Wymagania stawiane przed kierowcą ciągnika siodłowego
Wymagania stawiane przed kierowcą ciągnika siodłowego
Cześć I tutaj
Każdy kierowca ciągnika siodłowego spędza wiele godzin w kabinie pojazdu. Praca ta jest wielozadaniowa. Kierowca musi pojazd oczywiście prowadzić, musi kontaktować się ze spedytorami, dokumentować czas pracy, znać się na obsłudze urządzeń. Dodatkowo kierowca korzysta z nawigacji samochodowej. Powinien cechować się umiejętnością czytania map. Praca kierowcy ciągnika siodłowego jest bardzo męcząca. Kierowcy narażeni są na wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji, na zanieczyszczenia spalinami, ogromny hałas oraz drgania. Dodatkowo bardzo wytężają wzrok, co może prowadzić do zaburzeń widzenia.
Wymagania psychofizyczne i zdrowotne
Kierowcą ciągnika siodłowego może być osoba, które ma ostry wzrok, prawidłowo rozróżnia barwy, potrafi dobrze oceniać odległości, a także nie ma problemów z widzeniem o zmierzchu, czy koordynacją wzrokowo-ruchową. Schorzenia, które stanowią przeciwwskazania do wykonywania zawodu kierowcy ciągnika siodłowego to:
- – choroby układu krążenia,
- – przewlekłe choroby układu oddechowego,
- – choroby charakteryzujące się ograniczoną sprawnością ruchową,
- – cukrzyca,
- – daltonizm,
- – padaczka,
- – wady wzroku, których nie można skorygować za pomocą szkieł optycznych,
- – wady słuchu, czy też
- – choroby skóry rąk.
Poza tym, jeśli nie charakteryzujesz się dobrą spostrzegawczością oraz umiejętnością skoncentrowania uwagi, to będzie Ci ciężko w tym zawodzie. Musisz pamiętać, że praca kierowcy ciągnika jest ciekawa, aczkolwiek bardzo często bywa również po prostu monotonna. Dlatego też chcąc wsiąść na długie godziny za kółko lepiej byś był/a osobą odporną emocjonalnie, wytrwałą oraz odpowiedzialną.
Wykształcenie i uprawnienia
Każdy kierowca ciągnika siodłowego musi ukończyć kurs nauki jazdy, by zdobyć prawo jazdy kategorii C+E lub w przypadku kierowania zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t – prawo jazdy kategorii C1+E. Oczywiście praca kierowcy ciągnika siodłowego nie wymaga uzyskania kierunkowego wykształcenia, aczkolwiek kierowcom, którzy ukończą szkoły zawodowe o kierunkach: mechanik lub elektromechanik pojazdów samochodowych, z pewnością będzie łatwiej znaleźć pracę w tym zawodzie.
Kierowca ciągnika siodłowego obowiązkowo przechodzi kurs kwalifikacji wstępnej. Po rozpoczęciu pracy będzie również uczestniczył w szkoleniach okresowych. Warto również przejść kursy związane z przewozem np., materiałów niebezpiecznych, łatwo psujących się i inne. Jeśli kierowca chciałby pracować za granicą powinien znać podstawy co najmniej jednego języka obcego. Pracodawcy szukają osób, które potrafią się porozumieć po angielsku, niemiecku, czy przykładowo po francusku.
Podsumowanie
Aby zostać kierowcą ciągnika siodłowego należy przede spełnić odpowiednie wymagania psychofizyczne oraz zdobyć uprawnienia. Zanim pójdziesz na kurs prawa jazdy zastanów się czy jest to praca właśnie dla Ciebie. Czy wielogodzinne przebywanie w kabinie pojazdu nie będzie dla ciebie zbyt wyczerpujące.