Twój kierowca nie rejestruje czasu pracy? Obaj zapłacicie karę.
Gdy kierowca zawini i nie rejestruje czasu pracy. Pracodawca również ponosi konsekwencje!
Co grozi kierowcy za nieudokumentowane prowadzenie pojazdu. Kary, mandaty i odpowiedzialność stron.
To, że każdy kierowca zawodowy jest zobligowany do dokumentowania swojego czasu pracy, wie każdy. Jednak nie każdy kierowca tego obowiązku przestrzega. A konsekwencje takiego zaniedbania są nieprzyjemne i często dość kosztowne. Ponieważ w większości przypadków brak pełnej dokumentacji nie wynika z niedbalstwa, a z niewiedzy kierowcy, należy zadbać o jego należyte przeszkolenie w tym temacie.
Załącznik do Ustawy o Transporcie Drogowym i wysokość kar
W Ustawie o Transporcie Drogowym, w Załączniku nr 1 zapisane są min. dokładne wytyczne określające wysokość i rodzaj kar jakie grożą kierowcy za naruszenie obowiązku dokumentowania czasu. Załącznik ten dostępny jest pod adresem: http://www.gitd.gov.pl/sites/default/files/taryfikator-naruszen.pdf
Konsekwencje w przypadku kontroli drogowej
Jeśli w przypadku kontroli drogowej okaże się, że wykresówka lub karta kierowcy nie zawiera wprowadzonych ręcznie lub automatycznie wszystkich wymaganych danych dotyczących aktywności kierowcy w danej dobie, kierowcy grozi mandat w wysokości 100 zł za każdy, nie w pełni udokumentowany, dzień (punkt 13.12 w/w Załącznika). Ale to nie koniec konsekwencji. Kierowca zostanie dodatkowo obciążony mandatem w wysokości 2000 zł, a przedsiębiorca na rzecz i w imieniu którego wykonywany jest transport, grzywnę w wysokości 5000zł! Zatem by uniknąć kar kierowca musi mieć udokumentowane pełne 24 godziny swojej aktywności, przestrzegając oczywiście ustawowego czasu pracy.
O czym pamiętać
Jeśli pojazd wyposażony jest w tachograf analogowy, wszystkie przerwy w pracy, okresy gotowości i inne, kierowca wprowadza na wykresówkę ręcznie, w drodze automatycznej rejestracji lub innym sposobem, w czytelny sposób, tak aby nie pobrudzić karty.
Jeśli natomiast urządzenie wyposażone jest w tachograf cyfrowy, dane na kartę wprowadza się przy użyciu urządzenia do ręcznego wprowadzania danych, w jakie wyposażone jest to urządzenie rejestrujące.
Szczegóły dotyczące tego tematu zawarte są w Rozporządzeniu Rady (EWG) NR 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 w art. 15: http://www.nzzk.nw.pl/pdf/382185EWG.pdf
Zaświadczenie o nie prowadzeniu pojazdu
Zgodnie z art. 31 Ustawy O Czasie Pracy Kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 roku (http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20040920879&type=3), pracodawca zobowiązany jest do wystawienia kierowcy zaświadczenia min.: w przypadku gdy ten przebywał na zwolnieniu lekarskim od pracy z powodu choroby, przebywał na urlopie wypoczynkowym, miał czas wolny od pracy, czy wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu. Kierowca który podczas kontroli nie będzie mógł przedstawić dokumentu potwierdzającego, że w danym okresie nie prowadził pojazdu, zostanie ukarany mandatem w wysokości aż 500zł.
Zaświadczenie powinno być wypełnione na formularzu elektronicznym, wydrukowane oraz podpisane przez pracodawcę i kierowcę.
Na zakończenie
Kontroli podlegają również przedsiębiorstwa transportowe. Jeśli podczas takiej kontroli stwierdzone zostanie naruszenie obowiązku dokumentowania pełnej aktywności kierowcy, wówczas przedsiębiorca zostanie ukarany mandatem w wysokości 300zł za każdą wykresówkę lub za każdy dzień w przypadku tachografu cyfrowego. Również w przypadku braku ciągłości w aktywności danego kierowcy, wynikającej np. z braku zaświadczenia o nie prowadzeniu pojazdu z powodu urlopu, pracodawca otrzyma karę grzywny w wysokości 500zł za każdy dzień.
00zł za każdy dzień.