Transport drogowy – co grozi za używanie magnesu
Konsekwencje karne i finansowe używania magnesu
Korzystanie z magnesu, który ma zaoszczędzić kierowcy godzinę lub dwie, jest obciążone zarówno konsekwencjami karnymi, jak i finansowymi. Ustawa o transporcie drogowym mówi, że kierowca zawodowy nie może być skazany za przestępstwa umyślne przeciwko mieniu, bezpieczeństwu drogowemu, wiarygodności dokumentów i środowisku (art. 5c. 4).
Konsekwencje karne
Dla osób zarządzających transportem i przedsiębiorców „brak tachografu lub ogranicznika prędkości lub korzystanie z nielegalnego urządzenia, które może zmieniać zapisy w urządzeniach rejestrujących lub ograniczniku prędkości, lub fałszowanie wykresów lub danych pobranych z tachografu lub karty kierowcy?, jest jednym z najpoważniejszych naruszeń.
Jeśli zarządzający transportem zostanie skazany, utraci certyfikat kompetencji zawodowych, w wyniku czego firma może utracić licencję. Oczywiście, jeśli w odpowiednim czasie skazany zarządzający zostanie zastąpiony innym managerem posiadającym certyfikat kompetencji zawodowych i walor niekaralności, licencja zostanie w firmie. Jednak czy warto jest narażać na to firmę, używając magnesu? Tym bardziej, że magnesy w naprawdę wielu przypadkach były używane po to, by:
– kierowca szybciej zjechał do domu lub na bazę,
– kierowca dotarł do odpowiednio wyposażonego w monitoring lub ochronę bezpiecznego miejsca,
– kierowca nadrobił opóźnienie w dostawie ładunku wynikające z przyczyn niezależnych od kierowcy (korki, wypadki na drodze, warunki atmosferyczne, i inne).
A art. 12 Rozporządzenia 561/2006, jak również wytyczne unijne w zakresie stosowania norm czasu pracy kierowców stwierdzają wyraźnie, że istnieją określone przypadki, w których dopuszczone jest przekroczenie norm dot. czasu prowadzenia pojazdu, przerw czy odpoczynków pod warunkiem udokumentowania tej sytuacji na rewersie wykresówki lub wydruku z tachografu cyfrowego!
Konsekwencje finansowe jazdy na magnesie
Jeśli w wyniku kontroli inspektor stwierdzi użycie niedozwolonego urządzenia i zabezpieczy dowody, karę grzywny w wysokości 2000 zł może otrzymać kierownik transportu, zarządzający lub inna osoba, która wydała polecenie stosowania niedozwolonych urządzeń. Na przedsiębiorstwo, w którym pracuje kierowca, nałożona zostanie również kara administracyjna w wysokości 5000 zł. Te wartości kar mogą być znacznie wyższe w przypadku kontroli zagranicznych.
Źródło: „Kiedy magnes się opłaca?? TSL BIZNES 01/2014