Faktoring – sposób na odzyskanie stabilności finansowej firm transportowych
Faktoring dla firmy transportowej, zalety i kruczki!
Factoring to idealne rozwiązanie dla firm, które mają problemy finansowe spowodowane prowadzeniem bieżącej działalności oraz nieterminowymi zapłatami od swoich kontrahentów. Dzięki niemu można szybko otrzymać dostęp do finansowania i odzyskać płynność, przy jednoczesnym elastycznym zarządzaniu przepływem środków. Wystarczy tylko zawrzeć indywidualną umowę z faktorem i natychmiast mieć dostęp do gotówki.
W Polsce pokutuje niestety mit, że faktoring jest bardzo drogi. I choć rzeczywiście w niektórych przypadkach może on być wyższy od kosztu pozyskania finansowania z innych źródeł, warto z niego skorzystać, gdyż jest wiele plusów z takiego rozwiązania. Szczególnie w sektorze transportowym pozwala on na wywiązanie się z własnych zobowiązań i odmrożenie kapitału, spowodowanego nieterminowymi płatnościami za wykonane zlecenie na rzecz zleceniodawców.
Czym jest faktoring?
Umowa factoringowa uregulowana jest przepisami o swobodzie zawierania umów art. 353 KC oraz przepisami o cesji wierzytelności art. 509-518 KC.
Faktoring jest alternatywą dla kredytów bankowych i innych form finansowania, gdyż nie zwiększa on zadłużenia firmy. Aby otrzymać finansowanie z faktoringu nie ma konieczności posiadania dobrej historii kredytowej ani zabezpieczeń majątku przedsiębiorstwa. Mogą z niego korzystać wszystkie podmioty gospodarcze. Warunki, na jakich faktor udziela finansowania są ustalane indywidualnie w każdej odrębnej umowie.
Faktoring jest szybkim i bezpiecznym sposobem finansowania oraz doskonałym sposobem zabezpieczenia wierzytelności przedsiębiorstwa. Chroni przed brakiem gotówki i opóźnieniami w zapłacie faktur przez partnerów biznesowych, a tym samym pozwala na dobre relacje handlowe z kontrahentami.
Rodzaje faktoringu i sposoby finansowania
Istnieje wiele rodzajów factoringu, z czego najbardziej popularny jest factoring właściwy (pełny). Faktor (zewnętrzna instytucja finansowa) pełni tu rolę pośrednika, któremu faktorant (przedsiębiorstwo) przekazuje swoje wierzytelności. Faktor skupuje należności od faktoranta z tytułu prowadzonej przez niego działalności. Przedsiębiorca sam decyduje, które z niezapłaconych faktur przekaże do faktora, dzięki czemu może dowolnie regulować przepływ środków do przedsiębiorstwa.
Faktorant od razu po podpisaniu umowy factoringowej otrzymuje zaliczkę na poczet zaakceptowanej należności. Najczęściej kwota ta wynosi od 85-90% wartości faktury (brutto). Faktor zajmuje się ściąganiem należności w imieniu przedsiębiorcy od dłużnika. Jeśli ostatecznie dłużnik zapłaci faktorowi należne kwoty, ten wypłaca następnie faktorantowi pozostały procent ich wartości, potrącając ustalone w umowie wynagrodzenie za dokonaną usługę. Transakcje takie są bardzo korzystne dla przedsiębiorstwa, ponieważ są ubezpieczone od braku zapłaty przez dłużnika i jeśli któraś z wierzytelności nie zostanie zapłacona w wyznaczonym terminie, wówczas ryzyko niewypłacalności dłużnika ponosi sam faktor. Faktorant jednak w tym przypadku ponosi większe koszty uzyskania finansowania, ponieważ tego typu finansowanie uzależnione jest od oceny ryzyka przez faktora (oceny kondycji faktoranta i wiarygodności jego kontrahentów).
Innym rodzajem jest faktoring niewłaściwy (niepełny), w którym faktor finansuje tylko bezsporne faktury i wypłaca faktorantowi zaliczkę w wysokości 80% ich wartości. Faktor nabywa zatem od faktoranta wierzytelności warunkowo. Faktorant wysyła do faktora regularnie następne faktury i otrzymuje kolejne zaliczki. Jeśli faktury bezsporne zostaną uregulowane przez dłużnika, faktor wypłaca pozostały procent, potrącając wynagrodzenie za swoją usługę. W przypadku, gdy któraś z bezspornych faktur nie zostanie jednak uregulowana przez dłużnika, faktorant musi zwrócić otrzymaną zaliczkę lub w przypadku braku środków zostaje ona skompensowana wartością wierzytelności z innej faktury. Faktorant jest następnie zmuszony do samodzielnego dochodzenia roszczeń od swoich dłużników. Na tego typu finansowanie płatności z reguły mogą liczyć tylko godne zaufania przedsiębiorstwa.
O faktoringu mieszanym mówimy, gdy następuje połączenie faktoringu pełnego i niepełnego. Faktor przejmuje ryzyko odpowiedzialności dłużnika wyłącznie do pewnej ustalonej w umowie kwoty, natomiast pozostała część odpowiedzialność spoczywa nadal na faktorancie. Jest to skuteczne rozwiązanie dla firm, z których usług (lub produktów) odbiorcy korzystają regularnie.
W przypadku transakcji z kontrahentami zagranicznymi można zawrzeć umowę z faktorem o faktoring eksportowy lub importowy. Ryzyko braku zapłaty ponosi faktor, po wcześniejszym sprawdzeniu kontrahenta i przebadaniu ryzyka zawierania z nim transakcji.
Podsumowując
Faktoring to dobry sposób na wypracowanie płynności finansowej w przypadku gdy firma nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej, spóźnia się z własnymi zobowiązaniami lub przedsiębiorstwo ma problemy z nieterminowymi spłatami faktur przez swoich kontrahentów. Jest to rozwiązanie praktycznie dla wszystkich, jednak najlepiej korzystać z niego firmom małym i średnim (te większe mają możliwość negocjowania kredytów bankowych).
Faktoring umożliwia firmie dysponowanie środkami na finansowanie bieżącej działalności i przyszłych inwestycji, regulowanie swoich zobowiązań, oferowanie swoim odbiorcom i zleceniodawcom wydłużonych terminów płatności, regularny monitoring i poprawę ściągalności wierzytelności oraz ograniczenie ryzyka niewypłacalności nowych kontrahentów, którzy są weryfikowani przez faktora.