Transport drogowy – „przeciągnięcie” czasu
Czy można, i jak wydłużyć czas prowadzenia pojazdu?
Art. 12 Rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. mówi wyraźnie: „Pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu drogowemu oraz umożliwia osiągnięcie przez pojazd odpowiedniego miejsca postoju, kierowca może odstąpić od przepisów art. 6 – 9 w zakresie niezbędnym dla zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu lub ładunku. Kierowca wskazuje powody takiego odstępstwa odręcznie na wykresówce urządzenia rejestrującego lub na wydruku z urządzenia rejestrującego, albo na planie pracy najpóźniej po przybyciu do miejsca pozwalającego na postój”.
Kierowca ma prawo odstąpić od obowiązujących przepisów dot. czasu prowadzenia pojazdu, przerw i odpoczynków, jednak każde takie zdarzenie musi udokumentować poprzez odpowiedni wpis ręczny. Wpis ten musi być dokonany natychmiast po zatrzymaniu się kierowcy w miejscu pozwalającym na postój. Jeśli kierowca korzysta z tachografu analogowego, wpis powinien umieścić na wykresówce. W przypadku tachografu cyfrowego opis wykonany powinien zostać na odwrocie wydruku.
Kierowca powinien pamiętać, że zasadność użycia art.12 z pewnością zostanie sprawdzona przez inspektorów podczas ewentualnej kontroli. Przeciąganie czasu powinno mieć charakter wyjątkowy i zdarzyć się wtedy, gdy miała miejsce sytuacja, niemożliwa do przewidzenia: wypadek, bardzo złe warunki atmosferyczne, brak wolnego miejsca na parkingu.
Jakie kary za „przeciągnięcie” czasu?
Jeśli kierowca zadeklaruje, że sam zdecydował o tym, by wydłużyć czas zostanie ukarany tylko on. Przedsiębiorca nie dostanie kary. Za przekroczenie maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu o godzinę kara wyniesie 100zł. Nie dotyczy to oczywiście przypadku, kiedy kierowca wykorzystywał przysługującą mu ustawowo możliwość wydłużenia czasu z 9 do 10 godzin dwa razy w tygodniu. Tymczasem za wydłużenie okresu jazdy bez przerwy od 15 do 30 minut i za każde kolejne rozpoczęte 30 minut grozi kara 150zł. Skrócenie dziennego czasu odpoczynku o więcej niż 15 minut to 100zł kary.
Źródło: Polski Traker, „Jak wytłumaczyć przeciągnięcie”, Nr 5/2014