Kontrola wydatków dzięki kartom paliwowym
Karty paliwowe, zalety, cenny, minimalne wymagania
Karty to obecnie bardzo popularne i wygodne narzędzia płatnicze, które zapewniają wiele oszczędności w firmach transportowych, a jednocześnie wpływają na pełną kontrolę i bezpieczeństwo wydatków. Na rynku jest gro emitentów krajowych i zagranicznych, którzy dostosowują swoje karty do przedsiębiorstw wykonujących towarowy transport drogowy. Dobra karta, skrojona na miarę, będzie naprawdę nieocenioną pomocą dla przewoźnika i jego kierowców.
Wygoda dla kierowcy
Kierowcy cenią sobie posiadanie kart flotowych, gdyż umożliwiają one szybki i elastyczny dostęp do firmowych pieniędzy, a jednocześnie zapewniają im pełną wygodę, gdyż płacenie kartą trwa zaledwie kilka chwil (kierowca nie musi oczekiwać na wystawienie faktury). Dodatkowo kierowca nie musi martwić się w trasie o bezpieczeństwo przewożonej gotówki, gdyż dzięki transakcjom bezgotówkowym pieniądze na służbowe wydatki są w pełni chronione kodami zabezpieczającymi, a płatność następuje w odroczonym terminie (nawet do 30 dni).
Karty zapewniają możliwość tankowania nie tylko na rynku krajowym, lecz także w ruchu międzynarodowym, gdyż mogą być one akceptowane w kilkudziesięciu tysiącach punktów w całej Europie oraz na wschodzie (karty wielu emitentów są wzajemnie honorowane na stacjach różnych marek), co zapewnia kierowcy dostęp do środków niezależnie od miejsca i celu podróży.
Wielkim atutem kart jest także możliwość zapłaty nimi za sieć płatnych dróg (autostrady, tunele, mosty, przeprawy promowe) i to w niektórych przypadkach bez konieczności zatrzymywania się na bramkach. Niektóre firmy proponują system do planowania trasy, który pozwala jeszcze przed rozpoczęciem podróży wyliczyć wysokość opłat dla danego przejazdu, dlatego kierowca może z wyprzedzeniem zostać zabezpieczony w odpowiednią kwotę na pokrycie myta.
Korzyści dla przedsiębiorcy i kierownika floty z kart paliwowych
Przedsiębiorcy transportowi i kierownicy floty dzięki kartom mają z kolei możliwość pełnej kontroli wydatków poczynionych przez kierowcę (monitorowanie kosztów w systemie online, tworzenie raportów analizujących wybrane transakcje, powiadomienia o podejrzanych transakcjach itp.). Dodatkowo właściciel lub menager może określić limity tankowań przez pracownika w zależności od ilości, lokalizacji i czasu (limit dobowy, tygodniowy, miesięczny, limit na trasę, limit do wyczerpania) oraz natychmiast zablokować karty w trybie online. To skutecznie ogranicza nadużycia, a więc tym samym redukuje dodatkowe koszty.
Korzystanie z kart zapewnia także atrakcyjne rabaty na paliwo i pozwala na korzystanie z innych usług dodatkowych (np. zakup biletów na prom po preferencyjnych cenach, ubezpieczenie ciężarówki) więc są to dodatkowe oszczędności dla przewoźnika.
Oprócz tego właściciel firmy otrzymuje raz lub dwa razy w miesiącu fakturę zbiorczą ze wszystkich transakcji, dzięki czemu może dostosować terminy płatności (pełny wgląd w bieżące raportowanie kwot i terminów rozliczeń oraz odroczony termin płatności wpływa na poprawę płynności finansowej klienta) oraz łatwiej mu rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.
Firma może także ubiegać się o zwrot zagranicznego podatku VAT za paliwo, opłaty drogowe lub wydatki związane z naprawami i serwisem.
Progi miesięczne dla kart paliwowych
Najczęściej emitenci kart (firmy petrochemiczne i niezależne podmioty) wymagają aby firma przekroczyła określone progi miesięczne na zakup paliwa. Progi te mogą wynosić od 150 litrów aż do 10 000 litrów dla całej floty.
Wielu producentów proponuje także upusty, które mogą być uzależnione również od wielkości i częstotliwości zakupu paliwa na danej stacji. Miesięczne limity mogą zostać ustalone indywidualnie podczas negocjowania warunków umowy.
Na rynku dostępne są także karty dla klientów posiadających umowy leasingowe na samochody osobowe i dostawcze, które nie wymagają żadnych dodatkowych zabezpieczeń.
Podsumowując
Karty paliwowe wspomagają redukcję kosztów w firmach transportowych oraz zapewniają stałą kontrolę wydatków związanych z całą flotą. Informacje o bieżących transakcjach mogą być dostarczane każdego dnia. Dodatkowo ograniczają ryzyko kradzieży firmowych pieniędzy, nadużyć kart i niepożądanych tankowań. Dla wielu przedsiębiorstw to już standardowe narzędzie pracy, oszczędność czasu i wydajny sposób na zakup paliwa.