Certyfikat Kompetencji Zawodowych
Certyfikat Kompetencji Zawodowych
W związku z zapytaniami naszych czytelników przypominamy kilka istotnych kwestii na temat certyfikatu.
Przepisy regulujące uzyskanie powyższego dokumentu zostały zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego nr 1071/2009. Uzyskanie certyfikatu jest niezbędnym warunkiem do prowadzenia działalności związanej z transportem drogowym.
Obywatele państw należących do Unii Europejskiej chcąc uzyskać certyfikat zazwyczaj muszą zdać obowiązkowo egzamin pisemny, tym samym posiadać wiedzę na poziomie przewidzianym w rozporządzeniu. O tym za chwilę, ponieważ warto skupić się na zapisie (art.8 pkt.1):
?Wiedza ta zostaje sprawdzona w trakcie obowiązkowego egzaminu pisemnego, który ? jeśli tak zdecyduje państwo członkowskie ? może zostać uzupełniony egzaminem ustnym. Egzaminy te organizowane są zgodnie z załącznikiem I część II. W tym celu państwa członkowskie mogą zdecydować o obowiązku udziału w szkoleniu przed egzaminem.?
W związku z powyższym to kraj, w którym chętny do uzyskania certyfikatu przystępuje do egzaminu decyduje o jego ostatecznym kształcie ? czy ma być również ustny oraz czy ważne jest odbycie szkolenia przed egzaminem, którego samo rozporządzenie nie narzuca i które w Polsce nie jest obowiązkowe.
Jednak zakres wiedzy, jaką trzeba zdobyć jest bardzo szeroki. Należy między innymi bez problemu poruszać się w zagadnieniach związanych z:
- Prawem pracy
- Prawem handlowym
- Prawem pracy (tu: kodeks pracy, 561/2006, AETR)
- Prawem finansowym
- Podstawami zarządzania przedsiębiorstwem transportowym
- Bezpieczeństwem ruchu drogowego
- Wymaganiami technicznymi i realizacyjnymi przewozów
Każdy przystępujący do egzaminu musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy do zdobycia wiedzy w powyższych tematach potrzebuje specjalnego kursu. W Polsce wszelkie szczegóły dotyczące uzyskania certyfikatu zostały zawarte w rozporządzeniu ministerialnym oraz w ustawie o transporcie drogowym.
Krajowe dokumenty mówią o dwuczęściowym egzaminie pisemnym, którego pierwsza część składa się z pytań testowych, zaś druga z zadania. Pytanie, czy osoby, które skończyły studia o profilu transportowym, posiadają dyplom wyższej uczelni są także zmuszone do zdawania egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych.
Zgodnie z zapisami polskiego prawa ci, którzy ukończyli studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie bądź studia podyplomowe, których program obejmował cały zakres zagadnień zawartych w europejskim rozporządzeniu są zwolnione z egzaminu.
Natomiast (art. 38a.2):
?Osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, których program obejmuje część zagadnień, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, zwolnione są z części egzaminu pisemnego, o którym mowa w art. 37, w zakresie dziedzin objętych programem studiów.?
Jak widać warto sprawdzić decydując się na studia, jaki jest program studiów, czy dają one możliwość uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych bez dodatkowych egzaminów.