Problem prawny zagranicą. Gdzie szukać pomocy?
Skradzione dokumenty, wypadek samochodowy, zatrzymanie za przestępstwo, którego kierowca nie popełnił ? kiedy do takich sytuacji dochodzi zagranicą, gdzie o pomoc może zwrócić się kierowca pojazdu?
Praca kierowcy, a zarazem przewoźnika naszpikowana jest wieloma nieprzewidywalnymi zdarzeniami. Kiedy do trudnych sytuacji dochodzi w obrębie granic naszego kraju, najczęściej wiadomo, jak sobie poradzić, gdzie się zwrócić o pomoc. Natomiast niekoniecznie sprawa jest taka prosta za granicą.
Po pierwsze konsul
Osobą, do której można się zwrócić o pomoc przebywając za granicą jest konsul. Jeśli kierowca straci dokumenty, pieniądze, dojdzie do kradzieży pojazdu, wówczas można liczyć na wsparcie ze strony tej placówki dyplomatycznej. Warto zadbać o to, by kierowca pojazdu miał przy sobie numery do polskich konsulatów w kraju, do którego przewozi towar. Pomoc konsulatów jest bardzo szybka. Należy tylko jak najdokładniej opowiedzieć, co się wydarzyło i w jakim zakresie oczekiwana jest pomoc. Często konsulowie udzielają pomocy bezzwłocznie, choćby pełniąc funkcję tłumacza, na przykład w przypadku kontroli drogowej, kiedy to kierowca nie jest w stanie porozumieć się z organem kontrolującym. Bardzo często konsulami są prawnicy, co także ułatwia udzielenie pomocy. Należy zapamiętać, że konsul ma prawo wezwać daną instytucję państwową, z którą przewoźnik bądź bezpośrednio kierowca ma problem, do udzielenia informacji co do sposobu załatwienia danej sprawy. Co ważne, w dużych miastach występuje nawet kilka konsulatów, co znacznie ułatwia kontakt i przyspiesza interwencję urzędników.
Prawo do tłumacza
W przypadku, kiedy doszło do zatrzymania kierowcy, bądź do jego aresztowania zgodnie z prawem europejskim od dnia 27 października 2013 roku polski obywatel, ma prawo żądać tłumaczenia w trakcie postępowania. Ponadto aresztowany bądź zatrzymany kierowca może skontaktować się z polskim konsulem. Warto skorzystać z tego prawa, gdyż obecność konsula z pewnością zapewnić właściwe traktowanie przez organy, które zatrzymały kierowcę oraz zwiększa szanse na skuteczną obronę. Ponadto konsul może uzyskać informacje dotyczące powodów zatrzymania i wszystkich jego okoliczności.
Utrata dokumentów
Niejednokrotnie dochodzi do przypadków kradzieży bądź utraty dokumentów, w tym prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu i licencji. Co wtedy zrobić? Najlepiej o tym fakcie bezzwłocznie poinformować policję, która sporządzi protokół ze zdarzenia. Należy pamiętać, że utrata dokumentów, nie powoduje utraty uprawnień. Podczas ewentualnej kontroli można okazać się protokołem policyjnym, a w przypadku potrzeby poruszania się po różnych krajach, można wystąpić do konsula z prośbą o tłumaczenie w danym języku tego dokumentu. Ponadto podczas kontroli istnieje możliwość przesłania skanu dokumentów przez firmę transportową, dla której kierowca pracuje. Jak organy kontrolujące zachowają się takim przypadku ? zależy z pewnością od rodzaju kontroli.
Wypadek samochodowy
Kolizja ? najczęstsza przyczyna kłopotów kierowców. Standardowo w przypadku wypadku wzywana jest policja w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz ukarania sprawcy kolizji. Jednym z najgorszych grzechów popełnianych przez kierowców za granicą jest podpisywanie dokumentów, których znaczenia nie rozumieją. Nie należy tego robić. Można zadzwonić do konsula, prosić o pomoc w przetłumaczeniu protokołu. Jak jeszcze uniknąć stresujących zdarzeń. Kierowca powinien posiadać europejski formularz wypadku drogowego, który wygląda identycznie we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Posiadanie formularza w języku polskim ma taką zaletę, że nawet, gdy nie znasz języka uczestnika wypadku ale posiadasz formularz w języku, którym władasz, możesz wspólnie z uczestnikiem wypadku sporządzić protokół z wypadku (posiłkując się swoją wersją językową). Każdy z uczestników może również wypełnić swoją wersję formularza (w języku który zna) ? i po jego podpisaniu wymienić się z uczestnikiem wypadku kopią. W ten sposób uczestnicy wypadku ? nie władający tym samym językiem ? mogą ograniczyć problemy z porozumieniem się i bez problemu sporządzić wspólne oświadczenie z wypadku samochodowego.
W przypadku problemów prawnych zagranicą ZAPAMIĘTAJ:
- pomocy zawsze udzieli Tobie konsul RP przebywający na terenie danego kraju
- w przypadku zatrzymania czy przesłuchania masz prawo do tłumacza
- podczas składania zeznań czekaj na obecność konsula bądź ambasadora
- utratę dokumentów zgłaszaj bezzwłocznie policji oczekując protokołu ze zdarzenia
- nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz