10 ważnych punktów przy zatrudnieniu kierowcy
Zatrudnienie pracownika na stanowisku kierowcy wymaga zapisu kilku istotnych kwestii w umowie o prace i zwrócenia uwagi na specyfikę wykonywanej pracy.
Aby uniknąć nieporozumień i wątpliwości przy rozstrzyganiu ewentualnych sporów pracodawca powinien pamiętać o kilku istotnych rzeczach:
- Umowa o pracę podpisywana z kierowcą opiera się na zasadach zawartych w kodeksie pracy.
- Zatrudniając kierowcę należy zwrócić uwagę na określenie miejsca pracy, gdyż nie wykonuje on swoich obowiązków w siedzibie przedsiębiorstwa. Jeśli kierowca będzie wykonywał usługi transportowe na terenie Unii Europejskiej, należy zapisać w umowie : miejsce pracy ? obszar Unii Europejskiej lub obszar Europy, w zależności od zasięgu świadczonych przez przedsiębiorstwo usług.
- Jeśli zatrudniasz więcej niż 20 osób, powinieneś zapoznać kierowcę z regulaminem pracy.
- Kierowca w ciągu trwania [pierwszego dnia pracy musi odbyć szkolenie BHP.
- Pracodawca zobowiązany jest przedstawić kierowcy kartę oceny ryzyka zawodowego na wykonywanym stanowisku, a kierowca powinien podpisać oświadczenie mówiące o tym, że zapoznał się z ryzykiem
- Osoba zatrudniająca kierowcę wydaje pracownikowi dwie informacje. Jedna mówi o ogólnych warunkach zatrudnienia, a druga wskazuje na przepisy dotyczące czasu pracy, przerw i odpoczynków.
- Kierowca zatrudniony w ramach wykonywania usług transportowych pojazdem o dmc powyżej 3,5 tony powinien posiadać świadectwo kwalifikacji zawodowej.
- Świadectwo wydawane jest po ukończeniu szkolenia dla kierowców ? podstawowego i specjalistycznego. Ważne: kierowca po pierwszych pięciu latach od uzyskania świadectwa musi przejść szkolenie okresowe, a każde kolejne odbywać się musi co pięć lat.
- Badania lekarskie powinny odbyć się przed zatrudnieniem kierowcy i zawierają dodatkowo konsultację okulistyczną. Co więcej kierowca musi zostać przebadany pod kątem zjawiska lśnienia i widzenia zmierzchowego.
- Obowiązek badań lekarskich co 30 miesięcy dotyczy kierowców, którzy ukończyli 60 lat.
Wymienione powyżej punkty są jednymi z najważniejszych. Przewoźnik musi pamiętać, aby dokładnie opisać, najlepiej w osobnym dokumencie czas pracy kierowcy. Już na samym początku znajomość kodeksu pracy, a także warunków zatrudnienia związanych z ustawą o transporcie drogowym pozwoli na wypracowanie dobrej relacji między pracownikiem a pracodawcą.
Źródło: www.goffin.pl