Nieterminowy załadunek
Jakie konsekwencje może ponieść przewoźnik, jeśli w określonym terminie nie podstawi pojazdu pod załadunek?
Obostrzenia związane z opóźnieniem w dostawie ładunku są dość szczegółowo określone, zarówno w transporcie krajowym jak i międzynarodowym. Brak natomiast przepisów, które nakładałaby na przewoźnika konkretną odpowiedzialność za opóźnienie w podstawieniu pojazdu pod załadunek.
Tego typu opóźnienie przede wszystkim spędza sen z powiek spedytorom, zwłaszcza gdy znaczący jest dostęp do rampy, gdzie o wyznaczonej godzinie można załadować towar.
Czy przedsiębiorstwo transportowe ponosi jakąkolwiek odpowiedzialność za opóźnienie w załadunku?
Otóż w przypadku załadunku granicą odpowiedzialności przewoźnika są zapisy w umowie przewozu. Jeśli w niej zostały zapisane kary umowne za nieterminowe podstawienie pojazdu pod załadunek, wówczas spedycja może dochodzić swoich praw do odszkodowania. Jeśli takie zapisy się nie pojawią, to trudno będzie spedytorowi obciążyć przewoźnika odpowiedzialnością. Należałoby wykazać poniesione szkody w wyniku opóźnienia w załadunku lub udowodnić nienależyte wykonanie umowy przewozu.
A co, kiedy przewoźnik w ogóle nie podstawi pojazdu pod załadunek?
Konwencja CMR nie reguluje takiej sytuacji, w tym wypadku odnieść się należy do regulacji kodeksu cywilnego mówiącej o odpowiedzialności z tytułu niewykonania umowy. Zgodnie z k.c. przewoźnik może zostać zobowiązany do naprawienia szkody poniesionej przez zleceniodawcę w wyniku niewywiązania się z zawartej umowy przewozu. Szkoda musi być jasno określona i rzeczywiście wynikać z niepodstawienia pojazdu pod załadunek.
Jaką karą można obciążyć przewoźnika?
Podpisując umowę przewozu warto zabezpieczyć się na taką ewentualność i określić wysokość kary umownej w momencie braku pojazdu do załadowania. Najbezpieczniej byłoby dokładnie podać kwotę, jaką zostanie obciążony przewoźnik, jeśli nie podstawi pojazdu po towar do przewozu. Można też dokonać zapisu, że za niepodstawienie pojazdu pod załadunek przewoźnik zostanie obciążony 100% stawką frachtu.
Jeśli zleceniodawca nie zadba o zapisy w umowie dotyczące opóźnienia lub braku w podstawienia pojazdu pod załadunek, może mieć poważny problem z dochodzeniem odszkodowania od firmy transportowej, która nienależycie wykonała umowę przewozu. Przewoźnik natomiast powinien zwrócić uwagę na zakres odpowiedzialności, jaki nakłada na niego kontrahent.