika. W artykule 4. punkt 6. rozporządzenia 1072.200 czytamy: ?Licencja wspólnotowa (?) nie może być przekazywana osobie trzeciej (..)?
Użyczając licencji czynimy to niezgodnie z prawem i co więcej, musimy się liczyć ze wszczęciem postępowania, na podstawie którego zostanie podjęta decyzja o cofnięciu licencji przewoźnikowi, który ją użyczył osobie trzeciej.
Także przestrzegamy, pomimo szczerych chęci pomocy, nie użyczajcie swoich licencji, sami wiecie, ile kosztuje ich uzyskanie, a stracić licencję można naprawdę bardzo łatwo. Zwłaszcza, gdy trafi ona w ręce niedoświadczonego przewoźnika.
Monika
5 sierpnia, 2018 @ 9:29 pm
Skoro nie można uzyczyc licencji tzn. Że działalność związaną z transportem można rozpocząć tylko i wyłącznie po uzyskaniu swojej licencji? Czy istnieje jakaś inna furtka dla tej sytuacji? Np. Zatrudnienie na jakąś część etatu osoby z licencją (nie kierowce). Będę wdzięczna za odpowiedź
transportowiec
9 maja, 2019 @ 8:50 pm
licencja to wymyślona trudność za którą trzeba zapłacić a w cześniej osoba posjadająca certyfikat kasa plus wiedza miejsce garażowanja bióro dla klientów zapytanie o niekaralność i jeszcze pojazdy i to wszystko aby cię doili biórokraci gnębili oszukiwali albo wcale nie płaciły spedycje w twoim przypadku to wynajęcie osoby z certyfikatem za którą tzw użyczenie trzeba zapłacić transport to nieopłacalny interes dochodzą kontrole itd taryfikator
WaCEK
9 września, 2024 @ 2:31 pm
a w sytuacji, gdy ”trzeba jechac” a auto na warsztacie?
Wystarczy wynajac auto i dopisac jego blachy do licencji?